Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa ...
2018-10-17, 14:43 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. BW)

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu
Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów.
Agata Gąsowska-Kramarz z KWW SLD Lewica Razem powiedziała, że komitet skupia się na budowie obwodnicy południowej Opola, mieszkalnictwie komunalnym, rozbudowie zaplecza rekreacyjnego w Opolu, a także punkcie rekreacyjnym na Malinie, który odciążyłby wyspę Bolko.

Robert Tistek z KWW Kukiz'15 zaznaczył, że rozwój województwa to pozyskiwanie inwestorów, a także płynność rzeki Odry, przeprawa mostowa w Brzegu, budowa infrastruktury drogowej, która jest naturalnym zadaniem samorządu województwa. Zwrócił uwagę też na malejący budżet sejmiku województwa.

Szymon Ogłaza z Koalicji Obywatelskiej przypomniał, że rzeka Odra i miasto Opole to nie jest domena sejmiku województwa. Opole jest miastem prezydenckim, Odra należy do rządowej instytucji. Kandydat wskazał, że w tej kadencji koalicja PO PSL MN w sejmiku wydała 600 mln zł na drogi. Zapowiedział konieczność rozwiązania problemu w Krapkowicach. Droga wojewódzka przechodzi tam przez jeden most i korkuje się całe miasto. W Kędzierzynie-Koźlu musi powstać rozwiązanie kompleksowe wyprowadzające ruch z centrum. Dodał, że trasy kolejowe nie są domeną samorządu, ale w mijającej kadencji PLK remontuje linię z Opola do Nysy z pieniędzy województwa. Chce przywrócić połączenie kolejowe z Głubczycami.

Herbert Czaja podkreślił, że Mniejszość Niemiecka inwestowała w szkoły, kulturę, odtwarzanie zabytków. Zależy im na poprawie i budowie przepraw mostowych na Odrze. Największy nacisk kładzie na współpracę z lokalnymi samorządami, tak aby inwestycje województwa współgrały z instytucjami gminnymi.

Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że polityków ocenia się po tym, czego nie zrobili. Sejmik powinien spojrzeć na infrastrukturę całościowo także pod względem gospodarki i bezpieczeństwa społecznego. Mówił o zbiornikach retencyjnych, a także o zanieczyszczeniu powietrza pyłami i benzenem.

Jerzy Ochman z Partii Razem mówił, że inwestycje powinny być dla ludzi, a nie dla statystyk. Partia będzie pilnować, aby każda złotówka z pieniędzy unijnych służyła ludziom, będzie zwracać uwagę na zrównoważony rozwój infrastruktury w tym linii kolejowych i ścieżek rowerowych.

Longin Bartnik z KW Wolność w Samorządzie mówił o planach zagospodarowania przestrzennego, które są domeną gmin. Samorząd województwa jego zdaniem może zobowiązać gminy, aby na etapie tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego były wykładane w sposób czytelny i sprawdzane przez specjalistów.

Piotr Kołodziej ze Śląskiej Partii Regionalnej mówił o podpisaniu umowy na budowę obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Pieniądze na inwestycje jego zdaniem powinny być z podatku VAT. W regionie powinno zostawać 3% tego podatku.

Antoni Konopka z PSL zwrócił uwagę, że obszary wiejskie to blisko 95% powierzchni województwa i 50% mieszkańców. Podkreślił, że trzeba inwestować także w komunikację w sołectwach, drogi lokalne, drogi transportu rolnego, a pieniądze można pozyskać z Unii Europejskiej. Priorytetem dla niego jest także infrastruktura związana z retencją wody, żeby wesprzeć interesy rolników.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:
Agata Gąsowska-Kramarz KKW SLD Lewica Razem
Jerzy Ochman KW Partia Razem
Herbert Czaja KWW Mniejszość Niemiecka
Piotr Kołodziej KW Śląskiej Partii Regionalnej
Robert Tistek KWW Kukiz'15
Longin Bartnik KWW Wolność w Samorządzie
Szymon Ogłaza KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Bogdan Tomaszek KW Prawo i Sprawiedliwość
Antoni Konopka KW Polskie Stronnictwo Ludowe

Zobacz także

2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej 2018-11-09, godz. 13:15 Dr Marek Kawa o tym, że wyniki wyborów w USA można interpretować z różnych perspektyw - W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w 2016 roku, sondaże potwierdziły się. Mamy umiarkowane zwycięstwo Demokratów i umiarkowaną porażkę Republikanów ... » więcej 2018-11-08, godz. 14:55 Marco Markowski o Marszu Niepodległości odbywającym się w Warszawie - To marsz Polaków - tak Marco Markowski, polityk młodego pokolenia Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział na pytanie czyj jest marsz odbywający się w ostatnich ... » więcej 2018-11-08, godz. 15:06 Anna Bartoszek-Dec o Ukraińcach i innych cudzoziemcach oraz repatriantach, którzy nie chcą już osiedlać się w małych g ... - W tej chwili mamy na Opolszczyźnie około 16 tysięcy cudzoziemców, ale trudno tu o precyzyjne dane, bo opieramy się o zezwolenia na pracę wydane przez wojewo ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »