Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Stanisław Staniszewski o zbiorniku w Raciborzu, ...
2017-07-06, 14:23 Autor: Agnieszka Stefaniak

Stanisław Staniszewski o zbiorniku w Raciborzu, zabezpieczeniu przeciwpowodziowym województwa opolskiego i Powodzi Tysiąclecia z 1997 roku

Stanisław Staniszewski m. in. o Powodzi Tysiąclecia i zbiorniku w Raciborzu
Zgodnie z nową koncepcją w Raciborzu powstanie zbiornik suchy, a nie wielofunkcyjny. Zdaniem gościa Radia Opole - to ważne by w ogóle, wreszcie ten zbiornik powstał. Bo obwałowania budowane przez lata wzdłuż Odry powstawały właśnie w oparciu o istnienie tego zbiornika. Gdyby dziś do Opola przyszła woda, taka jak w 1997 roku, miasto - według naszego gościa - na pewno by ucierpiało.
- Zbiornik w Raciborzu choćby suchy, ale niech wreszcie będzie. Choć szkoda, że nastąpiła zmiana koncepcji. Bo ten przetarg, który został teraz rozpisany, dalej nie przewiduje żeglugi przez zbiornik. Mimo, że prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę AGN, dostosowania polskich rzek do warunków żeglugi - mówi Stanisław Staniszewski, ekspert ds. hydrologii.

- Zbiornik suchy daje nam w zakresie powodzi takie same bezpieczeństwo jak zbiornik wielofunkcyjny. Ale nie daje nam poprawy bezpieczeństwa podczas suszy, bo nie będzie wody dla rolnictwa i dla przemysłu również - podkreśla Staniszewski.

Stanisław Staniszewski podczas powodzi w 1997 roku był zastępcą szefa wojewódzkiego komitetu powodziowego. Wspomina noc z 10 na 11 lipca w Opolu.

- Na dyżurze byliśmy po 16 godzin. Instytut meteorologii niezbyt trafnie przewidział przekroczenie stanów alarmowych. Za nisko. A myśmy to sami szacowali w oparciu o wiedzę. Nam wychodziło, że będzie dużo wyższa woda. Nasze prognozy były trafne - wspomina Staniszewski.

- Potem już nas słuchali, ale to było za późno, bo Opole już zalało. Wrocław już słuchał nas. Choć nie wierzyli, że Wrocław będzie zalany aż pod Dworzec Główny - dodaje Staniszewski.

- Ja uważałem, że trzeba zrobić ewakuację, ale był cały sztab. Oni mówią - no ale jak IMGW mówi coś innego, tam są naukowcy, tam się znają, że fala nie będzie taka wysoka. Obawiali się paniki.

Pomysł powołania jednego zarządcy gospodarką wodną w kraju, czyli powołanie do życia Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” gość Radia Opole ocenia jako bardzo dobry. To według Stanisława Staniszewskiego strategiczna decyzja. Pytanie tylko, czy nie jest to za bardzo zbiurokratyzowane - dodaje.

Zobacz także

2018-05-25, godz. 14:30 Marek Tomków o ustawie "apteka dla aptekarza", mafii lekowej, e-recepcie i podatkach - Obawy związane z nową regulacją były chybione, bowiem ceny leków nie wzrosły a liczba aptek w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, jednym z najwyższych ... » więcej 2018-05-24, godz. 14:21 Adrian Czubak o festynie rodzinnym w Dniu Matki z okazji wydania w regionie miliarda złotych w ramach programu Rodzina ... - Apeluję do polityków opozycji, którzy od początku krytykowali ten program i nadal mówią, że trzeba go poprawiać, by dali sobie z tym spokój, bo to program, ... » więcej 2018-05-23, godz. 15:30 Mateusz Rak o zainteresowaniu pracą LPR i o stałej bazie, która rośnie w oczach - Wszędzie, gdzie ląduje nasz śmigłowiec pojawia się spora grupa zainteresowanych osób, które chcą się przyglądnąć akcji, zrobić sobie zdjęcie czy pokazać hel ... » więcej 2018-05-23, godz. 14:36 Andrzej Wesołowski o pracy bez zastępcy i zielonych Tułowicach Na 71 miejscu z dochodami rocznymi na poziomie blisko 123 tysięcy złotych w zestawieniu zarobków samorządowców w regionie znajduje się Andrzej Wesołowski, bur ... » więcej 2018-05-22, godz. 15:09 Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie - Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. C ... » więcej 2018-05-22, godz. 14:25 Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia w systemie i poza nim - Pierwsza transza pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotezy już wpłynęła. Jest to ponad 7 mln złotych. Pełna suma wsparcia ma wynieść około 20 mln złotych dl ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:42 Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkoś ... - Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:23 Janusz Sanocki o daninie-podatku dla niepełnosprawnych i danych osobowych, których ochrona będzie słono kosztować Rząd przedstawił szczegóły systemu wsparcia niepełnosprawnych. Jednym z jego elementów ma być solidarnościowy fundusz wsparcia. Ma się na niego składać 4-proc ... » więcej 2018-05-18, godz. 15:37 Paweł Ziorko i Marek Kawa o sytuacji na Bliskim Wschodzie Ostatnie działania prezydenta USA na Bliskim Wschodzie wynikają z przeorientowania polityki amerykańskiej po zmianie administracji. Po zwycięstwie Donalda Tru ... » więcej 2018-05-18, godz. 14:56 Mateusz Magdziarz: Wszystko wskazuje, że będzie czwarty dzień festiwalu! Gościem drugiej godziny audycji był Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole. Tematem rozmowy były wciąż niepewne losy czwartego dnia Krajowego Festiwalu Piosen ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »