Pierwszy Opolski EtnoFestiwal odbył się rok temu i przyciągnął tłumy osób spragnionych poznania lokalnych tradycji, zwyczajów i obyczajów. Okazało się, że podwoje książęcego Zamku w Niemodlinie są idealnym miejscem do ekspozycji nie tylko dziedzictwa materialnego, ale także niematerialnego i archeologicznego oraz szeroko rozumianej sztuki i kultury. Już 15 sierpnia szykuje się kolejna edycja tego wydarzenia! Radio Opole będzie na miejscu! Oficjalne otwarcie o godz. 15:00.
W tym roku podczas wydarzenia będzie świętowany podwójny jubileusz 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przypomnijmy: na liście krajowej znajduje się aż 15 przejawów żywego dziedzictwa z regionu (najwięcej w Polsce), a na liście UNESCO zwyczaj układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała.
Co czeka na odwiedzających?
Na miejscu będzie można poznać wiele lokalnych tradycji, wziąć udział w ciekawych warsztatach, posmakować lokalnego dziedzictwa kulinarnego (w tym niemodlińskiego karpia!), a także wspólnie zatańczyć Poloneza – najstarszy taniec narodowy, który być może w grudniu 2023 r. zostanie wpisy na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Do tego ponad 30 lokalnych wystawców zaprezentuje swoje rękodzieło i rzemiosło.
Podczas Etnofestiwalu odbędzie się również otwarcie Europejskiego Parku Rzeźby A&A wraz z prezentacją rzeźb powstałych w ramach I Międzynarodowego Pleneru Niemodlin 2023. Wśród zaproszonych gości m.in. Unhyung Chung (Korea Południowa), James Rogers (Wielka Brytania) i Kuba Mach (Polska). Szczegóły tu:
dowiedz się więcej.
Data tego wydarzenia nie jest przypadkowa!
W polskiej tradycji ludowej Matka Boska czczona jest jako patronka ziemi, ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Niemodlińscy rolnicy nadal wierzą w moc ziół i poświęconych w kościele bukietów maryjnych. Z tej tradycji wyrosło zamkowe święto ziół, które w ubiegłym roku przerodziło się w Etnofestiwal. Zamek w Niemodlinie był też tym miejscem, w którym podpisano wspólny wniosek o wpis tradycji zielarstwa i ziołolecznictwa na Śląsku Opolskim na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.
Organizatorami wydarzenia są
Fundacja na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin1313 oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Radio Opole II Opolski EtnoFestiwal w Niemodlinie objęło patronatem medialnym. Współorganizatorem wydarzenia jest w tym roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, które w ramach cyklicznego projektu „
Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży”, promuje kulturę Pomorza w Polsce i za granicą.