Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny my ...
2019-01-11, 15:01 Autor: Maciej Wajler

Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny myśliwy nie przyłoży ręki do masowego odstrzału dzików

Opolski łowczy Wojciech Plewka
- Są dobrzy doradcy i kiepscy doradcy. To rozwiązanie podpowiedział ministrowi środowiska jakiś bardzo zły doradca - tak opolski łowczy Wojciech Plewka skomentował w Loży Radiowej kontrowersyjny plan odstrzelenia w ramach walki z ASF 200 tysięcy dzików. - To jest niewykonalne i niepotrzebne, bo za przenoszenie ASF odpowiadają przede wszystkim nieodpowiedzialni ludzie - dodał nasz gość.
Plewka tłumaczy, że myśliwi kontrolują populację dzików, by zanadto się nie rozrosła. W trakcie sezonu łowieckiego, który trwa od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku, pozyskują od 180 do 300 tysięcy dzików. W tym sezonie plan łowiecki zakładał odstrzał ponad 180 tysięcy dzików i został już praktycznie wykonany.

- Na Opolszczyźnie 3 500 członków Polskiego Związku Łowieckiego pozyskało 8 tysięcy dzików, bo taki był plan - mówi. - Zorganizujemy polowania w dwóch z trzech terminów wskazanych przez ministra, ale bardziej po to, by zrobić inwentaryzację zwierzyny. Może upolujemy też jakieś dziki, ale nie na masową skalę.

Plewka nie bardzo także wierzy w informacje, że w Niemczech w ramach ochrony przed ASF (mocno prewencyjnej, bo wirusa za Odrą jeszcze nie wykryto) odstrzelono w minionym roku ponad 800 tysięcy zwierząt. A za kuriozalny uważa pomysł, by w Polsce odstrzał dotyczył także prośnych loch i loch prowadzących młode.

- To jest niezgodne z etyką łowiecką, a my przyrzekliśmy, że będziemy jej przestrzegać - podkreśla stanowczo.

Nasz gość mówił także, że problemem nie są dziki, mogą się za to pojawić problemy z wilkami, które - jak zapewnia - są już w opolskich lasach.

- Jeśli człowiek trafi na waderę, która wyprowadza młode, może się to źle dla niego skończyć - ostrzega.

Zobacz także

2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej 2019-02-15, godz. 12:01 Roland Wrzeciono o tym, dlaczego biznesowe innowacje są tak ważne i czemu w regionie mamy z nimi problem - To jest jeden z kluczowych dokumentów, konieczny, by mogła powstać nowa strategia dla regonu, która z kolei będzie podstawą dla Regionalnego Programu Operac ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:09 WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym Pośpieszne reformy nie służą szkołom a pośpiech ten i tak nie daje gwarancji, że zmiany nadążą za potrzebami rynku pracy, bo tu wielu rzeczy naprawdę nie da s ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:08 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o tym, że ferie w regionie były bezpieczne i zmianie przepisów po pożarze escape roomu w Kosz ... - Robiliśmy wszystko, co mogliśmy, by ferie były bezpieczne. Naszą uwagę zwracały zagrożenia związane z wychodzeniem na lód. Organizowaliśmy szkolenia i ćwicz ... » więcej 2019-02-13, godz. 16:00 Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice Opolskiej - Politechnika Opolska potrzebuje spokoju, żeby przygotować się do konsekwencji wejścia w życie Konstytucji dla Nauki. Dlatego apeluję do mojego poprzednika, ... » więcej 2019-02-13, godz. 15:58 Tomasz Kostuś o tym, że Koalicja Europejska zastąpi Koalicję Obywatelską i zadba o miejsce Polski w unii - Koalicja Obywatelska to był projekt obliczony na wybory samorządowe, teraz czas na Koalicję Europejską, czyli inicjatywą związaną z wyborami do Parlamentu E ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »