Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji
2018-10-16, 13:45 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji

Obejrzyj "Ring Wyborczy" z 16.10.2018
Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstawicielami komitetów kandydujących do sejmiku rozpoczęliśmy od tematu depopulacji.
Samorząd Opolszczyzny był pierwszym, który rozpoczął publiczną debatę na temat dramatycznego procesu wyludniania regionu, zainwestował też spore pieniądze w przygotowanie diagnozy i programu tzw. Specjalnej Strefy Demograficznej. Temat od początku budził jednak kontrowersje.

Marek Kawa z PiS stwierdził, że pieniądze wydano głównie na ekspertyzy i projekty w skali mikro, zamiast myśleć o strategicznych rozwiązaniach. Idei SSD broniły Brygida Kolenda-Łabuś z Koalicji Obywatelskiej i Agnieszka Zagola z PSL, mówiąc o tym, że jest dziś realizowana jako program „Opolskie dla rodziny”, w ramach którego na 560 projektów wydano 1,6 mld zł.

Paweł Kampa z SLD stwierdził, że te pieniądze wydano na wiele małych zadań, zamiast ustalić priorytety – takie na przykład jak komunalne budownictwo mieszkaniowe – realizowane w kolejnych latach. O socjalnej ofercie dla młodych ludzi, którzy muszą chcieć zostać na Śląsku Opolskim, skuszeni dobrymi warunkami życia, mówił także Maciej Kruszka z partii Razem. Apelował także o ustalenie programu regionalnej płacy minimalnej.

Te wątki gospodarcze pojawiły się także w wypowiedziach Mirosława Patoły ze Śląskiej Partii Regionalnej, który w ramach hasła „Nasze podatki na nasze wydatki” proponował pozostawienie w regionie 3 procent podatku VAT. Dawid Gajer z komitetu Wolność w Samorządzie mówił o konieczności wspierania małych firm (zamiast ściągania zagranicznych inwestorów płacących marne pensje) i budowania siły opolskich uczelni. Opinii naszych uczelni bronił Andrzej Szymański z Kukiz ’15, ale przy okazji stwierdził wprost, że młodzi Opolanie wybierają Wrocław, bo to po prostu ładniejsze miasto. Jego zdaniem, trzeba także koniecznie zacząć walczyć o jakość powietrza.

Zdaniem Rafała Bartka z Mniejszości Niemieckiej, opolskie uczelnie powinny zainwestować w edukację językową, bo to ściągnie do nas inwestorów, którzy potrzebują pracowników znających języki obce. Bartek stwierdził też, że proces siłowego powiększenia Opola zablokował niestety oddolne rozmowy o współpracy samorządów w realizowaniu zadań publicznych.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Marek Kawa – PiS
Paweł Kampa – SLD
Brygida Kolenda-Łabuś – Koalicja Obywatelska
Rafał Bartek – Mniejszość Niemiecka
Andrzej Szymański – Kukiz ‘15
Agnieszka Zagola – PSL
Maciej Kruszka – Razem
Mirosław Patoła – Śląska Partia Regionalna
Dawid Gajer – Wolność w Samorządzie

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »