Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Długos ...
2017-04-28, 09:47 Autor: Justyna Krzyżanowska

Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Długosza

Jolanta Lamm o konkursie gawędziarskim "Śląskie beranie"
Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko
– W ostatnim ćwierćwieczu pojawiło się wiele podobnych konkursów, ale moim zdaniem nie znaczy to, że gwara przeżywa dziś renesans. 25 lat temu uczyłam się gwary od swoich uczniów, dziś to ja ich gwary uczę, bo nie wynoszą jej z domu – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko, przypominając, że pomysłodawcami konkursu Beranie byli dyrektor szkoły podstawowe w Izbicku Ryszard Lipok i rusycystka Regina Duda. Zainteresowanie Beraniami jest bardzo duże, w 24. edycji konkursu bierze udział 184 uczestników, w tym ponad 50 przedszkolaków i 11 osób dorosłych. – Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, najstarszy 60 – mówi gość Radia Opole.
Piotr Długosz o tym, że nie brak ludzi, którzy chcą czytać i pisać po śląsku
Piotr Długosz, właściciel wydawnictwa Silesia Progress
– W mojej ocenie śląski jest językiem, nie tylko gwarą, choć w Polsce nie ma politycznej woli, by to uznać. Jesteśmy teraz na etapie kodyfikowania tego języka, tak zwany Komitet Cieszyński złożony także z naukowców opracował ślabikorz, ukazały się dwa elementarze standaryzujące pisownię. Nie brak ludzi, którzy chcą czytać i pisać po śląsku, ostatnio burmistrz Radzionkowa przetłumaczył na śląski Biblię – mówił w „Poglądach i osądach” Piotr Długosz, właściciel wydawnictwa Silesia Progress. Gość Radia Opole dodał, że o dużym zapotrzebowaniu na śląski świadczą decyzje komercyjnych firm, które tłumaczą na śląski swoją ofertę. – Samsung zlecił opracowanie śląskiej wersji Androida, to chyba najlepszy przykład tego zjawiska – przekonuje Piotr Długosz.

Zobacz także

2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »