Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Długos ...
2017-04-28, 09:47 Autor: Justyna Krzyżanowska

Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Długosza

Jolanta Lamm o konkursie gawędziarskim "Śląskie beranie"
Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko
– W ostatnim ćwierćwieczu pojawiło się wiele podobnych konkursów, ale moim zdaniem nie znaczy to, że gwara przeżywa dziś renesans. 25 lat temu uczyłam się gwary od swoich uczniów, dziś to ja ich gwary uczę, bo nie wynoszą jej z domu – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko, przypominając, że pomysłodawcami konkursu Beranie byli dyrektor szkoły podstawowe w Izbicku Ryszard Lipok i rusycystka Regina Duda. Zainteresowanie Beraniami jest bardzo duże, w 24. edycji konkursu bierze udział 184 uczestników, w tym ponad 50 przedszkolaków i 11 osób dorosłych. – Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, najstarszy 60 – mówi gość Radia Opole.
Piotr Długosz o tym, że nie brak ludzi, którzy chcą czytać i pisać po śląsku
Piotr Długosz, właściciel wydawnictwa Silesia Progress
– W mojej ocenie śląski jest językiem, nie tylko gwarą, choć w Polsce nie ma politycznej woli, by to uznać. Jesteśmy teraz na etapie kodyfikowania tego języka, tak zwany Komitet Cieszyński złożony także z naukowców opracował ślabikorz, ukazały się dwa elementarze standaryzujące pisownię. Nie brak ludzi, którzy chcą czytać i pisać po śląsku, ostatnio burmistrz Radzionkowa przetłumaczył na śląski Biblię – mówił w „Poglądach i osądach” Piotr Długosz, właściciel wydawnictwa Silesia Progress. Gość Radia Opole dodał, że o dużym zapotrzebowaniu na śląski świadczą decyzje komercyjnych firm, które tłumaczą na śląski swoją ofertę. – Samsung zlecił opracowanie śląskiej wersji Androida, to chyba najlepszy przykład tego zjawiska – przekonuje Piotr Długosz.

Zobacz także

2019-02-17, godz. 08:35 Rozmowa z Sebastianem Smolińskim o Międzynarodowym Dniu Kota W Międzynarodowym Dniu Kota zapytaliśmy przede wszystkim o obecne w opolskiej przestrzeni miejskiej koty wolno żyjące. O tym, jakie inicjatywy podejmowane są ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:35 Rozmowa z Karoliną Kowal z Wypożyczalni dla Dzieci - Pokój Bajek, MBP w Opolu O cotygodniowych spotkaniach dla dzieci i rodziców „Sobota z Mamą i Tatą”, a także o rzadszym, ale również cyklicznym wydarzeniu, czyli o „Giełdzie Kultury na ... » więcej 2019-02-14, godz. 10:34 Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji – Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć ... » więcej 2019-02-13, godz. 10:41 Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-Sułek Adrian Czubak, wojewoda opolski – To jest realizacja zapowiedzi tego rządu, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności dla naszych mam, które zrezygnowały z kari ... » więcej 2019-02-12, godz. 09:53 Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza Halskiego Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Obaj partnerzy są dla nas bardzo ważni mamy nadzieję, że to tylko chwilowy kryzys. Za takimi sytuacjami cz ... » więcej 2019-02-11, godz. 10:06 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz prof. Moniki Ożóg Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Jeden bilet do wszystkich placówek kultury to już niedługo powinien być standard. Marzy mi się, żeb ... » więcej 2019-02-10, godz. 08:35 Dr Bartosz Kuświk o pamiątkowej tablicy przypominającej o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich - Tablica jest poświęcona ofiarom marszu śmierci. To wydarzenie historyczne, które dla przeciętnego opolanina jest obce, ale bardzo ważne z punktu widzenia pa ... » więcej 2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »