Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin…
2019-01-24, 14:35 Autor: Paula Hołubowicz

WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o pracowniczych planach kapitałowych

Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o pracowniczych planach kapitałowych
Pracownicze plany kapitałowe to krok w dobrym kierunku, choć szczegóły budzą pewne wątpliwości, trudno też pozbyć się obawy, że kiedyś kolejna ekipa polityczna potraktuje je tak, jak potraktowano OFE i okaże się, że nasze prywatne pieniądze zostaną nagle uznane za publiczne i przejęte. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty w czwartek 24 stycznia.
Zwolennikiem PPK jest Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność, który przekonuje, że to dobry sposób na to, by z jednej strony przyuczyć ludzi do oszczędzania, a z drugiej - zapewnić im dodatkowe pieniądze, które pozwolą uzupełnić skromną emeryturę. Jak wylicza, w zależności od odkładanej składki (można będzie odkładać od 3 do 8 procent), może to być dodatkowo od 400 do 800 złotych miesięcznie.

Większym sceptykiem jest Sebastian Koćwin z OPZZ, który zwraca uwagę na to, że dobrowolny udział w programie jest w pewnej mierze pozorny - pracownik wchodzi do niego z automatu i musi oświadczyć, że nie chce w nim uczestniczyć (i powtarzać to co dwa lata). Koćwin mówi też o tym, że pieniądze będą wypłacane od 60. roku życia przez 10 lat, tymczasem bardziej by się przydały po 70. roku życia, gdy są potrzebne na leczenie. Zastanawiał się też, skąd państwo weźmie kilka miliardów rocznie na wsparcie PPK.

Lesław Adamczyk z BCC zwraca uwagę i na brak dobrowolności, i na to, że ciężar operacji w dużej mierze poniosą pracodawcy, którzy na PPK muszą odkładać co najmniej 1,5 procent. A chcąc pozyskać pracowników, w ramach rywalizacji na rynku, być może zmuszeni będą tę składkę podnieść. Zdaniem Adamczyka, także pracownicy nie będą zachwyceni, bo w przypadku młodych ludzi na dorobku to dodatkowe obciążenie oznacza na przykład kupno mniejszego mieszkania. Przedstawiciel BCC dodaje, że pieniądze z PPK będą inwestowane w spółki skarbu państwa, czyli pozwolą na sfinansowanie wielkich rządowych inwestycji w rodzaju elektrowni atomowej. I to - jego zdaniem - jest dodatkowym ukrytym celem programu.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA w Opolu, ważył racje. Przypomniał koniec OFE, które miały nam zapewnić "jesień życia pod palmami", ale zastrzegł, że w przypadku PPK zabezpieczenie interesów pracownika jest większe. Uznał, że skoro w pierwszym etapie program obejmie duże firmy (docelowo ma objąć 11 mln osób), to można to uznać za swego rodzaju pilotaż. Zauważył także, że program jest sprytnie wprowadzany w okresie prosperity i jest programem politycznie bezpiecznym. Przyznał także, że to oferta dla młodych ludzi, osobom po 45. roku życia PPK się raczej nie opłaca.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »