Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku z okręgu 4, ...
2018-09-27, 14:43 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku z okręgu 4, który obejmuje powiaty prudnicki, głubczycki i krapkowicki

Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku z okręgu 4, który obejmuje powiaty prudnicki, głubczycki i krapkowicki
Półksiężyc biedy, problemy komunikacyjne i zagrożenie powodziowe - te trzy tematy poruszyliśmy w Ringu Wyborczym w Loży Radiowej 27 września 2018 roku. Gośćmi programu byli kandydaci do sejmiku startujący do sejmiku z okręgu numer 4, który obejmuje trzy powiatu: głubczycki, prudnicki i krapkowicki.
Najpierw zapytaliśmy naszych gości, czy zachodnio-południowa cześć Opolszczyzny naprawdę jest półksiężycem biedy, jak nazwał ją kiedyś Jerzy Czerwiński, oskarżając władze Opolszczyzny, że zaniedbują tę część regionu. Okazało się, że uczestnicy programu nie do końca podzielają tę diagnozę. Okazuje się, że choć bezrobocie, zwłaszcza na głębokim południu, jest wyższe, to pracodawcy mają już problem z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. Poza tym o rozwoju gospodarczym decyduje to, że to w dużej mierze tereny rolnicze, które nie przyciągają dużych inwestycji.

Kolejnym tematem były problemy komunikacyjne - przez Krapkowice trudno dziś przejechać, do Głubczyc nie da się dojechać kleją. Ten pierwszy problem może zostać rozwiązany - budowa przeprawy przez Odrę w Krapkowicach to jeden z tych projektów dla Opolszczyzny, o których mówił premier Mateusz Morawiecki. Co do powrotu ruchu kolejowego do Głubczyc, to sprawa będzie znacznie trudniejsza. Uczestnicy debaty dość ostrożnie twierdzili, że możliwe będzie co najwyżej przywrócenie ruchu turystycznego.

Ostatnim tematem było zagrożenie powodziowe. W przypadku Krapkowic tematem numer jeden jest pomysł budowy zbiornika retencyjnego, który ochroni miasto. Przychylnie mówią o tym politycy partii rządzącej, co oznacza ważną zmianę - wcześniej można się było spotkać z opinią, że dla ratowania Opola warto poświęcić Krapkowice. Nadal nie rozwiązanym problemem jest zbiornik we Włodzieninie, który przecieka i powinien zostać naprawiony. Problem w tym, że wykonawca splajtował i wygląda na to, że nie będzie można odzyskać pieniędzy.

Gośćmi programu byli:
Mirosław Kamiński - SLD - Lewica Razem
Zuzanna Donath-Kasiura - Mniejszość Niemiecka
Zbigniew Ziółko - Koalicja Obywatelska
Kazimierz Pyziak - Polskie Stronnictwo Ludowe
Mirosław Patoła - Śląska Partia Regionalna
Andrzej Mrowiec - Prawo i Sprawiedliwość
Tomasz Jarecki - Wolność w Samorządzie
Jan Szczegielniak - Kukiz '15

Zobacz także

2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej 2018-12-03, godz. 14:11 Paweł Grabowski o podróżach po Opolszczyźnie, II Zakładzie Karnym w Brzegu i nowym pomyśle na walkę z sitwą Pod znakiem zapytania stanął temat budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Radni Brzegu cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzien ... » więcej 2018-11-30, godz. 14:22 Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą si ... W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel k ... » więcej 2018-11-30, godz. 13:53 Dr Marcin Pietrzak o cynizmie, we współczesnym świecie polityki, ale nie tylko Często z ust polityków słyszymy pod adresem adwersarzy oskarżenia o wykazywanie się cynizmem w działaniu. Postawa ta, wywodząca się ze starożytnej filozofii, ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:25 Dr Bartosz Maziarz o konflikcie rosyjsko-ukraińskim - Nie sądzę, aby Putin zamierzał zastosować wobec Ukrainy taktykę salami. Co miał Ukrainie zabrać, już zabrał - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, poli ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:20 Dariusz Byczkowski o nowym pomniku historii, czyli Zamku Piastów Śląskich oraz o powstającej wystawie na temat Kresów - Pomnik historii ma pierwszeństwo w staraniu się o dotacje, jest obiektem zainteresowania mediów, wydawnictw, folderów promocyjnych - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2018-11-28, godz. 15:13 Piotr Mielec o nagrodzonym Zamku Moszna i o tym, że wciąż trudno do niego dojechać - Zamek Moszna został uznany za najlepszy produkt turystyczny i uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to ogromny prestiż, rozgłos, inform ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »