Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-02-23, 17:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie wokół książki „Różewicz. Rekonstrukcja” (tom 1)

Tadeusz Różewicz i Günter Grass [fot. Michał Kobyliński, źródło: http://gilling.info/, https://commons.wikimedia.org/wiki]
Tadeusz Różewicz i Günter Grass [fot. Michał Kobyliński, źródło: http://gilling.info/, https://commons.wikimedia.org/wiki]
Na pytanie: „Kim jesteś?”, Tadeusz Różewicz odpowiedział przed laty: „Kto mnie uważnie czyta, ten wie”. Z jego utworami w ręku przez krajobrazy, idee i historię, które go ukształtowały podąża - reportażystka i eseistka Magdalena Grochowska. W najbliższy czwartek (24.02) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu będzie okazja do spotkania z autorką. Spotkanie poprowadzi Bartosz Suwiński. Początek o godz. 18:00. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu facebookowym biblioteki.

Zobacz transmisję spotkanie (24.02., godz. 18:00)


W pierwszym tomie reporterskiej biografii poety autorka wnika w dzieje rodziny. Rekonstruuje okoliczności, w jakich żydowska dziewczynka – matka Różewicza – opuściła swe gniazdo, a później wymknęła się Zagładzie. Odtwarza dramat żołnierza AK, którego presja polityczna uczyniła dezerterem. I dramat człowieka poparzonego wojną, który zrewolucjonizował polską poezję, choć „po Auschwitz” miała zamilknąć. Grochowska opowiada czule o jego powrocie do życia w latach krakowskich i gliwickich, o Różewiczu mężu, ojcu, synu. Ukazuje uwikłanie w socrealizm i uwolnienie, narodziny Różewicza dramatopisarza. Magdalena Grochowska nie odpowiada wprost na pytanie o to, jakim był człowiekiem, ale odsłania jego nieznane dotąd twarze.
[Opis pochodzi od wydawcy].

Książka "Różewicz. Rekonstrukcja" ukazała się w grudniu zeszłego roku w Wydawnictwie „Dowody na istnienie”. W trakcie spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

Reportażystka i eseistka Magdalena Grochowska jest także autorką m.in. zbioru portretów „Wytrąceni z milczenia” (2005, 2013), biografii „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu” (2009), zbioru esejów „Ćwiczenia z niemożliwego” (2012) oraz biografii „Strzelecki. Śladem nadziei” (2014) czy książki „W czasach szaleństwa” (2019). Jest laureatką wielu nagród, m.in. Nagrodą Grand Press w kategorii „reportaż prasowy” (2005), Nagrodą „Polityki”, Nagrodą Nike czytelników 2010 czy Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (2016).

Plakat

Zobacz także

235236237238239240241
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »