Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Tkacz o konkursie 'Wybieram wybory' i nowe ...
2017-11-09, 15:00 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory" i nowej wyborczej mapie Opola

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory" i nowej wyborczej mapie Opola
- W tegorocznej, drugiej, edycji konkursu "Wybieram wybory" bierze udział 35 szkół z terenu całej Opolszczyzny, w sumie 258 uczniów. To kilkakrotnie więcej niż przed rokiem, co nas bardzo cieszy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, który przyjechał do programu prosto z Brzegu, gdzie obserwował uczestników konkursu w II LO.
Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat przepisów wyborczych. Ta wiedza nie jest w Polsce na zbyt wysokim poziomie, czego potwierdzeniem mogą być ostatnie wybory samorządowe, w trakcie których oddano rekordową liczbę głosów nieważnych, co oznacza, że wielu wyborców nie wiedziało, jak wygląda prawidłowa procedura oddania głosu,

- Tegoroczny konkurs jest ukierunkowany na wybory najbliższe, czyli właśnie wybory samorządowe, zdecydowanie najbardziej skomplikowane - mówi nasz gość. - Wyniki podamy 16 listopada, ale już dziś mogę powiedzieć, że wśród laureatów będzie dwójka uczniów z III LO w Opolu. Jeden odpowiedział bezbłędnie na wszystkie 25 pytań, drugi popełnił tylko jeden błąd. Ci z najlepszymi wynikami będą musieli jeszcze napisać esej, który pozwoli wyłonić reprezentanta Opolszczyzny w finale konkursu. Finał odbędzie się w Warszawie w siedzibie PKW.

Tkacza pytaliśmy także o nową mapę wyborczą Opola. Jak tłumaczy, podział na cztery okręgi przygotowany przez opolski ratusz został przez służby wyborcze zaopiniowany pozytywnie, bo spełnia podstawowe kryterium normy przedstawicielskiej: okręg musi zawierać tylu wyborców, ilu powinno przypadać na przypisaną mu liczbę radnych (w przypadku Opola na jednego radnego przypada blisko 5 tysięcy mieszkańców). Właśnie niemożność spełnienia tej normy sprawiła, że nie można było utworzyć specjalnego okręgu dla terenów przyłączonych do Opola - na terenach tych, obszarowo dużych, mieszka raptem 5 tysięcy osób uprawnionych do głosowania.

Zobacz także

2018-04-20, godz. 14:08 Łukasz Sasuła o tym, dlaczego gry komputerowe wciągają starych i młodych - Grałem w kilka tysięcy gier komputerowych - przyznał w Loży Radiowej Łukasz Sasuła, doktorant zajmujący się naukowo tematyką narracyjności gier. Ocenił równ ... » więcej 2018-04-19, godz. 16:33 Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach - Jesteśmy w sporze z resortem edukacji. W 2009 roku ministerstwo stwierdziło, że język nauczany jako język mniejszości może być traktowany także jako język o ... » więcej 2018-04-19, godz. 10:59 Katarzyna Czochara o przyszłości Aleksandrówki, udanej "piątce Morawieckiego" i konkursie patriotycznym dla młodych op ... - Jeśli nyskie starostwo będzie prowadziło w Aleksandrówce działalność medyczną, może liczyć na moja pomoc w pozyskaniu pieniędzy na konieczny remont ośrodka ... » więcej 2018-04-18, godz. 14:58 Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży R ... » więcej 2018-04-18, godz. 13:00 Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezyd ... - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektyw ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Aleksandra Zwarycz o tym, dlaczego i w jakim zakresie włodarze Opola dzielą się władzą z mieszkańcami - Jak duże kwoty opolski samorząd przeznacza na zadania, które zleca organizacjom pozarządowym? Myślę, ze jest to około 15 mln zł rocznie, ale to jednak nie j ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Anna Bartoszek-Dec o tym, że do wszechobecności cudzoziemców powinniśmy się już przyzwyczaić - Trudno powiedzieć, ilu cudzoziemców mieszka w tej chwili na Opolszczyźnie, bo są i ci z wizami, i ci, którzy przyjechali w ramach ruchu bezwizowego. W minio ... » więcej 2018-04-16, godz. 12:38 Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym - Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczen ... » więcej 2018-04-16, godz. 14:31 Tomasz Kostuś o obniżaniu poselskich pensji, ucieczce PiS do przodu i skonsolidowanej opozycji - Przyjmuję to ze spokojem, ale to nie jest normalne, że szeregowy poseł, jakim jest Jarosław Kaczyński, ustala wynagrodzenia posłom i urzędnikom administracj ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:19 Aleksander Stanisław Niewiński o zapowiedziach wojny handlowej między USA i Chinami, które uderzają w coraz dramatyczn ... - Wiele krajów może zostać uderzonych rykoszetem w wyniku tej wojny handlowej. Polska również może na tym ucierpieć - mówił w "Loży Radiowej" Aleksander Stani ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »