Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-23, 19:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Już wkrótce w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu będzie można obejrzeć wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. Wernisaż miał się odbyć w najbliższy poniedziałek (26.04), ale ze względu na przedłużenie obostrzeń w związku z trwającą pandemią, obejrzenie ekspozycji będzie możliwe dopiero po otwarciu galerii, o czym poinformujemy. Nie odwołane za to zostało spotkanie z prof. Ryszardem Kaczmarkiem - badaczem dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w., które odbędzie się on-line i będzie transmitowane na Facebooku WBP. Początek o godz. 17:00.

Prof. Ryszard Kaczmarek jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. To autor licznych publikacji naukowych oraz książek, m.in. „Polacy w armii kajzera”, „Polacy w Wehrmachcie” oraz „Powstania Śląskie. 1919-1920-1921”.

Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Pałys, który też był gościem audycji Trendy i owędy - rozmowa jest do posłuchania w zakładce audycji.

Posłuchaj rozmowy z prof. Piotrem Pałysem.

Spotkanie z profesorem miało towarzyszyć otwarciu wystawy "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. O nowym terminie wernisażu, poinformujemy wkrótce, ale już możemy zdradzić, że ekspozycja przybliży historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Organizatorem wydarzeń jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięć.
Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Zobacz także

2024-04-16, godz. 11:48, Patronaty - polecamy Na co w tym tygodniu zaprasza Muzeum Śląska Opolskiego? W czwartek (18.04) spotkanie ze znanym ichtiologiem, a w sobotę (20.04) zajęcia dla dzieci i III Spotkanie Opolskich Regionalistów - to wydarzenia zaplanowane na ten tydzień w Muzeum Śląska Opolskiego. » więcej 2024-04-16, godz. 08:58, Patronaty - polecamy Poezja Baczyńskiego w klimatach rapowo-jazzowych na płycie "Oddycha miasto" - posłuchaj rozmowy z twórcą! Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Baczyński Projekt' to połączenie wierszy narodowego wieszcza zaśpiewane przez rapera Michała… » więcej 2024-04-15, godz. 21:39, Patronaty - polecamy Spotkanie z przedstawicielami społeczności romskiej w Polsce już we wtorek w Opolu O historii i współczesności Romów - jednej z czterech, zamieszkujących Polskę uznanych mniejszości etnicznych - opowie już w najbliższy wtorek (16.04) Władysław Kwiatkowski, dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu… » więcej 2024-04-15, godz. 09:21, Patronaty - polecamy O rodzicielstwie zastępczym podyskutują w czwartek w Opolu Integracja środowisk zajmujących się rodzinną pieczą zastępczą oraz propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego w społeczeństwie województwa opolskiego - to główne cele konferencji, która już w najbliższy czwartek (18.04) odbędzie… » więcej 2024-04-15, godz. 08:42, Patronaty - polecamy I Międzynarodowa Konferencja "Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych" na UO Goście z Europy, USA, Japonii, Tajwanu, panele szkoleniowe, dyskusje i debaty - to wszystko już od środy (17.04) na Uniwersytecie Opolskim w ramach 3-dniowej konferencji zatytułowanej „Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych:… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »