W najbliższą środę (03.05) minie 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Opole tradycyjnie uczci to wydarzenie. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 12:15 na placu przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, poprzedzi je msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej pokaz lotniczy. Dodajmy, że lotnicy będą o 8:15 gościć w "Porannej rozmowie Radia Opole". Tego dnia warto także po godz. 14:00 odwiedzić opolski Rynek, gdzie odbędzie się okolicznościowa majówka. Szczegółowy program wydarzeń zamieszczamy poniżej.
Oficjalne obchody w Opolu rozpoczną się o godz.
10:30 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele oo. Franciszkanów. Następnie uczestnicy przejdą pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie o godz.
12:15 rozpocznie się uroczystość, podczas której zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości oraz złożenie kwiatów. Uroczystości te w samo południe poprzedzi pokaz lotniczy "Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny". Z kolei o godz.
16:00 przy przystani statku „Opolanin” odbędzie się pokaz sprzętu ratowniczego PSP w Opolu oraz pokaz sprzętu opolskiej policji.
Na majówkę z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprasza także prezydent Opola: o godz.
14:00 opolski Rynek zamieni się w barwny targ przedwojennego Opola, a najmłodsi będą mogli uczestniczyć w wielu animacjach i artystycznych warsztatach, m.in. wykonywania biało - czerwonych chorągiewek, okolicznościowych przypinek, magnesów i zakładek do książek z opolskim wzorem. Na scenie zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Opole, a także Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna - Koźla. Nie zabraknie wspólnych śpiewów patriotycznych pieśni oraz wspólnego odtańczenia poloneza. Piknik zakończy koncert zespołu Retro Orchestra. Będzie można otrzymać egzemplarz Konstytucji RP oraz wyjątkowy przedruk "Gazety Opolskiej z 3 marca 1923 roku".
Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na zamieszczonym poniżej plakacie.
Przypomnijmy: Święto Konstytucji 3 Maja to wyjątkowy dzień upamiętniający ważne w historii Polski wydarzenie. Uchwalony 3 maja 1791 roku dokument był pierwszym tego typu w Europie i drugim na świecie. W 11 artykułach wprowadzał prawo powszechnej niepodległości (dla szlachty i mieszczaństwa) oraz trójpodział władzy na ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą.