To jedno z licznych wydarzeń towarzyszących prezentowanej w Opolu wystawie zatytułowanej "Pełno ich nigdzie – najciekawsze murale o polskich Żydach", którą od 11 sierpnia do 6 września będzie można oglądać w Ogrodzie WBP przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu. Mowa o spotkaniu z Konstantym Gebertem, autorem książki „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”. Spotkanie odbędzie się 16 sierpnia w namiocie WBP. Początek o godz. 18:30. Poprowadzi je Monika Ostrowska.
Konstanty Gebert to dziennikarz, publicysta, autor książek. Był korespondentem wojny w Bośni, współpracownikiem specjalnego sprawozdawcy ONZ Tadeusza Mazowieckiego, relacjonował wydarzenia m.in. z Turcji, Indii (Kaszmir) i Birmy, przez lata śledził konflikt izraelsko-palestyński, badał skutki ludobójstwa w Rwandzie. Był jednym z architektów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce. Od 2022 r. jest współpracownikiem „Kultury Liberalnej”. Za esej „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" został uhonorowany Nagrodą im. Beaty Pawlak, Nagrodą Klio, Nagrodą im. Marcina Króla oraz nominowany do Literackiej Nagrody NIKE.
Książka Konstantego Geberta "Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” ukazała się w maju tego roku, przy okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael.
Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu Niewinność w reżyserii Guy Davidi –
dowiedz się więcej o ty filmie tu.
Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Bibliotek Publiczna w Opolu. Radio Opole jest patronem medialnym.
Konstanty Gebert patrzy na Izrael ze szczególnej perspektywy: religijnego Żyda, a jednocześnie liberalnego demokraty, który osobiście angażował się w zwalczanie różnych form opresji w Polsce i na świecie. Jego opowieść o Izraelu jest barwna, ale bez lukru i bez prześlizgiwania się nad najtrudniejszymi dylematami. Fascynująca lektura.
[Maciej Kozłowski, dyplomata, były ambasador RP w Tel Awiwie]