Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Tkacz o konkursie 'Wybieram wybory' i nowej…
2017-11-09, 15:00 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory" i nowej wyborczej mapie Opola

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory" i nowej wyborczej mapie Opola
- W tegorocznej, drugiej, edycji konkursu "Wybieram wybory" bierze udział 35 szkół z terenu całej Opolszczyzny, w sumie 258 uczniów. To kilkakrotnie więcej niż przed rokiem, co nas bardzo cieszy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, który przyjechał do programu prosto z Brzegu, gdzie obserwował uczestników konkursu w II LO.
Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat przepisów wyborczych. Ta wiedza nie jest w Polsce na zbyt wysokim poziomie, czego potwierdzeniem mogą być ostatnie wybory samorządowe, w trakcie których oddano rekordową liczbę głosów nieważnych, co oznacza, że wielu wyborców nie wiedziało, jak wygląda prawidłowa procedura oddania głosu,

- Tegoroczny konkurs jest ukierunkowany na wybory najbliższe, czyli właśnie wybory samorządowe, zdecydowanie najbardziej skomplikowane - mówi nasz gość. - Wyniki podamy 16 listopada, ale już dziś mogę powiedzieć, że wśród laureatów będzie dwójka uczniów z III LO w Opolu. Jeden odpowiedział bezbłędnie na wszystkie 25 pytań, drugi popełnił tylko jeden błąd. Ci z najlepszymi wynikami będą musieli jeszcze napisać esej, który pozwoli wyłonić reprezentanta Opolszczyzny w finale konkursu. Finał odbędzie się w Warszawie w siedzibie PKW.

Tkacza pytaliśmy także o nową mapę wyborczą Opola. Jak tłumaczy, podział na cztery okręgi przygotowany przez opolski ratusz został przez służby wyborcze zaopiniowany pozytywnie, bo spełnia podstawowe kryterium normy przedstawicielskiej: okręg musi zawierać tylu wyborców, ilu powinno przypadać na przypisaną mu liczbę radnych (w przypadku Opola na jednego radnego przypada blisko 5 tysięcy mieszkańców). Właśnie niemożność spełnienia tej normy sprawiła, że nie można było utworzyć specjalnego okręgu dla terenów przyłączonych do Opola - na terenach tych, obszarowo dużych, mieszka raptem 5 tysięcy osób uprawnionych do głosowania.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »