Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym…
2017-12-01, 14:19 Autor: Agnieszka Stefaniak

Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym w województwie, niebezpiecznym czadzie i zagrożeniu związanym z afrykańskim pomorem świń

Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym w województwie
- Pełne zabezpieczenie przeciwpowodziowe województwa staje się faktem. Wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak komentując wczorajsze (30.11) podpisanie umowy na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu.
- Zbiornik w sytuacji kryzysowej jest w stanie przyjąć 185 milionów metrów sześciennych wody, czyli zatrzymać tę dużą wodę poza granicami naszego województwa. Poprzednia ekipa nie miała poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo. Nam się uda. Przekonaliśmy Bank Światowy, prace - po usunięciu głównego wykonawcy - nie zostały przerwane, uregulowano sprawy z podwykonawcami. Zgodnie z terminem idziemy, zgodnie z terminem podpisana została umowa z nowym wykonawcą - mówi wojewoda.

Co szczególnie cieszy - rozwija się żegluga Odrą.

- 100 tys. ton udało się już spławić Odrą, co ważne są to regularne połączenia - podkreślał wojewoda opolski.

Wojewoda opolski zaapelował także do radiosłuchaczy o szczególną czujność w okresie zimowym - podkreślając zagrożenie związane z czadem.

- W tym roku, w wyniku m.in. zatruć tlenkiem węgla, już zmarło w Polsce 12 osób, a jesteśmy na początku okresu grzewczego. To mój apel - byśmy zadbali o własne bezpieczeństwo. By spędzić wspólnie piękne bezpieczne święta. Warto kupić czujnik czadu. Można go kupić w każdym sklepie. Co to jest 100 złotych wydane na czujnik w porównaniu do ratowania życia czy zdrowia - apelował wojewoda.

Adrian Czubak odniósł się również do ostatnich informacji o kolejnych ogniskach ASF (afrykański pomór świń) w Polsce.

- Opolszczyzna w temacie ASF jest na razie bezpieczna. Odbyły się właśnie dwa spotkania sztabów kryzysowych. Ale musimy być czujni tak na prawdę wszędzie. I na drogach i na straganach, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z mięsem. W temacie dzików - mój apel - nie dawajmy pozwolenia, aby wchodziły one do miast. Ważne jest segregowanie żywności, zapobieganie tworzeniu się dzikich wysypisk, gdzie mogą one żerować - mówił wojewoda opolski.

Aktualnie w lasach województwa prowadzony jest zmasowany odstrzał dzików. Według danych opolskiego łowczego - do końca sezonu gospodarczego, czyli do 31 marca przyszłego roku, myśliwi planują pozyskać około 12 tysięcy dzików.


Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »