Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-11-08, 12:20 Autor: Agnieszka Pietrzyk

Trwa 21. Opolska Jesień Literacka! Spotkania zorganizowane są do końca listopada

21. Opolska Jesień Literacka
21. Opolska Jesień Literacka
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejną edycję Opolskiej Jesieni Literackiej, która trwa od 7 do 30 listopada!
Trwa jedno z większych wydarzeń kulturalnych w roku, czyli Opolska Jesień Literacka! Zaplanowano czternaście spotkań autorskich z twórcami reprezentującymi różne style i gatunki literackie, skupionych wokół interesujących – często premierowych – pozycji wydawniczych. Wszystkie odbywają się o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4.

Poniżej przedstawiamy plan spotkań:

7 XI
Ryszard Krynicki

Kryniccy, to przecież dla Was! Listy, karteczki i dedykacje 1966-2011

Prowadzenie: Tomasz Różycki

Z okazji przypadającej w roku 2023 setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitny polski poeta, tłumacz oraz wydawca opracował jubileuszową, bogato ilustrowaną, publikację prywatnej korespondencji z Wisławą Szymborską – listów i wyklejanek – a także korespondujących z nimi przekładów wierszy oraz rozproszonych tekstów okolicznościowych.

8 XI
Marcin Świetlicki
Sierotka

Prowadzenie: Jarosław Borowiec

Sierotka to czternasty tom wierszy Marcina Świetlickiego, na który składa się sześćdziesiąt sześć premierowych tekstów z lat 2019–2022, ukazuje się w czasie, w którym mijają trzy dekady od opublikowania przez poetę debiutanckich Zimnych krajów.

9 XI
Mikołaj Łoziński
Stramerowie

Prowadzenie: Wojciech Szot

Przejmująca powieść o rodzinie, którą porywa prąd wielkiej historii. Mikołaj Łoziński powraca z kontynuacją bestsellerowego Stramera!

10 XI
Mikołaj Grynberg
Jezus umarł w Polsce

Prowadzenie: Wojciech Szot

Jezus umarł w Polsce Mikołaja Grynberga to reportaż o osobach goszczących uchodźców, a także porażająca opowieść o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i życiu ludzi uwikłanych w ten kryzys.

14 XI
Miriam (Maria) Synger
Jestem Żydówką

Prowadzenie: Dominika Gorgosz

Miriam (Maria) Synger w swoim pamiętniku zdradza, czy wszystkie Żydówki golą głowy, czy judaizm dopuszcza związki homoseksualne, jak wyglądają noce spędzane w szałasie wybudowanym w centrum Krakowa, gdzie zdobyć koszerny ser i dlaczego żydowscy mężczyźni dziękują Bogu, że nie urodzili się kobietami.

15 XI
Anna Nasiłowska
Mrożek. Biografia

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

We wrześniu 2023 roku w Wydawnictwie Literackim ukazała się pierwsza biografia Sławomira Mrożka autorstwa literaturoznawczyni prof. Anny Nasiłowskiej. „Mrożek ciągle uciekał przed rzeczywistością społeczno-polityczną, ale równocześnie potrafił ją znakomicie opisać” – pisze autorka.

16 XI
Max Cegielski
Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Max Cegielski z Jądrem ciemności Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład.

17 XI
Aleksandra Wojtaszek
Fjaka. Sezon na Chorwację

Prowadzenie: Sabina Giergiel

Aleksandra Wojtaszek w książce Fjaka. Sezon na Chorwację wprowadza szeroki kontekst historyczny, który stanowi tło do rozważań na temat złożoności kulturowej nie tylko Chorwacji, ale również całego regionu. Definiuje również różnice, które do dziś dostrzegalne są w społeczeństwie.

21 XI
Sabina Jakubowska
Akuszerki

Prowadzenie: Dominika Gorgosz

Akuszerki to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

22 XI
Małgorzata Rejmer
Ciężar skóry

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Ciężar skóry to mroczne baśnie dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać.

23 XI
Maciej Robert
Rzeki, których nie ma

Prowadzenie: Adrian Gleń

Maciej Robert poszukuje zagubionych rzek w swoim mieście, ale jego pasja nie ogranicza się do Łodzi. W każdym zakątku Polski, w którym się znajdzie, brodzi w rzekach tak małych, że nie mają nawet imienia, w potokach, strumieniach, strugach i rowach wypełnionych błotem. Snuje się także nad brzegami Wisły, Renu, Cisy czy Dunaju, tropi rzeki opisywane przez innych.

27 XI
Sławomir Kuźnicki
Na stykach iskrzy: literackie konteksty rocka

Prowadzenie: Mateusz Torzecki

Książka Sławomira Kuźnickiego obejmuje tematy bezpośrednio dotyczące muzyki rockowej, ale podchodzące do niej od strony literaturoznawczej, a zarazem otwarte na szerszy kontekst kulturowy, w którym funkcjonują zarówno muzyka, jak i literatura.

29 XI
Tylko z jednej, jesiennej strony
Spotkanie z poetami ze Związku Literatów Polskich

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z wiersza Jerzego Harasymowicza Jesienna zaduma. Podczas wieczoru zobaczymy i usłyszymy poetów należących do Związku Literatów Polskich z Opola oraz spoza regionu.

30 XI
Andrzej Muszyński
Dom ojców / Koncertina

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

Dom ojców to opowieść o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, o ziemi, o jej mieszkańcach i duchach. To historia o ludziach i o świecie, a także o języku, który nazywając, pomaga dotrzeć do tego, kim jesteśmy.

Koncertina to piękny, literacki reportaż o przekraczaniu granic. Tych, które wyznaczyliśmy stalową barierą, oraz tych, które nie pozwalają nam zrozumieć innych.

***

Radio Opole jest patronem medialnym.

21. Opolska Jesień Literacka

Zobacz także

2024-02-19, godz. 18:50, Patronaty - polecamy Matematycy z całej Polski zjadą na konferencję do Opola Jak podnieść jakość nauczania matematyki? Nad tym zastanowią się uczestnicy XXXII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki w Opolu. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział około 650 matematyków. Konferencja… » więcej 2024-02-19, godz. 18:33, Patronaty - polecamy Koncert z okazji 15-lecia Big Roll Bandu już w niedzielę w Kluczborku „To będą wyjątkowe urodziny z niesamowitymi muzykami i wokalistami” - tak 15-lecie Big Roll Bandu, czyli zespołu działającego przy Centrum Kultury w Kluczborku, zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Urodzinowy koncert odbędzie… » więcej 2024-02-16, godz. 09:52, Patronaty - polecamy Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją promujące ostatni tom "Kresowej Atlantydy" Ukazał się XX tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. Tom ten jest ostatnim w serii wydawanej od lat w Wydawnictwie MS Opole. Spotkanie promujące książkę odbędzie się w czwartek 29 lutego w namiocie Wojewódzkiej… » więcej 2024-02-15, godz. 21:52, Patronaty - polecamy Danuta Szeliga bohaterką spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste” Kresowianka, Sybiraczka, Afrykanka, dziecko tułacze, aktywna prezeska Opolskiego Koła Związku Sybiraków i Zasłużona Obywatelka Miasta Opola - Danuta Szeliga będzie bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie… » więcej 2024-02-15, godz. 10:49, Patronaty - polecamy Konkurs na realizację projektów EDUKO 2024 Rozwój i promocja edukacji kulturowej w województwie opolskim - to główny cel programu EDUKO, którego 9. edycja już w najbliższy piątek (16.02) zostanie oficjalnie zainaugurowana. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 w Teatrze… » więcej
71727374757677
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »