Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Tkacz o konkursie 'Wybieram wybory' i nowe ...
2017-11-09, 15:00 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory" i nowej wyborczej mapie Opola

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory" i nowej wyborczej mapie Opola
- W tegorocznej, drugiej, edycji konkursu "Wybieram wybory" bierze udział 35 szkół z terenu całej Opolszczyzny, w sumie 258 uczniów. To kilkakrotnie więcej niż przed rokiem, co nas bardzo cieszy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, który przyjechał do programu prosto z Brzegu, gdzie obserwował uczestników konkursu w II LO.
Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat przepisów wyborczych. Ta wiedza nie jest w Polsce na zbyt wysokim poziomie, czego potwierdzeniem mogą być ostatnie wybory samorządowe, w trakcie których oddano rekordową liczbę głosów nieważnych, co oznacza, że wielu wyborców nie wiedziało, jak wygląda prawidłowa procedura oddania głosu,

- Tegoroczny konkurs jest ukierunkowany na wybory najbliższe, czyli właśnie wybory samorządowe, zdecydowanie najbardziej skomplikowane - mówi nasz gość. - Wyniki podamy 16 listopada, ale już dziś mogę powiedzieć, że wśród laureatów będzie dwójka uczniów z III LO w Opolu. Jeden odpowiedział bezbłędnie na wszystkie 25 pytań, drugi popełnił tylko jeden błąd. Ci z najlepszymi wynikami będą musieli jeszcze napisać esej, który pozwoli wyłonić reprezentanta Opolszczyzny w finale konkursu. Finał odbędzie się w Warszawie w siedzibie PKW.

Tkacza pytaliśmy także o nową mapę wyborczą Opola. Jak tłumaczy, podział na cztery okręgi przygotowany przez opolski ratusz został przez służby wyborcze zaopiniowany pozytywnie, bo spełnia podstawowe kryterium normy przedstawicielskiej: okręg musi zawierać tylu wyborców, ilu powinno przypadać na przypisaną mu liczbę radnych (w przypadku Opola na jednego radnego przypada blisko 5 tysięcy mieszkańców). Właśnie niemożność spełnienia tej normy sprawiła, że nie można było utworzyć specjalnego okręgu dla terenów przyłączonych do Opola - na terenach tych, obszarowo dużych, mieszka raptem 5 tysięcy osób uprawnionych do głosowania.

Zobacz także

2018-01-19, godz. 15:00 Wojewoda: jestem politykiem i realizuję program rządu PiS Gościem piątkowej „Loży Radiowej” był wojewoda opolski Adrian Czubak, który odniósł się do zarzutów o „chodzenie na krótkim partyjnym łańcuchu”, jakie postawi ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:43 Konrad Gęsiarz o swoim mandacie radnego, hipokryzji Ryszarda Wilczyńskiego, inwestycjach i politycznych planach namysł ... - Moim zdaniem, wystąpienie posła Ryszarda Wilczyńskiego w Sejmie wpisuje się w strategię opozycji, która próbuje wmówić opinii publicznej, że w kraju dzieją ... » więcej 2018-01-17, godz. 12:48 Loża Radiowa na sesji Rady Powiatu Kluczborskiego. Dlaczego trzeba było zamknąć internę Powiatowego Centrum Zdrowia? C ... Co zrobić, by ponownie uruchomić oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku? Na to pytanie próbowali dziś odpowiedzieć uczestnicy sesji Rady ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:51 Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z RZGW i walce z kłusownikami - Tu już nie chodzi o straty gospodarcze, ale po prostu o ochronę środowiska. Niestety, nikt nie chce się na serio nad tym problemem pochylić - mówił w Loży R ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:33 Piotr Woźniak o tym, że prawdziwą opozycją jest dziś opozycja pozaparlamentarna, bo ta w Sejmie zawiodła - Trzeba to powiedzieć mocno: choć opolski Sojusz Lewicy Demokratycznej podpisał się pod Deklaracją Opolską, to dalszą współpracę z Platformą Obywatelską i No ... » więcej 2018-01-15, godz. 15:29 Maciej Stefański o przeprawie, o którą Brzeg walczył od ćwierć wieku, a także o kontrowersyjnym więzieniu za pół milia ... - To było kilkadziesiąt wyjazdów do ministerstw, wspólnie z posłanką Katarzyną Czocharą i wojewodą Adrianem Czubakiem. W końcu udało się nam przekonać decyden ... » więcej 2018-01-15, godz. 15:24 Ryszard Wilczyński o kompromisie aborcyjnym, projekcie "Ratujmy kobiety" i zadaniach wojewodów - Projekt "Ratujmy kobiety" został wrzucony pod obrady w najgorszym możliwym momencie. W chwili, gdy trzeba zrobić wszystko, by obronić wypracowany przed laty ... » więcej 2018-01-12, godz. 16:33 Rząd sfinansuje budowę dziewięciu opolskich obwodnic - W budżecie państwa uchwalonym w czwartek zapisano kluczowe inwestycje drogowe, na które nasz region czekał od dziesięcioleci – powiedziała w Loży Radiowej p ... » więcej 2018-01-12, godz. 16:27 CWK powinno tętnić życiem W Loży Radiowej gościł też nowo powołany dyrektor Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu Patryk Stasiak. Przedstawił swoje plany związane z funkcjonowani ... » więcej 2018-01-11, godz. 15:36 Michał Siek o ciągle zmieniającym się systemie edukacji Gościem czwartkowej "Loży Radiowej" był Michał Siek, opolski kurator oświaty, który zwrócił uwagę, że siódme miejsce opolskiego "Ekonomika" w rankingu technik ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »