Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-09-26, 09:08 Autor: materiały dystrybutora/oprac. Agnieszka Lubczańska

"My, nasze zwierzęta i wojna" - pokaz filmu i dyskusja już w sobotę

"My, nasze zwierzęta i wojna" - pokaz filmu i dyskusja już w sobotę
Pokaz filmu "My, nasze zwierzęta i wojna" w reż. Antona Ptuszkina oraz dyskusja na temat sytuacji zwierząt w czasach kataklizmów z udziałem Wojciecha Tochmana, Heleny Jerypałowej i Doroty Jeleniewskiej (TOZ Opole) – to wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą sobotę (28.09) w Kinie Meduza. Początek o godz. 15:00. Wstęp wolny.
Więcej o wydarzeniu w audycji Rewiry kultury (27.09) opowiedziała w wywiadzie Witolda Sułka - Moka Ostrowska, jedna z koordynatorek projektu. Rozmowa jest do posłuchania poniżej.



Reżyserem filmu jest ukraiński dziennikarz, vloger podróżniczy, którego kanał na YouTube ma ponad 5,5 miliona subskrybcji - Anton Ptuszkin. Jego film „My, nasze zwierzęta i wojna” stał się przebojem dokumentalnym wszech czasów w ukraińskich kinach, a reżyser za swoją działalność został uhonorowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego tytułem Honored Journalist of Ukraine.

W obliczu przemocy i wojny obywatele Ukrainy jednoczą się, by ratować zwierzęta pozostawione przez tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Od kotów i psów w opuszczonych budynkach po lwy i tygrysy w ogrodach zoologicznych trwają okupione niezwykłym wysiłkiem akcje ratunkowe, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

Zdecydowaliśmy się opowiedzieć historię zwierząt, ponieważ szukaliśmy perspektywy, z której moglibyśmy pokazać wojnę w sposób interesujący dla obcokrajowców. To bardzo pragmatyczne podejście. Było lato 2022 roku - Bucza już się wydarzyła. Niestety, nikogo na Zachodzie nie zaskoczyła śmierć człowieka. A zwierzęta to temat, który potrafi poruszyć serca” – opowiada o swoim filmie reżyser.

Głównym organizatorem projekcji i okazji do dyskusji o tym filmie jest Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Opolski Oddział Wojewódzki - SWPWO. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Unia Kultur Polska-Ukraina, któremu Radio Opole patronuje. Dofinansowanie: Urząd Miasta Opola i Samorząd Województwa Opolskiego.
Plakat

Zobacz także

2024-10-22, godz. 08:59, Patronaty - polecamy Marcin Wasilewski gościem „Małej Akademii Instrumentów - Jazz" Wybitny pianista, twórca znanego na świecie jazzowego tria - Marcin Wasilewski będzie gościem specjalnym najbliższej 'Małej Akademii Instrumentów - Jazz', czyli warsztatów adresowanych do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Warsztaty… » więcej 2024-10-20, godz. 23:36, Patronaty - polecamy Nowoczesne sposoby nadzorowania warunków pracy – konferencja Okręgowego Inspektoratu Pracy Sztuczna inteligencja na rynku pracy czy elektronika pomagająca chronić pracowników wykonujących swoje zadania na wysokościach - o tym m.in. powiedzą uczestnicy konferencji pn. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w efektywnym sprawowaniu… » więcej 2024-10-18, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Porozmawiają o dostępności przestrzeni publicznych w naszym regionie Budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych - co w praktyce oznacza to określenie i dlaczego rozmowa o tym wciąż jest potrzebna? To m.in. tematy konferencji pt. “Dostępność architektoniczna w przestrzeni miejskiej”, jaka odbędzie… » więcej 2024-10-18, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Droga do dostępności jest długa. Przed nami Przystanek Dostępność i Targi Dostępności Największy problem to wciąż bariery mentalne - podkreślają organizatorzy Ogólnopolskich Targów Dostępności Opole. W tym roku zaplanowano cały tydzień poświęcony zagadnieniu dostępności - od 21 do 27 października w Opolu odbędzie… » więcej 2024-10-16, godz. 18:27, Patronaty - polecamy Fascynujesz się światem fotografii? To propozycja dla Ciebie! Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie „Świat w obiektywie. Tradycja i innowacja”, który łączy tradycyjne techniki fotografii z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, oferując bogaty program… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »