Otwarciem wystawy “Wiedeńczycy z Galicji” rozpoczęła się 21. Wiosna Austriacka w Opolu. To pierwsze - i póki co jedyne - prezentowane wydarzenie na żywo. Kolejne spotkania w marcu i kwietniu odbędą się w formie zdalnej. Szczegółowy program można znaleźć w linku poniżej.
Wystawa
Wystawa "Wiedeńczycy z Galicji” przedstawia 15 sylwetek znanych ludzi, którzy dzięki swojemu dorobkowi przeszli do historii, odnieśli sukces i zmienili postrzeganie świata: naukowców, polityków, a przede wszystkim artystów różnych sztuk - malarstwa, literatury, teatru i filmu. Wszystkich łączy natomiast fakt, że ich korzenie są w prowincjonalnej Galicji. Prezentowaną we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie wystawę oglądać można do 30 kwietnia w Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu mieszczącej się w holu przy ul. Piastowskiej 18. Wstęp na wystawę jest wolny w godzinach pracy biblioteki.
Spotkania Tradycją Wiosny Austriackiej jest prezentacja współczesnej literatury z Austrii i organizowanie spotkań autorskich. Podczas 21. Wiosny Austriackiej wystąpi austriacki dramaturg, autor słuchowisk radiowych i książek dla młodzieży Andreas Jungwirth. Spotkanie odbędzie się online poprzez facebook Biblioteki Austriackiej w języku niemieckim 11 marca o godz. 11.00. Z kolei 19 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z austriacką pisarką Eriką Wimmer Mazohl.
Przez cały okres trwania 21. Wiosny Austriackiej 'serwowany' będzie Austriacki przekładaniec. Pod tym kulinarnie brzmiącym tytułem serii spotkań prezentowane będą online prelekcje o wybranych aspektach związanych z Austrią. Planowane będą także inne wykłady oraz spotkania propagujące czytanie pod hasłem Rozczytajmy się.
Imprezy towarzyszące
Imprezą towarzyszącą, wieńczącą 21. Wiosnę Austriacką będzie organizowana przez Katedrę Literatury Polskiej Uniwersytetu Opolskiego i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Warszawie międzynarodowa konferencja Literatura polska i modernizm austriacki. Inspiracje, powinowactwa, dysonanse - w setną rocznicę śmierci Tadeusza Rittnera 1921 – 2021 (17-18.06. online), do organizacji której zaproszona została także Biblioteka Austriacka oraz Austriackie Forum Kultury.
Szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć tu:
zobacz program 21. Wiosny Austriackiej. Aktualne informacje o wydarzeniach prezentowane są tu:
Facebook.
Radio Opole 21. Wiosnę Austriacką objęło patronatem medialnym.