Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-28, 11:00 Autor: Bogusław Kalisz

24 konkurs "Śląskie Beranie" w Izbicku. "Coraz mniej gwary na szkolnych przerwach"

"Śląskie beranie" w Izbicku © (fot. Mariusz Jarzombek)
"Śląskie beranie" w Izbicku © (fot. Mariusz Jarzombek)
- Zaledwie kilkanaście szkół przyjechało przed laty na pierwszy wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie” w Izbicku - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Jolanta Lamm, dyrektorka szkoły w Izbicku i organizatorka konkursu. Miłośnicy gwary śląskiej spotykają się już po raz 24, a rywalizacja właśnie się rozpoczyna w szkole podstawowej w Izbicku.
- Frekwencja w konkursie z roku na rok rosła, wraz z tolerancją dla gwary. Inaczej jest, jeśli chodzi o używanie gwary na co dzień - dodaje gość Radia Opole. - Powiedziałabym nawet, że stała się taka moda na gwarę i na regionalizm, taka pożyteczna moda. Rzeczywiście bardzo dużo ciekawych, interesujących się rzeczy w szkole działo. Ta impreza trwa do dziś. Coraz mniej gwary jest na szkolnych przerwach - to jest symptom czasu, że od tego nie uciekniemy - mówi Lamm.

- Podczas konkursu przeważa tematyka dotycząca tradycji i przeszłości - dodaje Jolanta Lamm. - Poznają kawałek historii, tradycji swoich dziadków, a więc jest i o kiszeniu kapusty, i są legendy, i o tym co robiła oma i opa - pierwej, dawniej. Od wielu już lat pojawiają się takie tematy współczesne.

W dzisiejszym (28.04, początek godz. 09:00) konkursie wezmą udział 184 osoby. Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, a najstarszy 65. Imprezą towarzyszącą będzie Izbicki Jarmark Folklorystyczny "W tradycji siła i moc zaklęta", który odbędzie się w niedzielę (30.04) o godz. 15:00.

- Śląski dla mnie nie jest gwarą, a językiem. Językoznawcy coraz częściej są zdania, że jest to język w trakcie tworzenia się - powiedział w porannym komentarzu "Poglądy i osądy" Piotr Długosz, wydawca śląskich publikacji i działacz Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej w likwidacji.

- Na dowód tego, że to jest język chciałem przytoczyć, że coraz więcej podmiotów komercyjnych widzi w tym potencjał i zleca tłumaczenie swoich produktów na śląski. Są to duże koncerny międzynarodowe, duże firmy polskie, więc widzą potrzebę wejścia ze śląskim - powiedział Długosz.
Jolanta Lamm
Jolanta Lamm
Piotr Długosz

Wiadomości z regionu

2019-03-24, godz. 21:11 Opolscy politycy o szansach swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ogólnej szansie na europosła z ... Czy mamy szansę na własnego opolskiego europosła i co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Z odpowiedzią na to pytanie mierzyli się opolscy politycy, goście Nied ... » więcej 2019-03-24, godz. 19:15 Po raz dziesiąty podzielili się miłością. W Dębskiej Kuźni zagrali dla Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z P ... Po raz dziesiąty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębskiej Kuźni zorganizowano wyjątkowy koncert charytatywny - “Dzielmy się miłością”. Nie zabrakło licytacj ... » więcej 2019-03-24, godz. 16:57 Opolskie morsy oficjalnie zakończyły sezon na lodowate kąpiele. Do morsowania wrócą w listopadzie Chociaż kąpieli w przeręblu nie było dużo, dla opolskich morsów sezon był bardzo udany. To za sprawią wielu nowych osób, które dołączyły do grona amatorów kąp ... » więcej 2019-03-24, godz. 16:31 Marcin Ociepa zaprezentował "Strategię dla rozwoju" dla województwa opolskiego. Towarzyszył mu wicepremier Jarosław Go ... Silna rodzina, nowoczesna gospodarka, udrożnienie Odry - to niektóre z pięciu priorytetów Marcina Ociepy, który dziś (24.03) podczas konwencji programowej zap ... » więcej 2019-03-24, godz. 15:00 Centrum Opola bez samochodów, ale z ogródkami letnimi? Do poniedziałku można wypełniać specjalne ankiety Azyl dla pieszych i rowerzystów oraz wprowadzenie strefy zamieszkania z ograniczonym ruchem samochodów w obszarze ulic: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolski ... » więcej 2019-03-24, godz. 11:54 Ratownicy testowali karetki na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim Karetki zakupione przez Krapkowickie Centrum Zdrowia w Krapkowicach przeszły testy na torze wyścigowym Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. » więcej 2019-03-24, godz. 11:52 Dystrybutor substancji zalegającej na polach w Strzelcach Opolskich wyjaśniał mieszkańcom czym są tajemnicze hałdy W związku z doniesieniami o szkodliwości pryzm znajdujących się w Strzelcach Opolskich na polach za Osiedlem Piastów Śląskich, wytwórcy carbotery (produktu ub ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:23 Dobrzeń Wielki chce odzyskać utracone sołectwa. Będzie wniosek do MSWiA Radni Dobrzenia Wielkiego na najbliższej sesji (28.03) po raz trzeci podejmą uchwałę i będą wnioskować do MSWiA za pośrednictwem wojewody opolskiego o odwróce ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:25 Co czwarte pozwolenie na pracę w naszym regionie jest uchylane. Cudzoziemcy rezygnują z przyjazdu lub z pracy 1/4 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wydanych przez Opolski Urząd Wojewódzki w ciągu roku jest uchylanych. Dzieje się tak w przypadk ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:23 Dziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - Data nie jest przypadkowa - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Janusz Oszytko z Delegatury IPN w Opolu. W tym roku przypada 75. rocznica zamordo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »