Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji
2018-10-16, 13:45 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji

Obejrzyj "Ring Wyborczy" z 16.10.2018
Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstawicielami komitetów kandydujących do sejmiku rozpoczęliśmy od tematu depopulacji.
Samorząd Opolszczyzny był pierwszym, który rozpoczął publiczną debatę na temat dramatycznego procesu wyludniania regionu, zainwestował też spore pieniądze w przygotowanie diagnozy i programu tzw. Specjalnej Strefy Demograficznej. Temat od początku budził jednak kontrowersje.

Marek Kawa z PiS stwierdził, że pieniądze wydano głównie na ekspertyzy i projekty w skali mikro, zamiast myśleć o strategicznych rozwiązaniach. Idei SSD broniły Brygida Kolenda-Łabuś z Koalicji Obywatelskiej i Agnieszka Zagola z PSL, mówiąc o tym, że jest dziś realizowana jako program „Opolskie dla rodziny”, w ramach którego na 560 projektów wydano 1,6 mld zł.

Paweł Kampa z SLD stwierdził, że te pieniądze wydano na wiele małych zadań, zamiast ustalić priorytety – takie na przykład jak komunalne budownictwo mieszkaniowe – realizowane w kolejnych latach. O socjalnej ofercie dla młodych ludzi, którzy muszą chcieć zostać na Śląsku Opolskim, skuszeni dobrymi warunkami życia, mówił także Maciej Kruszka z partii Razem. Apelował także o ustalenie programu regionalnej płacy minimalnej.

Te wątki gospodarcze pojawiły się także w wypowiedziach Mirosława Patoły ze Śląskiej Partii Regionalnej, który w ramach hasła „Nasze podatki na nasze wydatki” proponował pozostawienie w regionie 3 procent podatku VAT. Dawid Gajer z komitetu Wolność w Samorządzie mówił o konieczności wspierania małych firm (zamiast ściągania zagranicznych inwestorów płacących marne pensje) i budowania siły opolskich uczelni. Opinii naszych uczelni bronił Andrzej Szymański z Kukiz ’15, ale przy okazji stwierdził wprost, że młodzi Opolanie wybierają Wrocław, bo to po prostu ładniejsze miasto. Jego zdaniem, trzeba także koniecznie zacząć walczyć o jakość powietrza.

Zdaniem Rafała Bartka z Mniejszości Niemieckiej, opolskie uczelnie powinny zainwestować w edukację językową, bo to ściągnie do nas inwestorów, którzy potrzebują pracowników znających języki obce. Bartek stwierdził też, że proces siłowego powiększenia Opola zablokował niestety oddolne rozmowy o współpracy samorządów w realizowaniu zadań publicznych.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Marek Kawa – PiS
Paweł Kampa – SLD
Brygida Kolenda-Łabuś – Koalicja Obywatelska
Rafał Bartek – Mniejszość Niemiecka
Andrzej Szymański – Kukiz ‘15
Agnieszka Zagola – PSL
Maciej Kruszka – Razem
Mirosław Patoła – Śląska Partia Regionalna
Dawid Gajer – Wolność w Samorządzie

Zobacz także

2018-11-19, godz. 11:26 Sławomir Kłosowski o wynikach wyborów, kartach na stole, burzy (w szklance wody) wokół KNF i brexitcie - Oczywiście, że odnieśliśmy w wyborach sukces, wątpić w to może tylko ktoś, kto nie umie liczyć. Najwięcej radnych w sejmikach, słabo w wielkich miastach, al ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:07 Witold Zembaczyński o sukcesie Nowoczesnej, inicjatywie Ryszarda Petru i braku osiągnięć komisji do sprawy Amber Gold - Odnieśliśmy jako Koalicja Obywatelska ogromny sukces. Na Opolszczyźnie podpisaliśmy z naszymi partnerami, czyli Mniejszością Niemiecką i PSL, nie tyle umowę ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »