Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-28, 11:00 Autor: Bogusław Kalisz

24 konkurs "Śląskie Beranie" w Izbicku. "Coraz mniej gwary na szkolnych przerwach"

"Śląskie beranie" w Izbicku © (fot. Mariusz Jarzombek)
"Śląskie beranie" w Izbicku © (fot. Mariusz Jarzombek)
- Zaledwie kilkanaście szkół przyjechało przed laty na pierwszy wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie” w Izbicku - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Jolanta Lamm, dyrektorka szkoły w Izbicku i organizatorka konkursu. Miłośnicy gwary śląskiej spotykają się już po raz 24, a rywalizacja właśnie się rozpoczyna w szkole podstawowej w Izbicku.
- Frekwencja w konkursie z roku na rok rosła, wraz z tolerancją dla gwary. Inaczej jest, jeśli chodzi o używanie gwary na co dzień - dodaje gość Radia Opole. - Powiedziałabym nawet, że stała się taka moda na gwarę i na regionalizm, taka pożyteczna moda. Rzeczywiście bardzo dużo ciekawych, interesujących się rzeczy w szkole działo. Ta impreza trwa do dziś. Coraz mniej gwary jest na szkolnych przerwach - to jest symptom czasu, że od tego nie uciekniemy - mówi Lamm.

- Podczas konkursu przeważa tematyka dotycząca tradycji i przeszłości - dodaje Jolanta Lamm. - Poznają kawałek historii, tradycji swoich dziadków, a więc jest i o kiszeniu kapusty, i są legendy, i o tym co robiła oma i opa - pierwej, dawniej. Od wielu już lat pojawiają się takie tematy współczesne.

W dzisiejszym (28.04, początek godz. 09:00) konkursie wezmą udział 184 osoby. Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, a najstarszy 65. Imprezą towarzyszącą będzie Izbicki Jarmark Folklorystyczny "W tradycji siła i moc zaklęta", który odbędzie się w niedzielę (30.04) o godz. 15:00.

- Śląski dla mnie nie jest gwarą, a językiem. Językoznawcy coraz częściej są zdania, że jest to język w trakcie tworzenia się - powiedział w porannym komentarzu "Poglądy i osądy" Piotr Długosz, wydawca śląskich publikacji i działacz Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej w likwidacji.

- Na dowód tego, że to jest język chciałem przytoczyć, że coraz więcej podmiotów komercyjnych widzi w tym potencjał i zleca tłumaczenie swoich produktów na śląski. Są to duże koncerny międzynarodowe, duże firmy polskie, więc widzą potrzebę wejścia ze śląskim - powiedział Długosz.
Jolanta Lamm
Jolanta Lamm
Piotr Długosz

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »