Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Romuald Jończy o tym, dlaczego ruchy migracyjne…
2018-12-22, 11:23 Autor: Marek Świercz

Romuald Jończy o tym, dlaczego ruchy migracyjne mogą doprowadzić do nowej reformy administracyjnej

Prof. Romuald Jończy o procesach migracyjnych
- Młodzi wyjadą, zostaną ich dziadkowie i rodzice, osamotnieni i pozbawieni opieki. Będzie ją musiała zapewnić gmina, która też, z powodu masowego exodusu młodych, będzie ubożała. I nie wiadomo, czy będzie w stanie sfinansować pomoc dla swoich seniorów. Może będą potrzebne specjalne rządowe dotacje? A może trzeba będzie postawić na większe, silniejsze gminy? A może potrzebna będzie nowa reforma administracyjna - mówił w Loży Radiowej prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wybitny znawca procesów migracyjnych.
Ten czarny scenariusz ma oparcie w szczegółowych badaniach, które objęły maturzystów we wszystkich częściach Opolszczyzny. Pytani o dalsze plany życiowe, gremialnie odpowiadali, że chcą podjąć studia poza naszym regionem, najchętniej we Wrocławiu.

- I ważniejsze od kierunku studiów było dla nich ich miejsce. Jeśli kiedyś ktoś chciał iść na ekonomię i nie dostał się na uczelnię we Wrocławiu, to zwykle zdawał na ekonomię w Opolu. Teraz jeśli nie dostanie się na wybrany kierunek we Wrocławiu, to wybierze sobie inny kierunek, byleby w stolicy Dolnego Śląska - mówił Jończy. - Kiedyś młodzi ludzie wyjeżdżali na studia, ale po zdobyciu dyplomu wracali w rodzinne strony i szukali pracy. Teraz wyjeżdżają na studia i zostają.

Nasz gość przyznaje, że podobne procesy można zaobserwować także na Dolnym Śląsku, gdzie Wrocław przyciąga młodych zdolnych z peryferyjnych części regionu.

- Ale to odbywa się w obrębie jednego regionu. Tymczasem w przypadku Opolszczyzny wygląda na to, że takim regionalnym centrum nie jest Opole, ale właśnie Wrocław - tłumaczy Jończy. - Mamy w kraju pięć największych ośrodków, które rozwijają się najszybciej i których słabsze regiony nie dogonią. Największe problemy tego rodzaju mają województwa: lubuskie, świętokrzyskie i nasze opolskie.

Jak wyjaśnia nasz gość, to w dużej mierze efekt reformy edukacji: upowszechnienie dostępu do wyższego wykształcenia wywindowało oczekiwania i ambicje młodych ludzi. Małe miasta, takie jak Opole, nie są w stanie zaspokoić tych aspiracji, bo oferują za mało wysokopłatnych wykwalifikowanych miejsc pracy.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »