Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i Elżbieta Oficjals ...
2017-09-07, 14:36 Autor: Marek Świercz

Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i Elżbieta Oficjalska o tym, że śląskie kobiety to nie tylko przysłowiowe heksy

Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i Elżbieta Oficjalska o tym, że śląskie kobiety to nie tylko przysłowiowe heksy
- Energiczna, zaradna, pobożna a jak trzeba, to i władcza - tak o Górnoślązaczkach mówiły w Loży Radiowej Elżbieta Oficjalska, autorka wystawy "Świat kobiet. Ślązaczka w rodzinie, kulturze i społeczeństwie (1850 - 1940), oraz prof. Anna Pobóg Lenartowicz, autorka książki o śląskich księżniczkach. - I tak bardzo dbały o dom, że nie wahały się sięgać po białą magię, o czym czytamy w "Katalogu magii Rudolfa" - opowiadały.
Już na samym początku dowiedzieliśmy się rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia. Na Górnym Śląsku nauczycielka musiała być panną, żeby całą swoją energię skupić na nauczaniu. Jeśli wychodziła za mąż, musiała odejść z zawodu. Z kolei kandydatka na akuszerkę musiała się dobrze prowadzić, co było skrzętnie sprawdzane.

Wystawa w bierkowickim skansenie poświęcona jest przede wszystkim plebejuszkom, które zwykle występują w roli strażniczki domowego ogniska, która pilnuje rodziny, gdy mąż pracuje, coraz częściej szukając roboty w mieście. Jeśli zaczyna rządzić za bardzo, mąż zyskuje opinię pantoflarza, jeśli nie potrafi o rodzinę zadbać, jest napiętnowana przez całe otoczenie.

- Warunkiem podstawowym było jednak zamążpójście - mówią nasi goście. - Stara panna była na śląskiej wsi nikim. A panna z dzieckiem była traktowana jako zła kobieta, nie miała łatwego życia, podobnie jak nieślubne dzieci.

A co ze stereotypem żony, która czeka na męża z wałkiem, świetnie znany ze śląskich witzów? Jak każdy stereotyp nie jest on do końca prawdziwy, choć w dziejach nie brakowało przysłowiowych "złych kobiet". Przykładem może być Eufrozyna, żona Kazimierza Kujawskiego, która została oskarżona o to, że chciała otruć swoich pasierbów, by zapewnić sukcesję własnemu synowi, zasłużenie sławnemu potem Władysławowi Łokietkowi. Jej kolejny mąż, książę pomorski, po prostu ją odesłał z domu.

Zobacz także

2017-09-20, godz. 12:46 Arkadiusz Wiśniewski o festiwalu na kanapie, zwolennikach dobrej zmiany w ratuszu i Opolu stolicy sportu na najwyższym ... - Jest jeszcze czas - tak na pytanie o rozmowy z TVP na temat przyszłorocznego festiwalu w Opolu odpowiedział prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. Jak stwie ... » więcej 2017-09-19, godz. 19:14 Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego informował, że na bieżąco dokonywane jest wyrównywanie wynagrodzeń tych pracowników szpitala, k ... » więcej 2017-09-19, godz. 07:11 Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński o tym, że opozycja szuka obywatelskiego kandydata na prezydenta Opola - Nie zmieniłem zdania, nie zamierzam kandydować na prezydenta Opola, potrzebujemy obywatelskiego ponadpartyjnego kandydata – mówił w Loży Radiowej poseł Plat ... » więcej 2017-09-15, godz. 14:54 Ks. Wojciech Pracki i prof. Mirosław Lenart o wystawie poświęconej dziejom opolskich ewangelików - Chcemy przypomnieć dzieje opolskich ewangelików, okazja jest 500-lecie ogłoszenia tez Marcina Lutra - mówili w Loży Radiowej ks. Wojciech Pracki, proboszcz ... » więcej 2017-09-15, godz. 14:42 Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (w tej kolejności) był bardziej ludzki i bardziej opol ... - Z festiwalem opolskim wiąże mnie wiele pięknych wspomnień, jeszcze z ostatnich lat podstawówki i szkoły średniej. Młodym ludziom trudno było dostać bilet, a ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:47 Jerzy Lehmann i Krzysztof Krupa o tym, że filateliści zbierają nie tylko znaczki [FILM] - To nie jest tanie hobby, ale w poszukiwaniu cennych wolumenów ważniejsza od pieniędzy jest wiedza - mówili w Loży Radiowej Krzysztof Krupa i Jerzy Lehmann, ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:31 Katarzyna Kownacka o tym, że zwyczajowe narzekanie na opolski festiwal to głupia moda - Festiwal opolski jest zdecydowanie najsilniejszą marka Opola, co potwierdzają badania zlecone przez Opole w ramach prac nad strategią marketingową miasta - ... » więcej 2017-09-14, godz. 11:18 Jerzy Materna o tym, że Polski nie stać na rezygnację z poprawy żeglowności Odry i innych polskich rzek - Jestem zbudowany dzisiejszym spotkanie, ponad 20 różnych podmiotów - samorządowcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia - spotkało się na zaproszenie wojewody, że ... » więcej 2017-09-13, godz. 09:39 Maciej Jastrzębski o tym, że Rosjan naprawdę da się lubić, gorzej z Rosją - Rosję jako Rosję i samych Rosjan da się lubić, zwłaszcza w tych egzotycznych częściach kraju, gdzieś na Kamczatce, gdzie sympatycznym ludziom towarzyszy urz ... » więcej 2017-09-13, godz. 10:02 Michał Pytlik i Kamila Jarońska o prawicowych radnych pozbawionych wrażliwości społecznej i o tym, że nie mamy jeszcze ... - Nasz projekt kontraktu społecznego został odrzucony po prostu dlatego, że był wyraźnie lewicowy, a opolska Rada Miasta jest zdominowana przez prawicę - tak ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »