Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrian Czubak o udanym forum gospodarczym w Kryn ...
2017-09-08, 15:08 Autor: Marek Świercz

Adrian Czubak o udanym forum gospodarczym w Krynicy i o tym, że nie pozwoli gminom na obchodzenie ustawy dekomunizacyjnej

Adrian Czubak o forum gospodarczym w Krynicy
- Bardzo udane i bardzo interesujące spotkanie - tak o forum gospodarczym w Krynicy mówił w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak, który wziął udział w tej imprezie po raz pierwszy.
Nasz gość podkreślał, że optymistyczne dane gospodarcze - wzrost PKP, indeksy giełdowe i rekordowo niskie bezrobocie - potwierdzają, że polityka rządu Beaty Szydło przyniosła oczekiwane rezultaty.

- Zrealizowaliśmy wszystkie zapowiedzi z kampanii wyborczej - mówił Czubak. - Opozycja twierdziła, że to się nie uda, wyliczała to z kalkulatorami w ręku, a dziś widać, że nie miała racji.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o ustawie dekomunizacyjnej. Przypomnijmy: do 2 września samorządy miały czas, by zmienić nazwy ulic odwołujące się do epoki komunistycznej. Listę ulic przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Jeśli samorządy tego nie zrobią, wkroczy administracja rządowa.

- Jak to wygląda u nas? Około połowa gmin, których dotyczą te przepisy, z zadania się wywiązała, w drugiej połowie jest różnie - mówi wojewoda.

Część samorządów zastosowała wybieg: zostawiła zakwestionowaną nazwę, ale dopisała jej inne znaczenie. Przykładowo ulica Pionierów ma się nie kojarzyć z komunistyczną organizacją młodzieżową w Związku Sowieckim, ale z pionierami, którzy budowali daną dzielnicę miasta. Jak na takie działania zareaguje wojewoda?

- To nie są akceptowalne rozwiązania - mówi Czubak. - Przepisy ustawy są proste, IPN zrobił wykaz nazw, które mają zostać usunięte, tego będę się trzymać.

Zobacz także

2017-09-20, godz. 12:46 Arkadiusz Wiśniewski o festiwalu na kanapie, zwolennikach dobrej zmiany w ratuszu i Opolu stolicy sportu na najwyższym ... - Jest jeszcze czas - tak na pytanie o rozmowy z TVP na temat przyszłorocznego festiwalu w Opolu odpowiedział prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. Jak stwie ... » więcej 2017-09-19, godz. 19:14 Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego informował, że na bieżąco dokonywane jest wyrównywanie wynagrodzeń tych pracowników szpitala, k ... » więcej 2017-09-19, godz. 07:11 Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński o tym, że opozycja szuka obywatelskiego kandydata na prezydenta Opola - Nie zmieniłem zdania, nie zamierzam kandydować na prezydenta Opola, potrzebujemy obywatelskiego ponadpartyjnego kandydata – mówił w Loży Radiowej poseł Plat ... » więcej 2017-09-15, godz. 14:54 Ks. Wojciech Pracki i prof. Mirosław Lenart o wystawie poświęconej dziejom opolskich ewangelików - Chcemy przypomnieć dzieje opolskich ewangelików, okazja jest 500-lecie ogłoszenia tez Marcina Lutra - mówili w Loży Radiowej ks. Wojciech Pracki, proboszcz ... » więcej 2017-09-15, godz. 14:42 Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (w tej kolejności) był bardziej ludzki i bardziej opol ... - Z festiwalem opolskim wiąże mnie wiele pięknych wspomnień, jeszcze z ostatnich lat podstawówki i szkoły średniej. Młodym ludziom trudno było dostać bilet, a ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:47 Jerzy Lehmann i Krzysztof Krupa o tym, że filateliści zbierają nie tylko znaczki [FILM] - To nie jest tanie hobby, ale w poszukiwaniu cennych wolumenów ważniejsza od pieniędzy jest wiedza - mówili w Loży Radiowej Krzysztof Krupa i Jerzy Lehmann, ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:31 Katarzyna Kownacka o tym, że zwyczajowe narzekanie na opolski festiwal to głupia moda - Festiwal opolski jest zdecydowanie najsilniejszą marka Opola, co potwierdzają badania zlecone przez Opole w ramach prac nad strategią marketingową miasta - ... » więcej 2017-09-14, godz. 11:18 Jerzy Materna o tym, że Polski nie stać na rezygnację z poprawy żeglowności Odry i innych polskich rzek - Jestem zbudowany dzisiejszym spotkanie, ponad 20 różnych podmiotów - samorządowcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia - spotkało się na zaproszenie wojewody, że ... » więcej 2017-09-13, godz. 09:39 Maciej Jastrzębski o tym, że Rosjan naprawdę da się lubić, gorzej z Rosją - Rosję jako Rosję i samych Rosjan da się lubić, zwłaszcza w tych egzotycznych częściach kraju, gdzieś na Kamczatce, gdzie sympatycznym ludziom towarzyszy urz ... » więcej 2017-09-13, godz. 10:02 Michał Pytlik i Kamila Jarońska o prawicowych radnych pozbawionych wrażliwości społecznej i o tym, że nie mamy jeszcze ... - Nasz projekt kontraktu społecznego został odrzucony po prostu dlatego, że był wyraźnie lewicowy, a opolska Rada Miasta jest zdominowana przez prawicę - tak ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »