Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Waldemar Kampa o tym, że zyski z turystki gmina ...
2018-08-03, 15:16 Autor: Barbara Więcek

Waldemar Kampa o tym, że zyski z turystki gmina Turawa będzie sobie naliczać w przyszłości

Waldemar Kampa o sezonie letnim w Turawie
- Zyski z turystyki? Śmietankę będą spijali dopiero nasi następcy, my na razie spłacamy inwestycje, bez których ta turystyka nie mogłaby się rozwijać - mówił w Loży Radiowej Waldemar Kampa, wójt Turawy, która od lat przyciąga turystów z całego Górnego Śląska.
Nasz gość wymienia tu przede wszystkim skanalizowanie gminy Turawa, na które wydano w sumie około 20 milionów złotych. Bez tej inwestycji, jak podkreśla, nie byłoby możliwe powstrzymanie zakwitów sinic, które od końca lat 90. odstraszały turystów. Gmina nic nie może poradzić na około 3 miliony metrów sześciennych toksycznego mułu, który nawarstwił się na dnie Jeziora Turawskiego, ale może powstrzymać dopływ kolejnych nieczystości. Nie bez znaczenia było także skanalizowanie dorzecza Małej Panwi przez gminy leżące powyżej zbiornika.

- Kluczowe jest także piętrzenie wody - tłumaczy nasz gość. - Był czas, gdy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oparł regulamin zarządzania zbiornikiem na oczekiwaniach ornitologów z Warszawy, którzy twierdzili, że nasze jezioro ma być przede wszystkim żerowiskiem dla ptaków brodzących i dlatego poziom wody ma być latem niski. Tu udało nam się wywalczyć zmianę zasad i dziś latem wody jest więcej, dzięki czemu woda wolniej się nagrzewa i od dobrych kilku lat nie mamy większego problemu z zakwitem sinic.

Jak wylicza Kampa, problemy z zakwitami zaczynają się, gdy w zbiorniku jest mniej niż 62 miliony metrów sześciennych wody. Ostatnio są co najmniej 64 miliony, co sprawę załatwia, choć przy takich upałach jak ostatnio jest kłopot z dopływem wody z Małej Panwi.

- A co z żeglugą? Tu jest naturalny konflikt, ale myślę, że latem transport opału barkami nie jest niezbędny, można by zaplanować go tak, żeby barki płynęły Odrą przed i po sezonie turystyczny - mówi nam Kampa.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 14:26 Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborc ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »