Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Waldemar Kampa o tym, że zyski z turystki gmina ...
2018-08-03, 15:16 Autor: Barbara Więcek

Waldemar Kampa o tym, że zyski z turystki gmina Turawa będzie sobie naliczać w przyszłości

Waldemar Kampa o sezonie letnim w Turawie
- Zyski z turystyki? Śmietankę będą spijali dopiero nasi następcy, my na razie spłacamy inwestycje, bez których ta turystyka nie mogłaby się rozwijać - mówił w Loży Radiowej Waldemar Kampa, wójt Turawy, która od lat przyciąga turystów z całego Górnego Śląska.
Nasz gość wymienia tu przede wszystkim skanalizowanie gminy Turawa, na które wydano w sumie około 20 milionów złotych. Bez tej inwestycji, jak podkreśla, nie byłoby możliwe powstrzymanie zakwitów sinic, które od końca lat 90. odstraszały turystów. Gmina nic nie może poradzić na około 3 miliony metrów sześciennych toksycznego mułu, który nawarstwił się na dnie Jeziora Turawskiego, ale może powstrzymać dopływ kolejnych nieczystości. Nie bez znaczenia było także skanalizowanie dorzecza Małej Panwi przez gminy leżące powyżej zbiornika.

- Kluczowe jest także piętrzenie wody - tłumaczy nasz gość. - Był czas, gdy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oparł regulamin zarządzania zbiornikiem na oczekiwaniach ornitologów z Warszawy, którzy twierdzili, że nasze jezioro ma być przede wszystkim żerowiskiem dla ptaków brodzących i dlatego poziom wody ma być latem niski. Tu udało nam się wywalczyć zmianę zasad i dziś latem wody jest więcej, dzięki czemu woda wolniej się nagrzewa i od dobrych kilku lat nie mamy większego problemu z zakwitem sinic.

Jak wylicza Kampa, problemy z zakwitami zaczynają się, gdy w zbiorniku jest mniej niż 62 miliony metrów sześciennych wody. Ostatnio są co najmniej 64 miliony, co sprawę załatwia, choć przy takich upałach jak ostatnio jest kłopot z dopływem wody z Małej Panwi.

- A co z żeglugą? Tu jest naturalny konflikt, ale myślę, że latem transport opału barkami nie jest niezbędny, można by zaplanować go tak, żeby barki płynęły Odrą przed i po sezonie turystyczny - mówi nam Kampa.

Zobacz także

2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 13:44 Michał Siek o tym, że dla żadnego absolwenta miejsca w opolskich szkołach nie zabraknie - Nie ma obaw, że uczniowie nam się w szkołach nie pomieszczą, bo idą równocześnie dwa roczniki: absolwenci ósmej klasy i gimnazjum. Na szczęście są to roczni ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-05, godz. 14:33 Prof. Tadeusz Burzyński o wyzwaniach stojących przed rodzimą branżą turystyczną - Właściciele hoteli i restauracji będą potrzebowali już nie zwykłego kelnera, ale doradcy smaku, który będzie potrafił ocenić, jakie wino podać do jakiej pot ... » więcej 2018-12-05, godz. 13:32 Jacek Ruszczewski o regionalnym programie ochrony zdrowia psychicznego - Szykowana reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego jest wręcz rewolucyjna, co nas w gruncie rzeczy trochę niepokoi, bo lepsze byłyby zmiany ewolucyjne, ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Mariola Sibilska o tym, że powinniśmy przygotować się do starości - Nie jesteśmy przygotowani na nadejście starości i na to, co się z nią wiąże. Powinniśmy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej - mówiła w Loży Radiowej Mariol ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »