Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa ...
2018-10-17, 14:43 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. BW)

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu
Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów.
Agata Gąsowska-Kramarz z KWW SLD Lewica Razem powiedziała, że komitet skupia się na budowie obwodnicy południowej Opola, mieszkalnictwie komunalnym, rozbudowie zaplecza rekreacyjnego w Opolu, a także punkcie rekreacyjnym na Malinie, który odciążyłby wyspę Bolko.

Robert Tistek z KWW Kukiz'15 zaznaczył, że rozwój województwa to pozyskiwanie inwestorów, a także płynność rzeki Odry, przeprawa mostowa w Brzegu, budowa infrastruktury drogowej, która jest naturalnym zadaniem samorządu województwa. Zwrócił uwagę też na malejący budżet sejmiku województwa.

Szymon Ogłaza z Koalicji Obywatelskiej przypomniał, że rzeka Odra i miasto Opole to nie jest domena sejmiku województwa. Opole jest miastem prezydenckim, Odra należy do rządowej instytucji. Kandydat wskazał, że w tej kadencji koalicja PO PSL MN w sejmiku wydała 600 mln zł na drogi. Zapowiedział konieczność rozwiązania problemu w Krapkowicach. Droga wojewódzka przechodzi tam przez jeden most i korkuje się całe miasto. W Kędzierzynie-Koźlu musi powstać rozwiązanie kompleksowe wyprowadzające ruch z centrum. Dodał, że trasy kolejowe nie są domeną samorządu, ale w mijającej kadencji PLK remontuje linię z Opola do Nysy z pieniędzy województwa. Chce przywrócić połączenie kolejowe z Głubczycami.

Herbert Czaja podkreślił, że Mniejszość Niemiecka inwestowała w szkoły, kulturę, odtwarzanie zabytków. Zależy im na poprawie i budowie przepraw mostowych na Odrze. Największy nacisk kładzie na współpracę z lokalnymi samorządami, tak aby inwestycje województwa współgrały z instytucjami gminnymi.

Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że polityków ocenia się po tym, czego nie zrobili. Sejmik powinien spojrzeć na infrastrukturę całościowo także pod względem gospodarki i bezpieczeństwa społecznego. Mówił o zbiornikach retencyjnych, a także o zanieczyszczeniu powietrza pyłami i benzenem.

Jerzy Ochman z Partii Razem mówił, że inwestycje powinny być dla ludzi, a nie dla statystyk. Partia będzie pilnować, aby każda złotówka z pieniędzy unijnych służyła ludziom, będzie zwracać uwagę na zrównoważony rozwój infrastruktury w tym linii kolejowych i ścieżek rowerowych.

Longin Bartnik z KW Wolność w Samorządzie mówił o planach zagospodarowania przestrzennego, które są domeną gmin. Samorząd województwa jego zdaniem może zobowiązać gminy, aby na etapie tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego były wykładane w sposób czytelny i sprawdzane przez specjalistów.

Piotr Kołodziej ze Śląskiej Partii Regionalnej mówił o podpisaniu umowy na budowę obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Pieniądze na inwestycje jego zdaniem powinny być z podatku VAT. W regionie powinno zostawać 3% tego podatku.

Antoni Konopka z PSL zwrócił uwagę, że obszary wiejskie to blisko 95% powierzchni województwa i 50% mieszkańców. Podkreślił, że trzeba inwestować także w komunikację w sołectwach, drogi lokalne, drogi transportu rolnego, a pieniądze można pozyskać z Unii Europejskiej. Priorytetem dla niego jest także infrastruktura związana z retencją wody, żeby wesprzeć interesy rolników.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:
Agata Gąsowska-Kramarz KKW SLD Lewica Razem
Jerzy Ochman KW Partia Razem
Herbert Czaja KWW Mniejszość Niemiecka
Piotr Kołodziej KW Śląskiej Partii Regionalnej
Robert Tistek KWW Kukiz'15
Longin Bartnik KWW Wolność w Samorządzie
Szymon Ogłaza KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Bogdan Tomaszek KW Prawo i Sprawiedliwość
Antoni Konopka KW Polskie Stronnictwo Ludowe

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »