Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-11-15, 15:24 Autor: Paula Hołubowicz

Muzeum Wsi Opolskiej świętuje 60-lecie istnienia

60-lecie Muzeum Wsi Opolskiej [materiały organizatora]
60-lecie Muzeum Wsi Opolskiej [materiały organizatora]
Muzeum Wsi Opolskiej w najbliższy piątek (19.11) będzie obchodziło 60-lecie swojej działalności. Z tej okazji w sali konferencyjnej Hotelu Mercury odbędzie się uroczyste wystąpienie zaproszonych gości, uhonorowani zostaną również zasłużeni pracownicy Muzeum, a także zaprezentowany zostanie nowy znak graficzny tej instytucji. Początek o godz. 12:00. Przygotowano też wystawę pt. „Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu / Muzeum Rymarov / Impresje”, na którą zaproszeni są wszyscy Opolanie.
Uroczysty dzień rozpocznie wystąpienie dyrektora muzeum Jarosława Gałęzy, po którym głos zabiorą przedstawiciele władz wojewódzkich: Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła oraz Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski, który jednocześnie będzie przedstawicielem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas uroczystości wręczone zostaną także medale „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w jego imieniu wręczy wojewoda opolski.

Jubileuszowi towarzyszyć będzie także prezentacja filmu przedstawiającego historię muzeum. Zaprezentowany zostanie także nowy znak graficzny instytucji oraz misja na kolejne lata działalności.

Na zakończenie obchodów jubileuszu na Rynku w Opolu nastąpi otwarcie wystawy pt. „Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu / Muzeum Rymarov / Impresje”, a także, co może ucieszyć fanów starej motoryzacji, odbędzie się prezentacja traktora KUBOTA, przekazanego Muzeum przez Województwo Opolskie. Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 16:30.

"Muzeum Wsi Opolskiej powołano do życia 14 listopada 1961 r. jako instytucję naukowo-badawczą i oświatową, do zadań której należy w szczególności gromadzenie, konserwacja, naukowe opracowanie i udostępnianie zabytków kultury ludowej Śląska Opolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem drewnianego budownictwa ludowego. Z założenia miało to być muzeum na wolnym powietrzu typu skansenowskiego. W kwietniu 1966 r. Muzeum uzyskało statut i pełną samodzielność jako jednostka autonomiczna o zasięgu regionalnym. 23 września 1970 r. muzeum zostało otwarte dla zwiedzających i tak jest do dziś."

Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.

Zobacz także

2024-04-17, godz. 16:31, Patronaty - polecamy Koncert "W cieniu wiedeńskich wież" już w piątek w filharmonii Johannesa Brahmsa 'Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę' oraz Antona Brucknera V Symfonia Es-dur - to dwa dzieła, które wybrzmią w najbliższy piątek (19.04) w Filharmonii Opolskiej w ramach koncertu zatytułowanego „W… » więcej 2024-04-17, godz. 15:58, Patronaty - polecamy Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego miejskiego powstanie w okupowanej Europie. Okazją do wspomnień o tym zrywie będzie… » więcej 2024-04-17, godz. 13:51, Patronaty - polecamy W Brzegu zmierzą się w udzielaniu pierwszej pomocy W Zespole Szkół Medycznych w Brzegu w najbliższą sobotę (20.04) odbędą się VII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora ZSM w Brzegu. W zawodach udział wezmą czteroosobowe drużyny z 9 szkół średnich z województwa opolskiego… » więcej 2024-04-16, godz. 15:17, Patronaty - polecamy III Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne w Głogówku To wydarzenie skierowane do chórów, zespołów śpiewaczych, organistów, scholi, sióstr zakonnych, kapłanów oraz osób indywidualnych, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z zakresu emisji głosu, muzyki liturgicznej oraz repertuaru… » więcej 2024-04-16, godz. 11:48, Patronaty - polecamy Na co w tym tygodniu zaprasza Muzeum Śląska Opolskiego? W czwartek (18.04) spotkanie ze znanym ichtiologiem, a w sobotę (20.04) zajęcia dla dzieci i III Spotkanie Opolskich Regionalistów - to wydarzenia zaplanowane na ten tydzień w Muzeum Śląska Opolskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »