Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Długos…
2017-04-28, 09:47 Autor: Justyna Krzyżanowska

Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Długosza

Jolanta Lamm o konkursie gawędziarskim "Śląskie beranie"
Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko
– W ostatnim ćwierćwieczu pojawiło się wiele podobnych konkursów, ale moim zdaniem nie znaczy to, że gwara przeżywa dziś renesans. 25 lat temu uczyłam się gwary od swoich uczniów, dziś to ja ich gwary uczę, bo nie wynoszą jej z domu – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko, przypominając, że pomysłodawcami konkursu Beranie byli dyrektor szkoły podstawowe w Izbicku Ryszard Lipok i rusycystka Regina Duda. Zainteresowanie Beraniami jest bardzo duże, w 24. edycji konkursu bierze udział 184 uczestników, w tym ponad 50 przedszkolaków i 11 osób dorosłych. – Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, najstarszy 60 – mówi gość Radia Opole.
Piotr Długosz o tym, że nie brak ludzi, którzy chcą czytać i pisać po śląsku
Piotr Długosz, właściciel wydawnictwa Silesia Progress
– W mojej ocenie śląski jest językiem, nie tylko gwarą, choć w Polsce nie ma politycznej woli, by to uznać. Jesteśmy teraz na etapie kodyfikowania tego języka, tak zwany Komitet Cieszyński złożony także z naukowców opracował ślabikorz, ukazały się dwa elementarze standaryzujące pisownię. Nie brak ludzi, którzy chcą czytać i pisać po śląsku, ostatnio burmistrz Radzionkowa przetłumaczył na śląski Biblię – mówił w „Poglądach i osądach” Piotr Długosz, właściciel wydawnictwa Silesia Progress. Gość Radia Opole dodał, że o dużym zapotrzebowaniu na śląski świadczą decyzje komercyjnych firm, które tłumaczą na śląski swoją ofertę. – Samsung zlecił opracowanie śląskiej wersji Androida, to chyba najlepszy przykład tego zjawiska – przekonuje Piotr Długosz.

Zobacz także

2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »