Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Sebastian Szczurek o tym, że choć szara strefa n ...
2018-06-19, 14:13 Autor: Marek Świercz

Sebastian Szczurek o tym, że choć szara strefa nadal istnieje, to lawinowo rośnie liczba cudzoziemców rejestrujących się w ZUS

Sebastian Szczurek o tym, że choć szara strefa nadal istnieje, to lawinowo rośnie liczba cudzoziemców rejestrujących się w ZUS
- Przyrost jest naprawdę ogromny. Na początku roku w ZUS było zarejestrowanych 433 tysięcy cudzoziemców, w lutym 456 tysięcy a maju już 494 tysiące. To wzrost o kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie - mówił w Loży Radiowej Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Zdecydowana większość to Ukraińcy, ale mówimy o pracownikach ze 170 krajów - dodał nasz gość.
Podobnie wygląda sytuacja na Opolszczyźnie - na 14 300 zarejestrowanych w ZUS cudzoziemskich pracowników 12 300 to przybysze z Ukrainy.

- Dla wielu z nich nie jesteśmy już krajem tranzytowym, oni wiążą swoją przyszłość z Polską i naszym regionem. To ludzie bardzo często dobrze wykształceni, którzy na początku pobytu często zmieniają zajęcie, ale w końcu podejmują pracę zgodną z ich kwalifikacjami - mówi Szczurek. - Nie dziwię się, że szukają u nas szczęścia. Pamiętam nauczycielkę, która opowiadała, że zamiast wypłaty dostała koło do traktora. Albo młode małżeństwo, które zarabiało miesięcznie równowartość 800 złotych a przypomnijmy, że ceny na Ukrainie wcale nie są niższe niż u nas.

Nasz gość przekonuje, że rosnąca ilość obcokrajowców rejestrujących się w ZUS powinna cieszyć nas wszystkich i to nie tylko dlatego, że jest to przejaw praworządności, ale także dlatego, że każdy kolejny ubezpieczony oznacza dodatkowe wpływy do kasy ZUS-u, z której - przypomnijmy - wypłacane są nam świadczenia. Podobnie cieszyć nas powinna rosnąca liczba imigrantów trafiających na nasz rynek pracy, bo mamy niskie bezrobocie i firmy coraz częściej narzekają, że mają trudności ze znalezieniem pracowników. Jak mówi Szczurek, pracodawcy deklarowali, że w sumie potrzebowaliby 1 miliona 300 tysięcy pracowników.

- Oczywiście nie wszyscy do ZUS trafiają, nadal mamy szarą strefę. Jak dużą, trudno oszacować. Mówi się, że w Polsce pracuje od miliona do dwóch milionów cudzoziemców - dodaje rzecznik ZUS w regionie.

Zobacz także

2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 13:44 Michał Siek o tym, że dla żadnego absolwenta miejsca w opolskich szkołach nie zabraknie - Nie ma obaw, że uczniowie nam się w szkołach nie pomieszczą, bo idą równocześnie dwa roczniki: absolwenci ósmej klasy i gimnazjum. Na szczęście są to roczni ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-05, godz. 14:33 Prof. Tadeusz Burzyński o wyzwaniach stojących przed rodzimą branżą turystyczną - Właściciele hoteli i restauracji będą potrzebowali już nie zwykłego kelnera, ale doradcy smaku, który będzie potrafił ocenić, jakie wino podać do jakiej pot ... » więcej 2018-12-05, godz. 13:32 Jacek Ruszczewski o regionalnym programie ochrony zdrowia psychicznego - Szykowana reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego jest wręcz rewolucyjna, co nas w gruncie rzeczy trochę niepokoi, bo lepsze byłyby zmiany ewolucyjne, ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Mariola Sibilska o tym, że powinniśmy przygotować się do starości - Nie jesteśmy przygotowani na nadejście starości i na to, co się z nią wiąże. Powinniśmy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej - mówiła w Loży Radiowej Mariol ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »