Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach k ...
2018-04-10, 15:19 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy smoleńskiej

Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy smoleńskiej
- Podziały w społeczeństwie są rzeczą naturalną. Lepszy jest autentyzm, lepsze jest nawet rozdarcie społeczno-polityczne, niż sztuczna, fikcyjna jedność. Oczywiście autentyczność podziałów nie oznacza, że są one dobre i że powinny się utrzymywać, szczególnie jeśli jest to podział na tle tak tragicznego wydarzenia, jak katastrofa smoleńska – mówił dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, komentując społeczne konsekwencje katastrofy smoleńskiej.
- Znamy wiele przykładów państw, w których do tak tragicznych wydarzeń nie doszło, a jednak podziały są bardzo silne - dodał socjolog.

- Jeśli 20 proc. społeczeństwa polskiego uważa, że w Smoleńsku doszło do zamachu, to mamy znaczną część elektoratu PiS, która w zamach nie wierzy. Nie ma zatem jednej opinii na temat przyczyn tragedii smoleńskiej. Już wcześniej przeżywaliśmy takie sytuacje. Przypomnijmy chociażby katastrofę gibraltarską. Do dzisiaj, mimo ekshumacji gen. Sikorskiego, wielu Polaków ma odrębne, różne prawdy na ten temat i stoją przy swoim. Oczywiście są też tacy, którzy uczciwie powiedzą, że nie wiedzą, jak było naprawdę - wyjaśniał Detyna.

- Katastrofa smoleńska to była taka tragedia, która powinna być uczczona pomnikiem. Przecież mniejszej rangi wydarzenia są upamiętniane w ten sposób. Mogę nawet sformułować taką tezę, że miesięcznice mogły zaszkodzić tej formie upamiętnienia. Ludzie niechętni Jarosławowi Kaczyńskiemu, źle odbierający miesięcznice, byli również niechętni temu, by gdziekolwiek w Warszawie taki pomnik stanął - mówił socjolog.

- Mam wrażenie, jakby to było przedwczoraj, a to przecież już 8 lat – dodał Detyna, wspominając moment, w którym otrzymał informację o tragedii.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »