Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Wilczyński o rekordowym sukcesie opozycj ...
2018-11-05, 16:24 Autor: Marek Świercz

Ryszard Wilczyński o rekordowym sukcesie opozycji w wyborach do sejmiku i porażkach w Polsce powiatowej

Ryszard Wilczyński o krajobrazie po wyborach
- Kto wygrał te wybory? To dobre pytanie. Zależy, w jakiej części kraju i na jakim poziomie samorządu - stwierdził w Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. - Jeśli chodzi o sejmik, to Koalicja Obywatelska zanotowała na Opolszczyźnie chyba najlepszy wynik w kraju - dodał.
Nasz gość powiedział, że rozmowy na temat utworzenia koalicji trwają i prowadzi je marszałek Andrzej Buła. Zdaniem Wilczyńskiego, dobrze się stało, że Buła zastosował tzw. brzytwę Ockhama, czyli zasadę, że najlepsze są najprostsze rozwiązania Co to oznacza w przypadku opolskiego sejmiku? To stwierdzenie nie padło wprost, ale wygląda na to, że oznacza to koalicję, w której PSL może, ale wcale nie musi, znaleźć swojego miejsca, bo Koalicja Obywatelska może rządzić tylko z Mniejszością Niemiecką. Będzie wtedy miała 18 na 30 mandatów. Czy oznacza to, że w zarządzie województwa dwa stanowisko otrzyma PO, jedno Nowoczesna a dwa Mniejszość?

- To jedna z możliwości - stwierdził Wilczyński. - Prawda jest taka, że ten, kto jest najsilniejszy, musi coś oddać, taka jest logika budowy koalicji.

Nasz gość przyznał, że Koalicja Obywatelska poniosła straty na poziomie Polski powiatowej, w przypadku Opolszczyzny to przede wszystkim utrata władzy w Prudniku i Namysłowie. W tym drugim przypadku, co Wilczyński stwierdził otwarcie, dla niego osobiście strata jest szczególnie bolesna, bo to jego rodzinne miasto.

- Poseł Bartłomiej Stawiarski od dwóch lat prowadził przeciwko burmistrzowi Julianowi Kruszyńskiemu prawdziwą wojnę hybrydową i ostatecznie wygrał 200 głosami - stwierdził Wilczyński. - Niestety, pomógł mu fakt, że zyskał otwarte poparcie PSL. Ludowcy, którzy w Namysłowie zawsze byli przeciw PO, wyhodowali sobie PiS i teraz stali się już tylko przybocznymi prawicy.

Wilczyński bardzo krytycznie ocenił też sposób, w jaki rządząca ekipa przygotowała obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Zobacz także

2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »