Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika
2018-10-03, 14:37 Autor: Marek Świercz (oprac. Maciej Wajler)

Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika

Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika
Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ringu wyborczego Radia Opole. Tym razem zmierzyli się ze sobą kandydaci na burmistrza Prudnika.
To powiatowe miasto na południu regionu znalazło się na szczycie listy miasteczek zagrożonych upadkiem gospodarczym, którą przygotowała Polska Akademia Nauk. Urzędujący burmistrz Franciszek Fejdych, kandydat Koalicji Obywatelskiej, przekonywał, że to nieporozumienie, bo autorzy badań nie tworzyli rankingu, jedynie chcieli wskazać problemy miast średniej wielkości. Jego rywale mówili jednak o tym, że prudniczanie muszą szukać pracy poza miejscem zamieszkania, bo w samym Prudniku trudno o dobrze płatną pracę.

Sporo emocji wzbudził temat inwestycji w nowe rozwiązania komunikacyjne: obwodnicę wschodnią i zachodnią oraz kolejną przeprawę mostową. Fejdych twierdził, że obwodnica to temat, który GDDKiA zamierzała podjąć dopiero po roku 2023, ale Witold Rygorowicz z KKW SLD- Lewica Razem wytknął mu, że za rządów PO. ugrupowania burmistrza, nic konkretnego w tym temacie nie zrobiono. Także Teresa Barańska z KKW PiS stwierdziła, że te inwestycje drogowe są w jej programie i zostaną zrealizowane znacznie szybciej. Grzegorz Zawiślak z KWW Prudniczanie narzekał na remonty dróg i zarzucał burmistrzowi, że zasłania się decyzjami radnych o wyborze dróg do modernizacji, zamiast realizować konkretny program.

Sporo emocji wzbudziła też turystyka. Fejdych mówił, że w przypadku Prudnika to nowy temat, jego konkurenci przekonywali, że walory Prudnika – związane z położeniem u podnóża Gór Opawskich i na granicy z Czechami – nadal nie są dostatecznie wykorzystywane.

Kolejnym tematem były właśnie relacje z południowymi sąsiadami. O ile urzędujący burmistrz przekonywał, że są wzorcowe, jego rywale twierdzili, że szanse, jakie daje tak bliskie sąsiedztwo z Czechami, są dziś marnowane.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Teresa Barańska – KKW PiS
Franciszek Fejdych – Koalicja Obywatelska
Witold Rygorowicz – SLD – Lewica Razem
Grzegorz Zawiślak – KWW Prudniczanie

Zobacz także

2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej 2018-12-03, godz. 14:11 Paweł Grabowski o podróżach po Opolszczyźnie, II Zakładzie Karnym w Brzegu i nowym pomyśle na walkę z sitwą Pod znakiem zapytania stanął temat budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Radni Brzegu cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzien ... » więcej 2018-11-30, godz. 14:22 Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą si ... W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel k ... » więcej 2018-11-30, godz. 13:53 Dr Marcin Pietrzak o cynizmie, we współczesnym świecie polityki, ale nie tylko Często z ust polityków słyszymy pod adresem adwersarzy oskarżenia o wykazywanie się cynizmem w działaniu. Postawa ta, wywodząca się ze starożytnej filozofii, ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:25 Dr Bartosz Maziarz o konflikcie rosyjsko-ukraińskim - Nie sądzę, aby Putin zamierzał zastosować wobec Ukrainy taktykę salami. Co miał Ukrainie zabrać, już zabrał - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, poli ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:20 Dariusz Byczkowski o nowym pomniku historii, czyli Zamku Piastów Śląskich oraz o powstającej wystawie na temat Kresów - Pomnik historii ma pierwszeństwo w staraniu się o dotacje, jest obiektem zainteresowania mediów, wydawnictw, folderów promocyjnych - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2018-11-28, godz. 15:13 Piotr Mielec o nagrodzonym Zamku Moszna i o tym, że wciąż trudno do niego dojechać - Zamek Moszna został uznany za najlepszy produkt turystyczny i uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to ogromny prestiż, rozgłos, inform ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »