Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrian Czubak o udanym forum gospodarczym w Kryn ...
2017-09-08, 15:08 Autor: Marek Świercz

Adrian Czubak o udanym forum gospodarczym w Krynicy i o tym, że nie pozwoli gminom na obchodzenie ustawy dekomunizacyjnej

Adrian Czubak o forum gospodarczym w Krynicy
- Bardzo udane i bardzo interesujące spotkanie - tak o forum gospodarczym w Krynicy mówił w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak, który wziął udział w tej imprezie po raz pierwszy.
Nasz gość podkreślał, że optymistyczne dane gospodarcze - wzrost PKP, indeksy giełdowe i rekordowo niskie bezrobocie - potwierdzają, że polityka rządu Beaty Szydło przyniosła oczekiwane rezultaty.

- Zrealizowaliśmy wszystkie zapowiedzi z kampanii wyborczej - mówił Czubak. - Opozycja twierdziła, że to się nie uda, wyliczała to z kalkulatorami w ręku, a dziś widać, że nie miała racji.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o ustawie dekomunizacyjnej. Przypomnijmy: do 2 września samorządy miały czas, by zmienić nazwy ulic odwołujące się do epoki komunistycznej. Listę ulic przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Jeśli samorządy tego nie zrobią, wkroczy administracja rządowa.

- Jak to wygląda u nas? Około połowa gmin, których dotyczą te przepisy, z zadania się wywiązała, w drugiej połowie jest różnie - mówi wojewoda.

Część samorządów zastosowała wybieg: zostawiła zakwestionowaną nazwę, ale dopisała jej inne znaczenie. Przykładowo ulica Pionierów ma się nie kojarzyć z komunistyczną organizacją młodzieżową w Związku Sowieckim, ale z pionierami, którzy budowali daną dzielnicę miasta. Jak na takie działania zareaguje wojewoda?

- To nie są akceptowalne rozwiązania - mówi Czubak. - Przepisy ustawy są proste, IPN zrobił wykaz nazw, które mają zostać usunięte, tego będę się trzymać.

Zobacz także

2018-02-20, godz. 15:34 Piotr Wach o służbie zdrowia, Radzie Politycznej Nowoczesnej i planach jednoczącej się opozycji - Chcemy zapytać Opolan, co sądzą o sytuacji w służbie zdrowia i namówić ich do wsparcia naszej kampanii pisania wniosków do ministra zdrowia o zmianę zasad f ... » więcej 2018-02-20, godz. 15:33 Adrian Czubak o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego, trasie E 30 oraz benzenie w Kędzierzynie-Koźlu - Audyt otwarcia pokazał, że na decyzję nadal czeka dokładnie 13 tysięcy 866 spraw, niektóre zaległości sięgały roku 2007. Nam udało się w ciągu dwóch miesięc ... » więcej 2018-02-19, godz. 15:16 Jerzy Wrębiak, płk Leszek Czereba i por. Katarzyna Idziorek o tym, dlaczego nie należy się obawiać nowego zakładu karn ... - Uważam, że poseł Paweł Grabowski rozpoczął akcję referendalną niezgodnie z przepisami, ale jeśli dopełni formalności i złoży prawidłowy wniosek, pomogę mu z ... » więcej 2018-02-19, godz. 15:15 Katarzyna Czochara o tym, dlaczego opolski PiS popiera nowy zakład karny na Opolszczyźnie, jednak niekoniecznie w Brze ... - Uważamy tę inwestycję za bardzo potrzebną i jesteśmy wdzięczni wiceministrowi Jakiemu, że pamięta o Opolszczyźnie i chce ją zlokalizować n naszym terenie, a ... » więcej 2018-02-16, godz. 16:48 Arkadiusz Karbowiak o oskarżeniu przez portal NaTemat, nowej książce Piotra Zychowicza oraz stanie prac nad budową Muz ... Pochodzący z Opola Arkadiusz Karbowiak, były wiceprezydent miasta, a obecnie dyrektor warszawskiej spółki budującej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Poli ... » więcej 2018-02-15, godz. 15:21 Iwona Święch-Olender i Piotr Regeńczuk o tym, czego oczekuje zagraniczny inwestor - Zainteresowanie potencjalnego inwestora działkami na terenie naszego województwa to dopiero początek długiej drogi - mówili w Loży Radiowej Iwona Święch-Ole ... » więcej 2018-02-15, godz. 15:20 Ks. Joachim Kobienia o tym, jak powinniśmy przeżywać Wielki Post - Wielkopostna trójca to post, jałmużna i modlitwa - mówił w Loży Radiowej ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii diecezjalnej. - Stara tradyc ... » więcej 2018-02-14, godz. 14:23 Tadeusz Kauch o rewitalizacji rynku w Ujeździe i o dziele swojego życia Ujazd przygotowuje się do rewitalizacji rynku. Są już pieniądze, ale jest też problem. Dotychczasowy dzierżawca gminnego terenu położonego w centrum miasta, w ... » więcej 2018-02-14, godz. 13:33 Krzysztof Drynda o prorodzinnej i antysmogowej komunikacji w Opolu Darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ale i pasażerów prywatnych aut - taką propozycję ma klub opolskich radnych Razem dla Opola. Dziś w Opolu obowiązuje ... » więcej 2018-02-13, godz. 17:40 Leszek Stański o tym, że rywale Sabiny Nowosielskiej jeszcze się nie ujawnili W drugiej części Loży Radiowej jej gospodarze, Ewa Skrabacz i Tomasz Gdula, rozmawiali z redaktorem naczelnym tygodnika „7 DNI” Leszkiem Stańskim. Stwierdził ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »