W programie
warsztaty z unikatowych technik fotograficznych, takich jak cyjanotypia, mokry kolodion, fotografia mobilna czy analogowa. Okazja do zgłębienia tajników klasycznej fotografii, ale także poznania nowoczesnych narzędzi, które można wykorzystać w swojej twórczości.
Przewidziano także
warsztaty twórcze, które poprowadzi artystka plastyk Marzena Prokopowicz. Noszą one tytuł „Twórczość na papierze fotograficznym” i nawiązują do tradycji rysunku i malarstwa na papierze fotograficznym oraz eksperymentowania z różnymi technikami.
W programie także
szkolenie dla pracowników instytucji kultury, które poprowadzi Alicja Szulc-Rodziewicz, fotografka. Jej kurs nosi tytuł „Kultura w ruchu. Tworzenie rolek do mediów społecznościowych”. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności tworzenia angażujących treści wideo.
Przewidziano także panel dyskusyjny dla dyrektorów muzeów, który poświęcony będzie nowym technologiom w kulturze, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie VR w muzeach i instytucjach kultury. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowymi możliwościami oraz gotowymi rozwiązaniami technologicznymi, które zostaną zaprezentowane przez firmy specjalizujące się w tej dziedzinie. W trakcie spotkania przedstawione zostaną również zrealizowane projekty, które pokazują, jak nowoczesne technologie mogą wspierać rozwój muzealnictwa i angażować publiczność.
Dodatkową atrakcją będzie Strefa Kreatywna i Kolażu, w której będzie można tworzyć kolaże z archiwalnych pocztówek i zdjęć wykonanych na terenie muzeum. Dla odwiedzających dostępna będzie także mobilna strefa selfie, która przeniesie zwiedzających w lata 60-te Opola.
Przewidziano także
konkurs fotograficzny w mediach społecznościowych pod hasłem #TheMuseumIsCool, otwarty dla mieszkańców regionu, oferujący możliwość wykazania się w fotografii i krótkich formach wideo.
Będzie też
wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego - efekty pracy warsztatowej zostaną zaprezentowane w specjalnych ekspozycjach powarsztatowych.
Warsztaty fotograficzne poprowadzą:
- Mariusz Stachowiak (fotograf) poprowadzi warsztaty „Piękne zdjęcia ze smartfona w zasięgu ręki”, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak w pełni wykorzystać potencjał aparatu w smartfonie. Poznają zasady kadrowania, techniki edycji zdjęć oraz kreatywne podejścia do fotografii mobilnej, umożliwiające tworzenie profesjonalnych zdjęć za pomocą urządzenia, które zawsze mają przy sobie.
- Grzegorz Hussak (artysta fotograf) poprowadzi warsztaty „Technika szlachetna XIX wieku: Cyjanotypia” oraz „Warsztat z fotografii klasycznej”. Uczestnicy odkryją unikalne techniki fotograficzne, tworząc odbitki w błękitach cyjanotypii oraz ucząc się fotografowania w plenerze, a następnie wywoływania zdjęć w ciemni, co zapewnia wyjątkowe doświadczenie pracy z klasycznymi metodami fotografii.
- Paweł Sokołowski (artysta fotograf) poprowadzi warsztaty „Technika szlachetna XIX wieku: Mokry Kolodion”, podczas których będzie można odkryć magię XIX-wiecznej techniki, w której ulotne chwile zostają na zawsze zatrzymane na szkle. .
Z kolei warsztaty tworzenia albumów poprowadzi Agnieszka Błażuk-Dworakowska, edukatorka muzealna. Uczestnicy będą mogli stworzyć kreatywne albumy na zdjęcia – nie tylko jako formę artystyczną, ale także osobisty nośnik wspomnień. Te zajęcia pozwolą zarówno młodzieży, jak i dorosłym rozwijać swoje umiejętności artystyczne i wyrażać siebie w nowych, kreatywnych formach.
Szczegóły i zapisy na stronie internetowej Muzeum Śląska Opolskiego. O wydarzeniach będziemy o nich informować w naszych serwisach i na stronie Radia Opole.
Organizatorem przedsięwzięcia jest
Muzeum Śląska Opolskiego, partnerem: Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Patron Honorowy: Marszałek Województwa Opolskiego. Radio Opole jest patronem medialnym. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU oraz Samorząd Województwa Opolskiego.