Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Ryszard Galla o głosowaniu 43:0, 7 próbach odwołania…
2022-12-05, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla o głosowaniu 43:0, 7 próbach odwołania go ze stanowiska, ustawie o notariacie, której nie poparł

Ryszard Galla o głosowaniu 43:0, 7 próbach odwołania go ze stanowiska, ustawie o notariacie, której nie poparł
W "Otwartym mikrofonie" w parlamentarny poniedziałek gościem był Ryszard Galla, poseł z Opolszczyzny reprezentujący Mniejszość Niemiecką. Rozmowa dotyczyła finansowania nauki języka niemieckiego dla mniejszości narodowej, kolejnej próbie odwołania go z funkcji wiceprzewodniczącego sejmowej komisji, ustawie o notariacie i uchwale o Rosji.
W programie zaprezentowaliśmy także stanowisko posła Janusza Kowalskiego dotyczące nauczania j. niemieckiego jako ojczystego.
- Jako Solidarna Polska złożymy tę poprawkę jeszcze raz. Trudno wyobrazić sobie przyjęcie budżetu Polski na 2023 rok z tolerowaniem braku symetrii w obszarze finansowania nauki języka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce - powiedział poseł SP Janusz Kowalski.

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Finansów odrzuciła stosunkiem głosów 43:0 zaproponowaną przez niego poprawkę, która likwidowała finansowanie nauki j. niemieckiego jako j. mniejszości.

Poseł Opolszczyzny zapowiada, że tę poprawkę złoży jeszcze raz na etapie drugiego czytania budżetu w sejmie i jest przekonany, że dojdzie w tej sprawie z Prawem i Sprawiedliwością do konsensusu.

Powiedział także, że to Niemcy są odpowiedzialne za to, że w Polsce redukowane jest finansowanie nauki języka mniejszości. Dodał, że wcześniej dochodziło do wyłudzania pieniędzy na ten cel, bo deklaracje chęci nauki j. niemieckiego jako mniejszości składało 50 tys. dzieci, a tylu dzieci z mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie - jak twierdzi - nie ma.

W Otwartym Mikrofonie gościł poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.
- Nie ma zgody na to, żeby doprowadzić do sytuacji, że dzieci uczące się języka niemieckiego jako ojczystego miały zero środków i zero godzin, czyli to nauczanie byłoby całkowicie wyłączone - tak skomentował wynik głosowania w tej sprawie na komisji finansów.

- Wynik 43:0, czyli nawet posłowie, którzy reprezentują Solidarną Polskę, a tacy są w tej komisji, wskazuje na to, że nie może być dalszej działalności dyskryminującej środowisko dzieci uczących się j. niemieckiego jako ojczystego - powiedział.

Poseł Ryszard Galla odniósł się także do kwestii przywracania symetrii.
- Chciałbym mocno zaprotestować co do stosowania zasady symetrii. Nie da się tego stosować, bo dana mniejszość w danym państwie staje się zakładnikiem. Nie może tak być. Spróbujmy odwrócić sytuację. Mamy trudną sytuację Polaków na Białorusi. Czy mamy zastosować zasadę symetrii i karać obywateli polskich pochodzenia białoruskiego? Przecież to nie do pomyślenia - mówił poseł Mniejszości Niemieckiej.

W Otwartym Mikrofonie rozmawiałam z posłem Gallą o siódmej już próbie odwołania go z funkcji wiceprzewodniczącego komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych.
- Skierowałem pismo do pani marszałek Witek, wskazując, że jest kolejna próba odwołania mnie, a kiedy to zostaje odrzucone, to pada wniosek kolejny o moje odwołanie. To już wręcz nękanie mojej osoby - powiedział.
W piśmie do marszałka sejmu poseł wnioskuje o pochylenie się nad regulaminem sejmu wprowadzenie zapisów o czasie, jaki musi minąć między jednym wnioskiem o odwołanie a drugie.

Gość Otwartego Mikrofonu mówił także o tym, dlaczego nie poparł zmian w ustawie o notariacie, proponowanej przez Zbigniewa Ziobrę, a także o awanturze w sejmie w związku z uchwałą mówiącą o tym, że Rosja jest państwem wspierającym terroryzm.
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski

Zobacz także

2022-12-07, godz. 17:00 Joachim Wojtala o wyoskiej pozycji Gogolina w rankingach jakości życia Warszawa, Podkowa Leśna, Kędzierzyn Koźle, Gogolin oraz Kleszczów to zwycięzcy rankingu „Gmina Dobra do Życia” w poszczególnych kategoriach. Ranking… » więcej 2022-12-06, godz. 17:15 Co tam Panie w polityce? Odpowiada Piotr Gociek W cotygodniowym "Co tam Panie w polityce" w Otwartym Mikrofonie Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza rozmawiają o: ukraińskich dronach, flagach na protestach… » więcej 2022-12-05, godz. 21:15 Michał Kalinowski o Rosji wspierającej terroryzm i awanturze w sejmie - To było zerwanie ze wszystkim, na co się umówiliśmy. W sejmie istnieje taka cicha zasada, że jak już się dogada, to nagle się tego nie zmienia - powiedział… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 Paweł Tanajno o klasie politycznej i liberaliźmie gospodarczym -Kłopot z mądrym zarządzaniem państwem to niemal kłopot permanentny i wynika z tego, że klasa polityczna została ukształtowana jeszcze w systemie PRL-owskim… » więcej 2022-12-02, godz. 17:15 Alicja Gawinek o e-wolontariacie -E-wolontariat jest już od jakiegoś czasu. Szczególnie, że z powodu wydarzeń związanych z pandemią przenieśliśmy wiele z naszego życia do Internetu… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia Mundialowe emocje i awans Polaków do 1/8 finału Mistrzostw Świata, sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, skradzionej w 1984… » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (01.12.2022) W Sejmie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Dotychczasowe przepisy miały charakter czasowy… » więcej 2022-11-30, godz. 17:30 Prof. Jarosław Mamala o 10-leciu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu - Jest to przestrzeń, która wpisała się na dobre w krajobraz Opola, krajobraz przedsiębiorczości, współpracy z firmami. Z pewnością więc można mówić… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 "Co tam panie w polityce?" - komentarz red. Piotra Goćka - Sprawę propozycji Niemiec, przekazania Polsce rakiet Patriot, należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach - uważa publicysta Piotr Gociek. W jego ocenie może… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »