Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Henryk Kroll o tym, że Mniejszość Niemiecka powi ...
2017-11-29, 14:26 Autor: Marek Świercz

Henryk Kroll o tym, że Mniejszość Niemiecka powinna wyjść z koalicji w sejmiku i zacząć grać na siebie

Henryk Kroll o tym, że Mniejszość Niemiecka powinna wyjść z koalicji w sejmiku i zacząć grać na siebie
- Mniejszość Niemiecka już tydzień temu powinna wyjść z tej koalicji - tak sytuację polityczną w regionie skomentował w Loży radiowej Henryk Kroll, były poseł i długoletni lider opolskich Niemców. - Bo co my mamy z tej koalicji poza jednym wicemarszałkiem? - zapytał retorycznie.
Nasz gość tłumaczy, że odejście Mniejszości Niemieckiej nie spowodowałoby kryzysu, bo radni PO i PSL nadal będą mieli większość w sejmiku i będą mogli sami rządzić Opolszczyzną. A Mniejszość Niemiecka zyskuje czas, by wzmocnić swój wizerunek przed wyborami samorządowymi. Jego zdaniem, nie ma ona żadnych zobowiązań wobec koalicjantów, wręcz przeciwnie, powinna mieć do nich uzasadnione pretensje.

- Co zrobili, gdy ważyły się losy Dużego Opola? Nic! - twierdzi. - Z tym projektem trzeba było walczyć w Radzie Europy. My nie mamy tam swojego przedstawiciela, ale nasi partnerzy mają. Ale nie zrobili nic, by nam pomóc w zablokowaniu tego katastrofalnego pomysłu.

Kroll skrytykował też pomysł zarejestrowania przez MN własnej partii politycznej.

- Jeśli już, to trzeba było to zrobić dwa, trzy lata temu - przekonuje. - Podobno w nazwie jest i większość, i mniejszość. To błąd. Nazwa powinna się odwoływać jednoznacznie do mniejszości i może jeszcze do naszej katolickiej tożsamości, naszej chadeckości.

Naszego gościa pytaliśmy także o pomysł wystawienia przez opozycję wspólnej listy do sejmiku. W jego ocenie to ryzykowna opcja.

- Jak by to miało wyglądać? W trzymandatowych okręgach po jednym kandydacie PO, PSL i Mniejszości Niemieckiej? - zastanawiał się głośno. - I taka lista na przykład w Strzeleczkach, gdzie PO i PSL nie mają wyborców?

Zobacz także

2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »