Radio Opole » Agroradio

Aktualności

2017-05-22, 13:31

O ustawie paszowej i coraz większej popularności zawodów rolniczych

Kombajn na polu [fot. Łukasz Nawara]
Kombajn na polu [fot. Łukasz Nawara]
Przedłużono termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Wytłumaczymy, dlaczego tak się stało i do kiedy można składać dokumenty w oddziałach ARiMR. Do studia zaprosiliśmy Martina Ziaję, prezesa Opolskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Tematem rozmowy była m.in. ustawa paszowa, która po 2019 roku zabroni stosowania pasz z soi modyfikowanej genetycznie. Wyjaśnimy, jak to wpłynie na finanse producentów mleka.

Gościliśmy także Mirosława Krzyształowicza, dyrektora Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach, z którym rozmawialiśmy o renesansie zawodów rolniczych. Mówiliśmy także o stratach, jakie przyniósł rolnikom atak zimy w kwietniu.więcej »
2017-05-15, 11:44

O dopłatach bezpośrednich i stratach związanych z majowymi przymrozkami

Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. Zakończenie naboru zaplanowano na 15 maja, jednak minister rolnictwa zdecydował o wydłużeniu terminu do końca maja - to jeden z tematów sobotniego programu Agroradio.

Rozmawialiśmy także o stratach związanych z aurą. Sadownicy i ogrodnicy w regionie ostrzegają, że w tym roku za owoce i warzywa zapłacimy więcej, a wszystkiemu winne są przymrozki.więcej »
2017-05-08, 12:40

O wpływie niskich temperatur na rośliny

Wiosna na działce [fot. Piotr Wrona]
Wiosna na działce [fot. Piotr Wrona]
Kapryśna wiosna martwi rolników, sadowników i działkowców. W magazynie powiemy, czy rośliny odbudują się po kwietniowych spadkach temperatury i jak opady deszczu wpłyną na ich rozwój.

Rolnikom przypominamy, że dwa tygodnie pozostały do zakończenia przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników. To unijny mechanizm wsparcia, po który co roku sięga ponad milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy Polaków.więcej »
2017-05-02, 10:20

Pszczelarze i rolnicy liczą straty po wiosennym ataku zimy

Zima w kwietniu - powiat głubczycki [KPP Głubczyce]
Zima w kwietniu - powiat głubczycki [KPP Głubczyce]
Pszczelarze na Opolszczyźnie liczą straty po ubiegłotygodniowym ataku zimy. Wiadomo już, że niektórych rodzajów miodu w tym roku nie będzie. Jakich? O to pytamy w audycji.

Niskie temperatury oraz opady śniegu negatywnie wpływają także na tegoroczne uprawy. Rolnicy już liczą straty i zapowiadają, że ilość i jakość plonów będzie niższa, niż rok temu. O tych problemach będziemy mówić w odniesieniu do nowych zasad ubezpieczeń upraw ponieważ środowiska rolnicze zgłaszają problemy z ubezpieczeniami upraw po fali przymrozków.

Wyjaśniamy także szczegóły nowej ustawy dotyczącej przewozu paliw. W związku z nowymi przepisami każdy, kto kupuje lub przewozi paliwo i inne towary wrażliwe musi od 18 kwietnia dokonać rejestracji ładunku. Których rolników ustawa dotyczy, wyjaśniamy w magazynie.więcej »
2017-04-25, 14:37

O zasiewach soi i pomyśle utworzenia parku narodowego

W Stobrawskim Parku Krajobrazowym [fot. Barbara Tyslik]
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym [fot. Barbara Tyslik]
Jak przedstawia się struktura zasiewów soi na Opolszczyźnie? To był jeden z tematów magazynu.

W programie poruszyliśmy także temat plonowania i przetwarzania tej rośliny. Odnieśliśmy się także do pomysłu utworzenia parku narodowego na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Czy władze gminy i leśnicy popierają przyrodników?więcej »
2017-04-18, 16:48

O dopłatach bezpośrednich, maszynach rolniczych oraz sytuacji na rynku warzyw i owoców

W audycji o dopłatach bezpośrednich, czyli ile do tej pory wypłaciła rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pytaliśmy także do kiedy będą przyjmowane wnioski o kolejne dopłaty obszarowe. W audycji także o rynku maszyn, który w ubiegłym roku zanotował spadek sprzedaży o blisko 30%. Inaczej natomiast wygląda sytuacja na rynku warzyw i owoców, gdzie ceny idą w górę...więcej »
2017-04-12, 08:46

O wiosennym oblężeniu centrów ogrodniczych

Ogród [fot. flickr/lukw]
Ogród [fot. flickr/lukw]
Program poświęcony był tematom związanym z ogrodnictwem. Wraz z rozpoczęciem wiosny oblężenie przez właścicieli ogrodów przeżywają centra oferujące sadzonki drzew i krzewów. W magazynie spytaliśmy, co sadzić i jak to robić najefektywniej. Ponadto wyjaśniliśmy, jakie stosować nawozy i środki ochrony roślin. Na ten temat red. Piotr Wójtowicz rozmawiał z Maciejem Krystą, właścicielem centrum ogrodniczego z Opola.więcej »
2017-04-03, 14:41

Kto dokładnie może się ubiegać o pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?

Pieniądze [fot. Maciej Stępień]
Pieniądze [fot. Maciej Stępień]
Od 30 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie restrukturyzacji małych gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Natomiast do 11 kwietnia rolnicy mogą składać do tej instytucji wnioski o rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na wsi. W tym przypadku rolnicy mogą się ubiegać o 100 tys. zł wsparcia. Kto dokładnie może się ubiegać o te pieniądze i jakie są pozostałe warunki, to wyjaśniamy w audycji.

Odniesiemy się również do tematu związanego z ubezpieczeniami upraw, ponieważ Senat przyjął rządową ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych. To oznacza, że budżet państwa dopłaci do ubezpieczeń plonów 65 procent ich stawki.więcej »
2017-03-27, 13:33

O zbliżających się zmianach na unijnym rynku cukru oraz o kradzieży pszczół

Pszczoły [fot. Umberto Salvagnin/flickr.com]
Pszczoły [fot. Umberto Salvagnin/flickr.com]
Cukier [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Cukier [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Coraz bliżej dużych zmian na unijnym rynku cukru. Od października znika kwotowy system produkcji, a w to miejsce wchodzi wolny rynek. Co to oznacza dla plantatorów, czy będą mogli produkować bez ograniczeń?

W programie również o kradzieży pszczół. Nieznani sprawcy kradną ule na południu województwa. W magazynie pytamy, jakie mogą być powody i kto może zajmować się tym procederem.więcej »
2017-03-20, 12:21

O konkursach w ramach POW i proteście hodowców karpia

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego rozpocznie się w sobotę (19.11) o godz. 11:00 na Zamku Książęcym w Niemodlinie [fot. materiały organizatora]
Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego rozpocznie się w sobotę (19.11) o godz. 11:00 na Zamku Książęcym w Niemodlinie [fot. materiały organizatora]
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego ogłasza 5 konkursów w ramach Programu Odnowy Wsi. W tej chwili czeka na propozycje od liderów. To jeden z tematów programu.

Kolejny temat będzie dotyczył sytuacji gospodarstw rybackich. Hodowcy karpia z Opolszczyzny protestowali w Warszawie przeciw temu, że stracą 16 mln złotych, które trafią na ochronę dorsza bałtyckiego.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »