W programie przewidziano przemówienia okolicznościowe, w tym wicepremiera oraz ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, przedstawicieli władz samorządowych, a przede wszystkim byłych jeńców lub ich potomków, reprezentujących najliczniejsze grupy jeńców Lamsdorf. Program zakończy filmowa relacja z uroczystości przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, która z racji zagrożenia epidemicznego zostanie ograniczona do modlitwy i złożenia kwiatów przez przedstawicieli różnych środowisk. Odbędzie się z udziałem asysty wojskowej 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie cykl „Drogi do wolności”, który jest prezentowany w mediach społecznościowych muzeum do 16 kwietnia. dodajmy, że w dniu uroczystości (17.03) o godz. 17:50 widzowie kanału TVP Historia będą mogli obejrzeć film „Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli” w reż. Mirosława Basaja.
Muzeum zaprasza przed ekrany komputerów i urządzeń mobilnych na uroczystości rocznicowe filmowym nagraniem wypowiedzi syna jeńca brytyjskiego Erica Westa, przypominając jednocześnie, że dla żołnierzy brytyjskich Stalag 344 Lamsdorf był największym w Europie miejscem ich koncentracji, zorganizowanym przez Wehrmacht w latach II wojny światowej. Film zamieszczamy poniżej.
Organizatorami obchodów są Centralne Muzeum Jeńców Wojennych wraz z Urzędem Gminy w Łambinowicach. Radio Opole patronuje medialni wydarzeniu.