Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku z okręgu 4, ...
2018-09-27, 14:43 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku z okręgu 4, który obejmuje powiaty prudnicki, głubczycki i krapkowicki

Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku z okręgu 4, który obejmuje powiaty prudnicki, głubczycki i krapkowicki
Półksiężyc biedy, problemy komunikacyjne i zagrożenie powodziowe - te trzy tematy poruszyliśmy w Ringu Wyborczym w Loży Radiowej 27 września 2018 roku. Gośćmi programu byli kandydaci do sejmiku startujący do sejmiku z okręgu numer 4, który obejmuje trzy powiatu: głubczycki, prudnicki i krapkowicki.
Najpierw zapytaliśmy naszych gości, czy zachodnio-południowa cześć Opolszczyzny naprawdę jest półksiężycem biedy, jak nazwał ją kiedyś Jerzy Czerwiński, oskarżając władze Opolszczyzny, że zaniedbują tę część regionu. Okazało się, że uczestnicy programu nie do końca podzielają tę diagnozę. Okazuje się, że choć bezrobocie, zwłaszcza na głębokim południu, jest wyższe, to pracodawcy mają już problem z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. Poza tym o rozwoju gospodarczym decyduje to, że to w dużej mierze tereny rolnicze, które nie przyciągają dużych inwestycji.

Kolejnym tematem były problemy komunikacyjne - przez Krapkowice trudno dziś przejechać, do Głubczyc nie da się dojechać kleją. Ten pierwszy problem może zostać rozwiązany - budowa przeprawy przez Odrę w Krapkowicach to jeden z tych projektów dla Opolszczyzny, o których mówił premier Mateusz Morawiecki. Co do powrotu ruchu kolejowego do Głubczyc, to sprawa będzie znacznie trudniejsza. Uczestnicy debaty dość ostrożnie twierdzili, że możliwe będzie co najwyżej przywrócenie ruchu turystycznego.

Ostatnim tematem było zagrożenie powodziowe. W przypadku Krapkowic tematem numer jeden jest pomysł budowy zbiornika retencyjnego, który ochroni miasto. Przychylnie mówią o tym politycy partii rządzącej, co oznacza ważną zmianę - wcześniej można się było spotkać z opinią, że dla ratowania Opola warto poświęcić Krapkowice. Nadal nie rozwiązanym problemem jest zbiornik we Włodzieninie, który przecieka i powinien zostać naprawiony. Problem w tym, że wykonawca splajtował i wygląda na to, że nie będzie można odzyskać pieniędzy.

Gośćmi programu byli:
Mirosław Kamiński - SLD - Lewica Razem
Zuzanna Donath-Kasiura - Mniejszość Niemiecka
Zbigniew Ziółko - Koalicja Obywatelska
Kazimierz Pyziak - Polskie Stronnictwo Ludowe
Mirosław Patoła - Śląska Partia Regionalna
Andrzej Mrowiec - Prawo i Sprawiedliwość
Tomasz Jarecki - Wolność w Samorządzie
Jan Szczegielniak - Kukiz '15

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »