Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i Elżbieta Oficjals ...
2017-09-07, 14:36 Autor: Marek Świercz

Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i Elżbieta Oficjalska o tym, że śląskie kobiety to nie tylko przysłowiowe heksy

Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i Elżbieta Oficjalska o tym, że śląskie kobiety to nie tylko przysłowiowe heksy
- Energiczna, zaradna, pobożna a jak trzeba, to i władcza - tak o Górnoślązaczkach mówiły w Loży Radiowej Elżbieta Oficjalska, autorka wystawy "Świat kobiet. Ślązaczka w rodzinie, kulturze i społeczeństwie (1850 - 1940), oraz prof. Anna Pobóg Lenartowicz, autorka książki o śląskich księżniczkach. - I tak bardzo dbały o dom, że nie wahały się sięgać po białą magię, o czym czytamy w "Katalogu magii Rudolfa" - opowiadały.
Już na samym początku dowiedzieliśmy się rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia. Na Górnym Śląsku nauczycielka musiała być panną, żeby całą swoją energię skupić na nauczaniu. Jeśli wychodziła za mąż, musiała odejść z zawodu. Z kolei kandydatka na akuszerkę musiała się dobrze prowadzić, co było skrzętnie sprawdzane.

Wystawa w bierkowickim skansenie poświęcona jest przede wszystkim plebejuszkom, które zwykle występują w roli strażniczki domowego ogniska, która pilnuje rodziny, gdy mąż pracuje, coraz częściej szukając roboty w mieście. Jeśli zaczyna rządzić za bardzo, mąż zyskuje opinię pantoflarza, jeśli nie potrafi o rodzinę zadbać, jest napiętnowana przez całe otoczenie.

- Warunkiem podstawowym było jednak zamążpójście - mówią nasi goście. - Stara panna była na śląskiej wsi nikim. A panna z dzieckiem była traktowana jako zła kobieta, nie miała łatwego życia, podobnie jak nieślubne dzieci.

A co ze stereotypem żony, która czeka na męża z wałkiem, świetnie znany ze śląskich witzów? Jak każdy stereotyp nie jest on do końca prawdziwy, choć w dziejach nie brakowało przysłowiowych "złych kobiet". Przykładem może być Eufrozyna, żona Kazimierza Kujawskiego, która została oskarżona o to, że chciała otruć swoich pasierbów, by zapewnić sukcesję własnemu synowi, zasłużenie sławnemu potem Władysławowi Łokietkowi. Jej kolejny mąż, książę pomorski, po prostu ją odesłał z domu.

Zobacz także

2018-02-20, godz. 15:34 Piotr Wach o służbie zdrowia, Radzie Politycznej Nowoczesnej i planach jednoczącej się opozycji - Chcemy zapytać Opolan, co sądzą o sytuacji w służbie zdrowia i namówić ich do wsparcia naszej kampanii pisania wniosków do ministra zdrowia o zmianę zasad f ... » więcej 2018-02-20, godz. 15:33 Adrian Czubak o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego, trasie E 30 oraz benzenie w Kędzierzynie-Koźlu - Audyt otwarcia pokazał, że na decyzję nadal czeka dokładnie 13 tysięcy 866 spraw, niektóre zaległości sięgały roku 2007. Nam udało się w ciągu dwóch miesięc ... » więcej 2018-02-19, godz. 15:16 Jerzy Wrębiak, płk Leszek Czereba i por. Katarzyna Idziorek o tym, dlaczego nie należy się obawiać nowego zakładu karn ... - Uważam, że poseł Paweł Grabowski rozpoczął akcję referendalną niezgodnie z przepisami, ale jeśli dopełni formalności i złoży prawidłowy wniosek, pomogę mu z ... » więcej 2018-02-19, godz. 15:15 Katarzyna Czochara o tym, dlaczego opolski PiS popiera nowy zakład karny na Opolszczyźnie, jednak niekoniecznie w Brze ... - Uważamy tę inwestycję za bardzo potrzebną i jesteśmy wdzięczni wiceministrowi Jakiemu, że pamięta o Opolszczyźnie i chce ją zlokalizować n naszym terenie, a ... » więcej 2018-02-16, godz. 16:48 Arkadiusz Karbowiak o oskarżeniu przez portal NaTemat, nowej książce Piotra Zychowicza oraz stanie prac nad budową Muz ... Pochodzący z Opola Arkadiusz Karbowiak, były wiceprezydent miasta, a obecnie dyrektor warszawskiej spółki budującej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Poli ... » więcej 2018-02-15, godz. 15:21 Iwona Święch-Olender i Piotr Regeńczuk o tym, czego oczekuje zagraniczny inwestor - Zainteresowanie potencjalnego inwestora działkami na terenie naszego województwa to dopiero początek długiej drogi - mówili w Loży Radiowej Iwona Święch-Ole ... » więcej 2018-02-15, godz. 15:20 Ks. Joachim Kobienia o tym, jak powinniśmy przeżywać Wielki Post - Wielkopostna trójca to post, jałmużna i modlitwa - mówił w Loży Radiowej ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii diecezjalnej. - Stara tradyc ... » więcej 2018-02-14, godz. 14:23 Tadeusz Kauch o rewitalizacji rynku w Ujeździe i o dziele swojego życia Ujazd przygotowuje się do rewitalizacji rynku. Są już pieniądze, ale jest też problem. Dotychczasowy dzierżawca gminnego terenu położonego w centrum miasta, w ... » więcej 2018-02-14, godz. 13:33 Krzysztof Drynda o prorodzinnej i antysmogowej komunikacji w Opolu Darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ale i pasażerów prywatnych aut - taką propozycję ma klub opolskich radnych Razem dla Opola. Dziś w Opolu obowiązuje ... » więcej 2018-02-13, godz. 17:40 Leszek Stański o tym, że rywale Sabiny Nowosielskiej jeszcze się nie ujawnili W drugiej części Loży Radiowej jej gospodarze, Ewa Skrabacz i Tomasz Gdula, rozmawiali z redaktorem naczelnym tygodnika „7 DNI” Leszkiem Stańskim. Stwierdził ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »