Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-03-18, 09:53 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z Tomaszem Różyckim - zobacz transmisję z WBP w Opolu

Tomasz Różycki [fot. Grzegorz Mehring]
Tomasz Różycki [fot. Grzegorz Mehring]
Uhonorowany nagrodą literacką Grand Continent za najlepszą prozę europejską za powieść „Złodzieje żarówek” – poeta, prozaik, eseista, tłumacz Tomasz Różycki będzie w najbliższy poniedziałek (18.03) gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Sobolewska. Początek o godz. 17:00. Kto nie będzie mógł tego dnia zawitać do biblioteki, mamy dobrą informację - spotkanie będzie transmitowane na profilu Facebookowym WBP w Opolu.

„Złodzieje żarówek” to najnowsza książka Tomasza Różyckiego. Swoją premierę miała w maju zeszłego roku. W grudniu 2023 roku autor został za nią uhonorowany nagrodą literacką Grand Continent za najlepszą prozę europejską. Jej wręczenie odbyło się w niezwykłych okolicznościach, bo na masywie Mont Blanc na wysokości 3466 m n.p.m.


Jeszcze przed odebraniem tej nagrody z autorem rozmawiał Witold Sułek - rozmowa jest do posłuchania na stronie Radia Opole.

Poniżej zamieszczamy rozmowę z pisarzem, którą przeprowadził Witold Sułek.



Poniższy tekst pochodzi ze strony wydawcy książki.

Okładka książkiŻycie w bloku, arcydziele surowego piękna czasów późnej komuny, to prawdziwa metafora istnienia człowieka nowoczesnego. Wszak mieszkania unoszą się nad ziemią, a dziesiątki balkonów zwisają nad miastem, dzięki czemu mieszkańcy mogą dystansować się od przyziemnej zgnilizny i klasowo niedopasowanych sąsiadów.

W tym centrum wszechświata, na ostatnim piętrze – gdzie najbliższymi sąsiadami są niebo i synogarlice – mieszka Tadeusz, który od ojca dostał ważne zadanie: pójść z puszką ziarnistej kawy do Stefana, złotej rączki, z prośbą, by ów kawę zmielił. Wyprawa nie jest łatwa, trzeba pokonać korytarz, taki, ja wiem, na sto, góra sto dwanaście metrów, oszklony dwudziestoma, no, może dwudziestoma dwoma oknami, ciemny, bo łobuzy ciągle wykręcają żarówki. A jak tu przejść samotnie przez zaułki tego betonowego Akropolu, skoro ukryte bóstwa i centaury tylko czekają, by w człowieka wejść i go przebóstwić?

Złodzieje żarówek to znakomita i zaskakująca proza. Pod doskonałym piórem Tomasza Różyckiego wielka płyta przeistacza się w wielopiętrową opowieść o życiu bloku i jego mieszkańcach, splecioną z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend. Korytarze wydłużają się i plączą, czas i narrator gubią, a przed czytelnikiem rośnie surrealistyczna, straszna, ja wiem, może nawet trochę śmieszna opowieść o PRL-owskiej Polsce pomieszczonej w jednym bloku.

[źródło: Wydawnictwo Czarne]

Tomasz Różycki (ur. 1970) – autor dziewięciu tomów wierszy (najnowszy to Ręka pszczelarza z 2022 roku), dwóch poematów epickich (ostatni to „Ijasz” z 2021 roku), powieści „Bestiarium” (2012), a także tomów szkiców, m.in. „Próba ognia. Błędna kartografia Europy” z 2020 roku. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2004), Nagrody Poetyckiej „Kamień” im. Józefa Czechowicza (2010), Nagrody im. Václava Buriana (2017) oraz tytułu Ambasadora Nowej Europy, a jego tom wierszy Kolonie w przekładzie Miry Rosenthal znalazł się w finale kanadyjskiej Nagrody Poetyckiej im. Scotta Griffina. Stypendysta Berliner Kunstlerprogramm i Siegfried-Unseld Professorship w Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.
Plakat

Zobacz także

2024-03-15, godz. 15:18, Patronaty - polecamy Rusza Tydzień Europejski w I LO Do 22 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu pod patronatem Radia Opole potrwa Tydzień Europejski. W programie przewidziano: szkolenia, warsztaty, rozgrywki sportowe oraz Turniej Debat Oksfordzkich. » więcej 2024-03-14, godz. 19:44, Patronaty - polecamy 79. lat temu wyzwolono Stalag 344 Lamsdorf Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do udziału w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, który był jednym z największych kompleksów obozów jenieckich Wehrmachtu w latach II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną… » więcej 2024-03-14, godz. 16:35, Patronaty - polecamy "Solenie kury" - co kryje się za tytułem wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego? Już w najbliższy wtorek (19.03) o godz. 14:00 w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pod frapującym tytułem „Solenie Kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca”. Na ekspozycji przedstawione zostaną prace… » więcej 2024-03-14, godz. 15:02, Patronaty - polecamy XX Święto Opolskiej Pisanki już w niedzielę w Tułowicach Podtrzymanie tradycji pisania pisanek na Śląsku Opolskim oraz przypomnienie i utrwalenie zwyczajów oraz obrzędów kultywowanych na wsi opolskiej w okresie wielkopostnym - to cele XX Święta Opolskiej Pisanki, które odbędzie się w najbliższą… » więcej 2024-03-14, godz. 14:37, Patronaty - polecamy Otwarcie Regionalnej Izby Pamięci w Łące Prudnickiej Już w najbliższą sobotę (16.03) w budynku Centrum Integracji Społecznej w Łące Prudnickiej otwarta zostanie Regionalna Izba Pamięci. W izbie zgromadzono eksponaty z unikatowych zbiorów historycznych. » więcej
63646566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »