Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jerzy Czerwiński o celebrowanych zeznaniach Tusk ...
2018-04-23, 14:32 Autor: Ewa Skrabacz

Jerzy Czerwiński o celebrowanych zeznaniach Tuska i o zdziwieniu wobec pomnikowej czci dla dawnego hegemona

Jerzy Czerwiński o celebrowanych zeznaniach Tuska i o zdziwieniu wobec pomnikowej czci dla dawnego hegemona
- Jako ówczesny szef rządu, na pewno Donald Tusk ma coś do powiedzenia na temat organizacji wizyt smoleńskich, więc powinien się tą wiedzą podzielić. W tego typu wezwaniu do sądu nie ma nic zdrożnego. Tusk zaczyna jednak iść w stronę celebrycką. Każda jego wizyta ma dodatkową oprawę. Być może w ten sposób chce zaznaczyć swą obecność w polskiej polityce – mówił Jerzy Czerwiński, senator PiS, komentując poniedziałkowe zeznania Donalda Tuska w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
- Donald Tusk chce pokazywać, że cały czas obok jest biały koń i może na niego wskoczyć, przyjechać i ratować opozycję. Ale coś oprócz tego białego konia trzeba przywieźć. Jakiś program, jakiś zasób moralny. Tu będzie ciężko – dodał Czerwiński, oceniając szanse startu Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w roku 2020 – Jego start zależy od kondycji opozycji. A może też być taka sytuacja, że w wyniku trwających przesłuchań wyjdą na jaw takie rzeczy, które uniemożliwią panu Tuskowi start.

Senator odniósł się do prowadzonego na terenie Sejmu protestu rodziców niepełnosprawnych dzieci.

- Trzeba wyważyć z jednej strony słuszne żądania, które myślę, że wcześniej czy później zostaną spełnione, a z drugiej strony kwestie budżetowe. Jest tu jeszcze kwestia orzecznictwa czy aktywizacji osób niepełnosprawnych. Tego na pewno nie da się załatwić w ciągu jednego czy dwóch tygodni, więc ten protest powinien się przenieść w inne miejsce, np. do Centrum Dialogu, gdzie będą godne warunki dla protestujących i będzie można spokojnie prowadzić rozmowy – mówił Czerwiński.

- Rząd już zadeklarował, że zwiększy rentę socjalną do poziomu postulowanego przez protestujących. Ten protest tylko przyspieszył proces, który i tak by zaszedł. Jednak robienie tego zbyt szybko spowoduje tylko chaos, który rozsadzi budżet. Być może za wolno to idzie, bo pierwsze wzmianki o możliwym proteście były w październiku, a w tej chwili musimy gasić pożar – dodał senator.

Jerzy Czerwiński skomentował także niegasnące spory wokół realizacji ustawy dekomunizacyjnej dotyczącej pomników.

- Ja się dziwię niektórym samorządom, że utrzymują na swoim terenie oznaki dominacji obcego mocarstwa. W Prudniku pomnik z czerwoną gwiazdą rękami ludzi został zlikwidowany. Skrzyknęło się kilka osób, opłacono dźwigowego i usunięto pomnik. Tak działały społeczności lokalne, odreagowując 50 lat komuny. Dziwi, że dziś się próbuje zachować te upamiętnienia, argumentując to historią. Możemy stworzyć jakieś parki czy skanseny, dwa, trzy w Polsce, w których można takie pomniki zebrać i pokazać, jak czczono dawnego hegemona – mówił senator.

Zobacz także

2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej 2018-10-02, godz. 14:54 Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM] Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »