Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-10-01, 15:29 Autor: oprac. Agnieszka Lubczańska

Wystawa malarstwa Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego

Jubileusz Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
W 95. urodziny artysty Mariana Szczerby, a właściwie w przeddzień urodzin, czyli już w najbliższą sobotę (05.10) w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego zostanie otwarta wystawa malarstwa. Ekspozycja nosi tytuł „Plurimos annos” i prezentuje prace ze zbiorów samego artysty, jego rodziny, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16:00 przy ul. Ozimskiej 10. Wstęp wolny.
Marian Szczerba od ponad 70 lat związany jest z Opole i nieustannie tworzy, inspirując kolejne pokolenia. Jako jeden z twórców opolskich struktur Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), wywarł ogromny wpływ na rozwój lokalnej sztuki, ale także zaangażował się w działalność pedagogiczną, pracując w latach 1959-1986 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, gdzie pełnił też funkcję wicedyrektora w latach 1970-1977.

Najważniejszą formą wyrazu zawsze jednak pozostawało malarstwo. Inspiruje go pejzaż, który na jego obrazach traci swoją dosłowność, zachęcając widza do refleksji. W twórczości Mariana Szczerby pojawiają się także prace, w których dominują formy organiczne, biologiczne oraz prace inspirowane muzyką. Tu także artysta pozostawia pole do interpretacji.

Marian Szczerba urodził się w Ząbkowicach Będzińskich. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po uzyskaniu dyplomu w 1955 roku, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki osiedlił się w Opolu, gdzie współtworzył lokalną scenę artystyczną, jednocześnie uczestnicząc w licznych wystawach w kraju i za granicą.

Kuratorami wystawy są Marta Podstawa-Boulkroune oraz Andrzej Lach, a samo wydarzenie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego. Organizatorem jest Muzeum Śląska Opolskiego. Radio Opole wystawę malarstwa Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego objęło patronatem medialnym.

Ekspozycję będzie można oglądać do 15 stycznia 2025 r.
Plakat

Zobacz także

2024-10-08, godz. 10:15, Patronaty - polecamy Oktoberfest zespołów mniejszości niemieckiej już w sobotę w Krapkowicach Występy zespołów i artystów, które zaprezentują największe szlagiery niemieckiej muzyki rozrywkowej - to wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą sobotę (12.10) w Hali Widowiskowo-Sportowej w Krapkowicach (ul. Jana Kilińskiego… » więcej 2024-10-08, godz. 09:13, Patronaty - polecamy Bieg pod Byczyną Już w najbliższą sobotę (12.10) ze stadionu miejskiego w Byczynie wystartuje Bieg pod Byczyną. Przed uczestnikami przygotowano dystans 10 km dla mężczyzn i 5 km dla kobiet. Start o godz. 10:00. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne… » więcej 2024-10-07, godz. 11:43, Patronaty - polecamy Muzyka symfoniczna różnych epok, stylów i kultury na koncercie „Ponad dźwiękami” w Filharmonii Opolskiej Melodia - to główna bohaterka koncertu „Ponad dźwiękami”, na który zaprasza w piątek (11.10) Filharmonia Opolska. Usłyszymy przekrój przez bogactwo europejskiej muzyki orkiestrowej - od klasycyzmu, przez romantyzm, aż po impresjonizm… » więcej 2024-10-04, godz. 14:03, Patronaty - polecamy Pierwszy raz w Kędzierzynie-Koźlu Centrum Nauki Kopernik w MBP Wydarzenia organizowane w ramach projektu „Na Wyspach Bergamutach” trwają w najlepsze. Za nami m.in. warsztaty Kleksografii. spotkanie z podróżnikami, wyprawa na Dziewiątą Planetę, czy warsztaty podróżnicze 'Z Sindbadem Żeglarzem… » więcej 2024-10-04, godz. 13:00, Patronaty - polecamy Święto Karpia w Niemodlinie. Przyjedź i przeżyj wyjątkowy weekend w atmosferze tradycji i smaku To już tradycja, że Zamek Książęcy w Niemodlinie staje się w październiku miejscem obchodów Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego. Nie inaczej będzie w tym roku, choć w związku z ostatnimi wydarzeniami w regionie związanymi… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »