Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin…
2019-01-24, 14:35 Autor: Paula Hołubowicz

WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o pracowniczych planach kapitałowych

Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o pracowniczych planach kapitałowych
Pracownicze plany kapitałowe to krok w dobrym kierunku, choć szczegóły budzą pewne wątpliwości, trudno też pozbyć się obawy, że kiedyś kolejna ekipa polityczna potraktuje je tak, jak potraktowano OFE i okaże się, że nasze prywatne pieniądze zostaną nagle uznane za publiczne i przejęte. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty w czwartek 24 stycznia.
Zwolennikiem PPK jest Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność, który przekonuje, że to dobry sposób na to, by z jednej strony przyuczyć ludzi do oszczędzania, a z drugiej - zapewnić im dodatkowe pieniądze, które pozwolą uzupełnić skromną emeryturę. Jak wylicza, w zależności od odkładanej składki (można będzie odkładać od 3 do 8 procent), może to być dodatkowo od 400 do 800 złotych miesięcznie.

Większym sceptykiem jest Sebastian Koćwin z OPZZ, który zwraca uwagę na to, że dobrowolny udział w programie jest w pewnej mierze pozorny - pracownik wchodzi do niego z automatu i musi oświadczyć, że nie chce w nim uczestniczyć (i powtarzać to co dwa lata). Koćwin mówi też o tym, że pieniądze będą wypłacane od 60. roku życia przez 10 lat, tymczasem bardziej by się przydały po 70. roku życia, gdy są potrzebne na leczenie. Zastanawiał się też, skąd państwo weźmie kilka miliardów rocznie na wsparcie PPK.

Lesław Adamczyk z BCC zwraca uwagę i na brak dobrowolności, i na to, że ciężar operacji w dużej mierze poniosą pracodawcy, którzy na PPK muszą odkładać co najmniej 1,5 procent. A chcąc pozyskać pracowników, w ramach rywalizacji na rynku, być może zmuszeni będą tę składkę podnieść. Zdaniem Adamczyka, także pracownicy nie będą zachwyceni, bo w przypadku młodych ludzi na dorobku to dodatkowe obciążenie oznacza na przykład kupno mniejszego mieszkania. Przedstawiciel BCC dodaje, że pieniądze z PPK będą inwestowane w spółki skarbu państwa, czyli pozwolą na sfinansowanie wielkich rządowych inwestycji w rodzaju elektrowni atomowej. I to - jego zdaniem - jest dodatkowym ukrytym celem programu.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA w Opolu, ważył racje. Przypomniał koniec OFE, które miały nam zapewnić "jesień życia pod palmami", ale zastrzegł, że w przypadku PPK zabezpieczenie interesów pracownika jest większe. Uznał, że skoro w pierwszym etapie program obejmie duże firmy (docelowo ma objąć 11 mln osób), to można to uznać za swego rodzaju pilotaż. Zauważył także, że program jest sprytnie wprowadzany w okresie prosperity i jest programem politycznie bezpiecznym. Przyznał także, że to oferta dla młodych ludzi, osobom po 45. roku życia PPK się raczej nie opłaca.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »