Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Wilczyński o rekordowym sukcesie opozycj ...
2018-11-05, 16:24 Autor: Marek Świercz

Ryszard Wilczyński o rekordowym sukcesie opozycji w wyborach do sejmiku i porażkach w Polsce powiatowej

Ryszard Wilczyński o krajobrazie po wyborach
- Kto wygrał te wybory? To dobre pytanie. Zależy, w jakiej części kraju i na jakim poziomie samorządu - stwierdził w Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. - Jeśli chodzi o sejmik, to Koalicja Obywatelska zanotowała na Opolszczyźnie chyba najlepszy wynik w kraju - dodał.
Nasz gość powiedział, że rozmowy na temat utworzenia koalicji trwają i prowadzi je marszałek Andrzej Buła. Zdaniem Wilczyńskiego, dobrze się stało, że Buła zastosował tzw. brzytwę Ockhama, czyli zasadę, że najlepsze są najprostsze rozwiązania Co to oznacza w przypadku opolskiego sejmiku? To stwierdzenie nie padło wprost, ale wygląda na to, że oznacza to koalicję, w której PSL może, ale wcale nie musi, znaleźć swojego miejsca, bo Koalicja Obywatelska może rządzić tylko z Mniejszością Niemiecką. Będzie wtedy miała 18 na 30 mandatów. Czy oznacza to, że w zarządzie województwa dwa stanowisko otrzyma PO, jedno Nowoczesna a dwa Mniejszość?

- To jedna z możliwości - stwierdził Wilczyński. - Prawda jest taka, że ten, kto jest najsilniejszy, musi coś oddać, taka jest logika budowy koalicji.

Nasz gość przyznał, że Koalicja Obywatelska poniosła straty na poziomie Polski powiatowej, w przypadku Opolszczyzny to przede wszystkim utrata władzy w Prudniku i Namysłowie. W tym drugim przypadku, co Wilczyński stwierdził otwarcie, dla niego osobiście strata jest szczególnie bolesna, bo to jego rodzinne miasto.

- Poseł Bartłomiej Stawiarski od dwóch lat prowadził przeciwko burmistrzowi Julianowi Kruszyńskiemu prawdziwą wojnę hybrydową i ostatecznie wygrał 200 głosami - stwierdził Wilczyński. - Niestety, pomógł mu fakt, że zyskał otwarte poparcie PSL. Ludowcy, którzy w Namysłowie zawsze byli przeciw PO, wyhodowali sobie PiS i teraz stali się już tylko przybocznymi prawicy.

Wilczyński bardzo krytycznie ocenił też sposób, w jaki rządząca ekipa przygotowała obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »