Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Tkacz o konkursie 'Wybieram wybory' i nowe ...
2017-11-09, 15:00 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory" i nowej wyborczej mapie Opola

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory" i nowej wyborczej mapie Opola
- W tegorocznej, drugiej, edycji konkursu "Wybieram wybory" bierze udział 35 szkół z terenu całej Opolszczyzny, w sumie 258 uczniów. To kilkakrotnie więcej niż przed rokiem, co nas bardzo cieszy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, który przyjechał do programu prosto z Brzegu, gdzie obserwował uczestników konkursu w II LO.
Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat przepisów wyborczych. Ta wiedza nie jest w Polsce na zbyt wysokim poziomie, czego potwierdzeniem mogą być ostatnie wybory samorządowe, w trakcie których oddano rekordową liczbę głosów nieważnych, co oznacza, że wielu wyborców nie wiedziało, jak wygląda prawidłowa procedura oddania głosu,

- Tegoroczny konkurs jest ukierunkowany na wybory najbliższe, czyli właśnie wybory samorządowe, zdecydowanie najbardziej skomplikowane - mówi nasz gość. - Wyniki podamy 16 listopada, ale już dziś mogę powiedzieć, że wśród laureatów będzie dwójka uczniów z III LO w Opolu. Jeden odpowiedział bezbłędnie na wszystkie 25 pytań, drugi popełnił tylko jeden błąd. Ci z najlepszymi wynikami będą musieli jeszcze napisać esej, który pozwoli wyłonić reprezentanta Opolszczyzny w finale konkursu. Finał odbędzie się w Warszawie w siedzibie PKW.

Tkacza pytaliśmy także o nową mapę wyborczą Opola. Jak tłumaczy, podział na cztery okręgi przygotowany przez opolski ratusz został przez służby wyborcze zaopiniowany pozytywnie, bo spełnia podstawowe kryterium normy przedstawicielskiej: okręg musi zawierać tylu wyborców, ilu powinno przypadać na przypisaną mu liczbę radnych (w przypadku Opola na jednego radnego przypada blisko 5 tysięcy mieszkańców). Właśnie niemożność spełnienia tej normy sprawiła, że nie można było utworzyć specjalnego okręgu dla terenów przyłączonych do Opola - na terenach tych, obszarowo dużych, mieszka raptem 5 tysięcy osób uprawnionych do głosowania.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »