Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Sebastian Szczurek o tym, że choć szara strefa n ...
2018-06-19, 14:13 Autor: Marek Świercz

Sebastian Szczurek o tym, że choć szara strefa nadal istnieje, to lawinowo rośnie liczba cudzoziemców rejestrujących się w ZUS

Sebastian Szczurek o tym, że choć szara strefa nadal istnieje, to lawinowo rośnie liczba cudzoziemców rejestrujących się w ZUS
- Przyrost jest naprawdę ogromny. Na początku roku w ZUS było zarejestrowanych 433 tysięcy cudzoziemców, w lutym 456 tysięcy a maju już 494 tysiące. To wzrost o kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie - mówił w Loży Radiowej Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Zdecydowana większość to Ukraińcy, ale mówimy o pracownikach ze 170 krajów - dodał nasz gość.
Podobnie wygląda sytuacja na Opolszczyźnie - na 14 300 zarejestrowanych w ZUS cudzoziemskich pracowników 12 300 to przybysze z Ukrainy.

- Dla wielu z nich nie jesteśmy już krajem tranzytowym, oni wiążą swoją przyszłość z Polską i naszym regionem. To ludzie bardzo często dobrze wykształceni, którzy na początku pobytu często zmieniają zajęcie, ale w końcu podejmują pracę zgodną z ich kwalifikacjami - mówi Szczurek. - Nie dziwię się, że szukają u nas szczęścia. Pamiętam nauczycielkę, która opowiadała, że zamiast wypłaty dostała koło do traktora. Albo młode małżeństwo, które zarabiało miesięcznie równowartość 800 złotych a przypomnijmy, że ceny na Ukrainie wcale nie są niższe niż u nas.

Nasz gość przekonuje, że rosnąca ilość obcokrajowców rejestrujących się w ZUS powinna cieszyć nas wszystkich i to nie tylko dlatego, że jest to przejaw praworządności, ale także dlatego, że każdy kolejny ubezpieczony oznacza dodatkowe wpływy do kasy ZUS-u, z której - przypomnijmy - wypłacane są nam świadczenia. Podobnie cieszyć nas powinna rosnąca liczba imigrantów trafiających na nasz rynek pracy, bo mamy niskie bezrobocie i firmy coraz częściej narzekają, że mają trudności ze znalezieniem pracowników. Jak mówi Szczurek, pracodawcy deklarowali, że w sumie potrzebowaliby 1 miliona 300 tysięcy pracowników.

- Oczywiście nie wszyscy do ZUS trafiają, nadal mamy szarą strefę. Jak dużą, trudno oszacować. Mówi się, że w Polsce pracuje od miliona do dwóch milionów cudzoziemców - dodaje rzecznik ZUS w regionie.

Zobacz także

2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej 2018-09-12, godz. 15:27 Ewa Kosowska-Korniak i Roman Jarosiński o sile mediacji w gospodarce W Opolu zainaugurowało działalność Centrum Arbitrażu i Mediacji. To pierwsza taka instytucja w regonie, która jest częścią ogólnopolskiej sieci. Opolskie cent ... » więcej 2018-09-12, godz. 15:26 Stanisław Konarski o wściekłym optymizmie i kandydowaniu na burmistrza Kluczborka - Jestem wściekłym optymistą i zawsze idę do przodu. Mam takie swoje hasło, że kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie. Trzeba sięgać wyso ... » więcej 2018-09-11, godz. 12:35 Władysław Kosiniak-Kamysz o zadaniach dla opolskiego samorządu i o tym, że nie wchodzi się w koalicję z tymi, którzy c ... - Nie przyjeżdżam do Opola, województwa opolskiego, by mówić mieszkańcom, co trzeba zrobić, bo to oni wiedzą najlepiej. Stanisław Rakoczy, nasz prezes, przeds ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »