Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-01-16, 10:15 Autor: materiały organizatora/oprac. Agnieszka Lubczańska

Już w najbliższą niedzielę organy ponownie zabrzmią w samo południe

Już w najbliższą niedzielę organy ponownie zabrzmią w samo południe
Odrestaurowane organy w Filharmonii Opolskiej są w tym sezonie bohaterem koncertów „Organy w samo południe”. Kolejna odsłona cyklu - a zarazem pierwsza w tym roku - już w najbliższą niedzielę (21.01). Zagra absolwent gry na organach i klawesynie Akademii Muzycznej we Wrocławiu, tytularny organista wrocławskiego kościoła Dominikanów - Tomasz Głuchowski, któremu na flecie będzie towarzyszyła Martyna Klupś-Radny. Recitali poprzedzi krótka projekcja mappingowa z organami w roli głównej.
Przypomnijmy: organy VEB Frankfurter Orgelbau Sauer zostały zakupione i dostarczone do Opola na przełomie lat 1979/80, ale w związku z przedłużającą się rozbudową sali koncertowej nie mógł zostać złożone. Później problemem okazał się bardzo wysoki koszt ich instalacji. W 1994 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Organów. Hojność mieszkańców Opolszczyzny sprawiła, że doszło do inauguracji instrumentu 20 września 1996 r. Instrument ucierpiał podczas powodzi z 1997 r., ucierpiał także podczas rozbudowy filharmonii. Gruntownemu remontowi został poddany latem zeszłego roku. Renomowana firma organmistrzowską Wiesława Jelenia przywróciła im blask, stabilny strój i pełną funkcjonalność.

Koncerty z cyklu "Organy w samo południe" odbywają się raz w miesiącu. Kolejne zaplanowano 4 lutego i 3 marca.

W programie koncert 21 stycznia usłyszymy kompozycje m.in. Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Karola Szymanowskiego. Szykowane są także dwa prawykonania kompozycji Krzysztofa Grzeszczaka i Adama Porębskiego.
  • Feliks Nowowiejski – Fantazja polska Pasterka na Wawelu op. 9 nr 1
  • Mieczysław Surzyński – Elegia fis-moll op. 30
  • Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3
  • Kazimierz Wiłkomirski – Aria
  • Tadeusz Paciorkiewicz – Toccata
  • Krzysztof Grzeszczak – Między… / prawykonanie
  • Adam Porębski – T-rains / prawykonanie
Więcej informacji o wykonawcach można znaleźć na stronie Filharmonii Opolskiej - zobacz tu. Bilety można zakupić w kasie filharmonii i na jej stronie - zobacz tu.

Radio Opole jest patronem medialnym koncertu.
Plakat

Zobacz także

2024-03-19, godz. 09:36, Patronaty - polecamy Akademickie Targi Pracy już w środę na Politechnice Opolskiej Ponad 70 wystawców oraz ponad 500 najświeższych ofert pracy, staży i praktyk - tak w skrócie zapowiadają się Akademickie Targi Pracy Politechniki Opolskiej. Jak co roku będą na targach obecni przedstawiciele branż najszybciej rozwijających… » więcej 2024-03-18, godz. 21:58, Patronaty - polecamy Opole gościć będzie uczestników Mistrzostw Polski Juniorów w Judo Stolica regionu już w najbliższy weekend (23-24.03) stanie się areną zmagań młodych dżudoczek i dżudoków, którzy powalczą o medale i tytuły Mistrzostw Polski w kategorii juniorów. W dwudniowej imprezie swoje umiejętności zaprezentuje… » więcej 2024-03-18, godz. 21:29, Patronaty - polecamy Pierwszy raz w historii Paszport „Polityki” otrzymał autor komiksu. W środę odwiedzi Opole To wydarzenie powinno zainteresować miłośników komiksów i powieści graficznych, ale także interesujących się powojenną historią Polski. Już w najbliższą środę (20.03) Opole odwiedzi autor pierwszej polskiej powieści graficznej… » więcej 2024-03-18, godz. 11:00, Patronaty - polecamy O serii "Opowiadania Amerykańskie" dyskusja w MBP Krótkie utwory literackie o prostej akcji, luźnej konstrukcji, najczęściej jednowątkowej fabule, pisane prozą - co to takiego? Opowiadania! Są tacy, którzy twierdzą, że dla literatury są tym, czym jazz dla muzyki. Noblistka Olga… » więcej 2024-03-18, godz. 09:53, Patronaty - polecamy Spotkanie z Tomaszem Różyckim - zobacz transmisję z WBP w Opolu Uhonorowany nagrodą literacką Grand Continent za najlepszą prozę europejską za powieść „Złodzieje żarówek” - poeta, prozaik, eseista, tłumacz Tomasz Różycki będzie w najbliższy poniedziałek (18.03) gościem Wojewódzkiej… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »