Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach k ...
2018-04-10, 15:19 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy smoleńskiej

Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy smoleńskiej
- Podziały w społeczeństwie są rzeczą naturalną. Lepszy jest autentyzm, lepsze jest nawet rozdarcie społeczno-polityczne, niż sztuczna, fikcyjna jedność. Oczywiście autentyczność podziałów nie oznacza, że są one dobre i że powinny się utrzymywać, szczególnie jeśli jest to podział na tle tak tragicznego wydarzenia, jak katastrofa smoleńska – mówił dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, komentując społeczne konsekwencje katastrofy smoleńskiej.
- Znamy wiele przykładów państw, w których do tak tragicznych wydarzeń nie doszło, a jednak podziały są bardzo silne - dodał socjolog.

- Jeśli 20 proc. społeczeństwa polskiego uważa, że w Smoleńsku doszło do zamachu, to mamy znaczną część elektoratu PiS, która w zamach nie wierzy. Nie ma zatem jednej opinii na temat przyczyn tragedii smoleńskiej. Już wcześniej przeżywaliśmy takie sytuacje. Przypomnijmy chociażby katastrofę gibraltarską. Do dzisiaj, mimo ekshumacji gen. Sikorskiego, wielu Polaków ma odrębne, różne prawdy na ten temat i stoją przy swoim. Oczywiście są też tacy, którzy uczciwie powiedzą, że nie wiedzą, jak było naprawdę - wyjaśniał Detyna.

- Katastrofa smoleńska to była taka tragedia, która powinna być uczczona pomnikiem. Przecież mniejszej rangi wydarzenia są upamiętniane w ten sposób. Mogę nawet sformułować taką tezę, że miesięcznice mogły zaszkodzić tej formie upamiętnienia. Ludzie niechętni Jarosławowi Kaczyńskiemu, źle odbierający miesięcznice, byli również niechętni temu, by gdziekolwiek w Warszawie taki pomnik stanął - mówił socjolog.

- Mam wrażenie, jakby to było przedwczoraj, a to przecież już 8 lat – dodał Detyna, wspominając moment, w którym otrzymał informację o tragedii.

Zobacz także

2018-04-19, godz. 10:59 Katarzyna Czochara o przyszłości Aleksandrówki, udanej "piątce Morawieckiego" i konkursie patriotycznym dla młodych op ... - Jeśli nyskie starostwo będzie prowadziło w Aleksandrówce działalność medyczną, może liczyć na moja pomoc w pozyskaniu pieniędzy na konieczny remont ośrodka ... » więcej 2018-04-18, godz. 14:58 Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży R ... » więcej 2018-04-18, godz. 13:00 Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezyd ... - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektyw ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Aleksandra Zwarycz o tym, dlaczego i w jakim zakresie włodarze Opola dzielą się władzą z mieszkańcami - Jak duże kwoty opolski samorząd przeznacza na zadania, które zleca organizacjom pozarządowym? Myślę, ze jest to około 15 mln zł rocznie, ale to jednak nie j ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Anna Bartoszek-Dec o tym, że do wszechobecności cudzoziemców powinniśmy się już przyzwyczaić - Trudno powiedzieć, ilu cudzoziemców mieszka w tej chwili na Opolszczyźnie, bo są i ci z wizami, i ci, którzy przyjechali w ramach ruchu bezwizowego. W minio ... » więcej 2018-04-16, godz. 12:38 Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym - Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczen ... » więcej 2018-04-16, godz. 14:31 Tomasz Kostuś o obniżaniu poselskich pensji, ucieczce PiS do przodu i skonsolidowanej opozycji - Przyjmuję to ze spokojem, ale to nie jest normalne, że szeregowy poseł, jakim jest Jarosław Kaczyński, ustala wynagrodzenia posłom i urzędnikom administracj ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:19 Aleksander Stanisław Niewiński o zapowiedziach wojny handlowej między USA i Chinami, które uderzają w coraz dramatyczn ... - Wiele krajów może zostać uderzonych rykoszetem w wyniku tej wojny handlowej. Polska również może na tym ucierpieć - mówił w "Loży Radiowej" Aleksander Stani ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:12 Maria Niedziółka o straży rybackiej oraz o tym, kogo może kontrolować i karać - Na terenie województwa opolskiego jest tylko 7 strażników ze straży rybackiej. W ciągu roku tych 7 strażników kontroluje około 12 tys. ludzi - mówiła w "Loż ... » więcej 2018-04-12, godz. 15:01 Sławomir Kusz o bezpiecznej bankowości internetowej dla seniorów Sławomir Kusz, rzecznik opolskiego oddziału NBP mówił o zagrożeniach, z jakimi coraz częściej w cyfrowym świecie bankowości spotykają się opolscy seniorzy. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »