Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach k ...
2018-04-10, 15:19 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy smoleńskiej

Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy smoleńskiej
- Podziały w społeczeństwie są rzeczą naturalną. Lepszy jest autentyzm, lepsze jest nawet rozdarcie społeczno-polityczne, niż sztuczna, fikcyjna jedność. Oczywiście autentyczność podziałów nie oznacza, że są one dobre i że powinny się utrzymywać, szczególnie jeśli jest to podział na tle tak tragicznego wydarzenia, jak katastrofa smoleńska – mówił dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, komentując społeczne konsekwencje katastrofy smoleńskiej.
- Znamy wiele przykładów państw, w których do tak tragicznych wydarzeń nie doszło, a jednak podziały są bardzo silne - dodał socjolog.

- Jeśli 20 proc. społeczeństwa polskiego uważa, że w Smoleńsku doszło do zamachu, to mamy znaczną część elektoratu PiS, która w zamach nie wierzy. Nie ma zatem jednej opinii na temat przyczyn tragedii smoleńskiej. Już wcześniej przeżywaliśmy takie sytuacje. Przypomnijmy chociażby katastrofę gibraltarską. Do dzisiaj, mimo ekshumacji gen. Sikorskiego, wielu Polaków ma odrębne, różne prawdy na ten temat i stoją przy swoim. Oczywiście są też tacy, którzy uczciwie powiedzą, że nie wiedzą, jak było naprawdę - wyjaśniał Detyna.

- Katastrofa smoleńska to była taka tragedia, która powinna być uczczona pomnikiem. Przecież mniejszej rangi wydarzenia są upamiętniane w ten sposób. Mogę nawet sformułować taką tezę, że miesięcznice mogły zaszkodzić tej formie upamiętnienia. Ludzie niechętni Jarosławowi Kaczyńskiemu, źle odbierający miesięcznice, byli również niechętni temu, by gdziekolwiek w Warszawie taki pomnik stanął - mówił socjolog.

- Mam wrażenie, jakby to było przedwczoraj, a to przecież już 8 lat – dodał Detyna, wspominając moment, w którym otrzymał informację o tragedii.

Zobacz także

2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »