Sierpień na Opolszczyźnie zapowiada się pełen muzyki – to wszystko dzięki przedstawicielom Towarzystwa Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera, którzy zapraszają na tegoroczny Kurs Muzyczny dla młodzieży z Polski oraz zagranicy połączony z cyklem koncertów. Od początku funkcjonowania inicjatywy w kursach wzięły udział setki młodych muzyków, często osiągających międzynarodowe sukcesy i promujących polską kulturę i muzykę.
Wśród celów projektu organizatorzy wymieniają m.in. pracę nad doskonaleniem umiejętności instrumentalnych uczestników, bezpośrednią konfrontację młodych muzyków z wielu krajów, wymianę doświadczeń i poglądów, poznawanie kultury muzycznej krajów, z których pochodzą uczestnicy kursów, a także poznanie Opolszczyzny, jej zabytków, kultury materialnej i duchowej.
Oferta Kursu zawiera lekcje mistrzowskie wybitnych pedagogów z zakresu gry na fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, jak również z zakresu kameralistyki smyczkowej i fortepianowej. Festiwal „Śląskie Lato Muzyczne” jest ściśle zintegrowany z kursem – dzięki wyszukanemu repertuarowi oraz udziałowi wybitnych artystów przyczynia się do poszerzenia muzycznej wiedzy uczestników.
Tegoroczne koncerty w ramach 30. Jubileuszowego Międzynarodowego Kursu Muzycznego oraz XIII Festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne” odbędą się w Opolu, Mosznej, Kamieniu Śląskim, Głogówku i Grodkowie. Za nami Koncert Inauguracyjny XIII Festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne”, który odbył się w Nysie 26 lipca.
W programie także m.in. koncerty plenerowe na Wyspie Bolko i przy opolskim Stawie Zamkowym. Szczegółowy harmonogram koncertów dostępny jest na stronie organizatora oraz na plakacie poniżej.
30. Jubileuszowy Międzynarodowy Kurs Muzyczny oraz XIII Festiwal „Śląskie Lato Muzyczne” odbędą się w dniach 06-17.08.2019 r. Na wydarzenia zaprasza Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera wraz z partnerami. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie
organizatora.
Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.
Dodajmy, ze Radio Opole objęło te wydarzenia patronatem medialnym.