Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku, jako wyraz szacunku dla symboli narodowych. Polska Flaga Narodowa jest symbolem jedności narodu polskiego. „Jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości” – czytamy na stronie gov.pl
W załączniku zamieszczamy przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.
Dzień Flagi RP 2 maja w regionie upłynie pod znakiem wizyty prezydenta na Górze św. Anny w ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W tym dniu zaplanowano m.in. uroczystą mszę świętą i wieczorny mapping.
Dodajmy, że 2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.