Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Stanisław Staniszewski o zbiorniku w Raciborzu, ...
2017-07-06, 14:23 Autor: Agnieszka Stefaniak

Stanisław Staniszewski o zbiorniku w Raciborzu, zabezpieczeniu przeciwpowodziowym województwa opolskiego i Powodzi Tysiąclecia z 1997 roku

Stanisław Staniszewski m. in. o Powodzi Tysiąclecia i zbiorniku w Raciborzu
Zgodnie z nową koncepcją w Raciborzu powstanie zbiornik suchy, a nie wielofunkcyjny. Zdaniem gościa Radia Opole - to ważne by w ogóle, wreszcie ten zbiornik powstał. Bo obwałowania budowane przez lata wzdłuż Odry powstawały właśnie w oparciu o istnienie tego zbiornika. Gdyby dziś do Opola przyszła woda, taka jak w 1997 roku, miasto - według naszego gościa - na pewno by ucierpiało.
- Zbiornik w Raciborzu choćby suchy, ale niech wreszcie będzie. Choć szkoda, że nastąpiła zmiana koncepcji. Bo ten przetarg, który został teraz rozpisany, dalej nie przewiduje żeglugi przez zbiornik. Mimo, że prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę AGN, dostosowania polskich rzek do warunków żeglugi - mówi Stanisław Staniszewski, ekspert ds. hydrologii.

- Zbiornik suchy daje nam w zakresie powodzi takie same bezpieczeństwo jak zbiornik wielofunkcyjny. Ale nie daje nam poprawy bezpieczeństwa podczas suszy, bo nie będzie wody dla rolnictwa i dla przemysłu również - podkreśla Staniszewski.

Stanisław Staniszewski podczas powodzi w 1997 roku był zastępcą szefa wojewódzkiego komitetu powodziowego. Wspomina noc z 10 na 11 lipca w Opolu.

- Na dyżurze byliśmy po 16 godzin. Instytut meteorologii niezbyt trafnie przewidział przekroczenie stanów alarmowych. Za nisko. A myśmy to sami szacowali w oparciu o wiedzę. Nam wychodziło, że będzie dużo wyższa woda. Nasze prognozy były trafne - wspomina Staniszewski.

- Potem już nas słuchali, ale to było za późno, bo Opole już zalało. Wrocław już słuchał nas. Choć nie wierzyli, że Wrocław będzie zalany aż pod Dworzec Główny - dodaje Staniszewski.

- Ja uważałem, że trzeba zrobić ewakuację, ale był cały sztab. Oni mówią - no ale jak IMGW mówi coś innego, tam są naukowcy, tam się znają, że fala nie będzie taka wysoka. Obawiali się paniki.

Pomysł powołania jednego zarządcy gospodarką wodną w kraju, czyli powołanie do życia Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” gość Radia Opole ocenia jako bardzo dobry. To według Stanisława Staniszewskiego strategiczna decyzja. Pytanie tylko, czy nie jest to za bardzo zbiurokratyzowane - dodaje.

Zobacz także

2018-03-22, godz. 14:16 Violetta Porowska o ruszającym programie bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci -Fenomelnalna sprawa! - tak o programie, bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016, który właśnie ruszył, mówi ... » więcej 2018-03-22, godz. 11:27 Przemysław Daca o tym, że woda w każdej postaci powinna mieć jednego gospodarza i wreszcie tak jest - Bardzo dobrze, że w jednym miejscu skupiono wszystkie zadania, którymi do tej pory zajmowały się różne instytucje. Ten podział nie był zdrowy, co pokazywały ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:18 Konrad Gęsiarz o kłopotach w obsadach dyżurów w szpitalu w Namysłowie - Nocna i świąteczna opieka medyczna w powiecie jest zabezpieczona - zapewniał w Loży Radiowej wicestarosta namysłowski Konrad Gęsiarz. Samorządowiec przyznał ... » więcej 2018-03-21, godz. 14:21 Łukasz Sowada, Zbigniew Kubalańca i Marek Kawa o sile intencji i biznesie w opolskim ratuszu Nie milkną echa listu intencyjnego, który podpisały z prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem władze Opola, a który to list dotyczy określonych transakcj ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:12 Anna Konowalczuk-Żołud o tym, że w Opolu powinno przybyć drzew W drugiej części wtorkowej "Loży Radiowej" swoje plany zaprezentowała Anna Konowalczuk-Żołud, która od kilku dni odpowiada za zieleń miejską w Opolu. - Chc ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:11 Manfred Grabelus o tym, że hałas w Opolu jest pod kontrolą Gościem pierwszej części wtorkowej "Loży Radiowej" był Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim. Gospodar ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej 2018-03-16, godz. 14:30 Zmiany za oceanem są ważne także dla nas Gościem piątkowej Loży Radiowej był dr Marek Kawa, amerykanista, który omówił zmiany, do których doszło w ostatnich dniach na szczytach amerykańskiej administ ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:13 Marek Froelich o rolniku przy klawiaturze i burku, który nie może spacerować po chlewiku Od dziś do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2018 rok. Od tego roku są one przyjmowane tylko przez internet. Wiceprezes Izby Roln ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »