Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Waldemar Kampa o tym, że zyski z turystki gmina ...
2018-08-03, 15:16 Autor: Barbara Więcek

Waldemar Kampa o tym, że zyski z turystki gmina Turawa będzie sobie naliczać w przyszłości

Waldemar Kampa o sezonie letnim w Turawie
- Zyski z turystyki? Śmietankę będą spijali dopiero nasi następcy, my na razie spłacamy inwestycje, bez których ta turystyka nie mogłaby się rozwijać - mówił w Loży Radiowej Waldemar Kampa, wójt Turawy, która od lat przyciąga turystów z całego Górnego Śląska.
Nasz gość wymienia tu przede wszystkim skanalizowanie gminy Turawa, na które wydano w sumie około 20 milionów złotych. Bez tej inwestycji, jak podkreśla, nie byłoby możliwe powstrzymanie zakwitów sinic, które od końca lat 90. odstraszały turystów. Gmina nic nie może poradzić na około 3 miliony metrów sześciennych toksycznego mułu, który nawarstwił się na dnie Jeziora Turawskiego, ale może powstrzymać dopływ kolejnych nieczystości. Nie bez znaczenia było także skanalizowanie dorzecza Małej Panwi przez gminy leżące powyżej zbiornika.

- Kluczowe jest także piętrzenie wody - tłumaczy nasz gość. - Był czas, gdy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oparł regulamin zarządzania zbiornikiem na oczekiwaniach ornitologów z Warszawy, którzy twierdzili, że nasze jezioro ma być przede wszystkim żerowiskiem dla ptaków brodzących i dlatego poziom wody ma być latem niski. Tu udało nam się wywalczyć zmianę zasad i dziś latem wody jest więcej, dzięki czemu woda wolniej się nagrzewa i od dobrych kilku lat nie mamy większego problemu z zakwitem sinic.

Jak wylicza Kampa, problemy z zakwitami zaczynają się, gdy w zbiorniku jest mniej niż 62 miliony metrów sześciennych wody. Ostatnio są co najmniej 64 miliony, co sprawę załatwia, choć przy takich upałach jak ostatnio jest kłopot z dopływem wody z Małej Panwi.

- A co z żeglugą? Tu jest naturalny konflikt, ale myślę, że latem transport opału barkami nie jest niezbędny, można by zaplanować go tak, żeby barki płynęły Odrą przed i po sezonie turystyczny - mówi nam Kampa.

Zobacz także

2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej 2018-10-02, godz. 14:54 Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM] Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na ... » więcej 2018-10-01, godz. 15:14 Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Opola [FILM] Rozwiązania komunikacyjne dla Opola, walka ze smogiem, integracja nowych dzielnic przyłączonych w ramach projektu Dużego Opola oraz relacje między opolskim ra ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »