Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-10-05, 18:02 Autor: Agnieszka Lubczańska

Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na cykl wydarzeń „Nuty dla Ojczyzny 2.0”

Zespół Hańba © (fot. archiwum artysty)
Zespół Hańba © (fot. archiwum artysty)
Niezwykła krakowska orkiestra snująca fikcyjną, muzyczną opowieść, w której punk rock powstał w II Rzeczypospolitej i w której słyszymy teksty Tuwima, Broniewskiego i Jurandota okraszone dźwiękami banjo, akordeonu, tuby i klarnetu. Taki koncert szykuje się w najbliższą niedzielę (07.10) w Muzeum Polskiej Piosenki. Początek o godz. 19:00. Koncert inauguruje cykl wydarzeń w ramach edukacyjno-artystycznego przedsięwzięcia „Nuty dla Ojczyzny 2.0”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasach amfiteatru.

Celem przedsięwzięcia „Nuty dla Ojczyzny 2.0” jest popularyzowanie narodowego dziedzictwa, jakim jest polska piosenka patriotyczna oraz międzypokoleniowa integracja uczestników wydarzenia. W programie spotkania, warsztaty, panel dyskusyjny, koncerty oraz projekcja filmowa związana z tematem piosenki patriotycznej.


Poza koncertem zespołu Hańba! - w sekcji koncertowej projektu usłyszymy też O.S.T.R., czyli jednego z pionierów muzyki hip-hop, wykorzystującego podczas występów sekcje instrumentalistów i klasyczne kompozycje oparte na czarnej muzyce. ‘

Przewidziano także panel dyskusyjny pt. „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” z udziałem Hirka Wrony, Krzysztofa Gajdy i Leszka Gnoińskiego. Będzie to wstęp do warsztatów muzyczno-teatralnych, podczas których będzie okazja poznania współczesnych piosenek o tematyce patriotycznej oraz protest songów, które miały wpływ na polską rzeczywistość. Efektem pracy podczas warsztatów będzie spektakl „Protest songi – piosenki, które zmieniają
rzeczywistość”.


W programie znalazła się także projekcja filmu „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego bardem Solidarności.


Zwieńczeniem będzie publikacja okolicznościowego wydawnictwa „Sto lat Piosenko!” inspirowanego jubileuszem stulecia niepodległości pod redakcją Jana Poprawy. Będzie to zbiór niepublikowanych dotąd artykułów krytyczno-literackich, kulturoznawczych, literaturoznawczych, historyczno-literackich, filozoficznych i dziennikarskich dotyczących tematyki stuletniej tradycji polskiej piosenki popularnej w niepodległej Polsce.


Projekt „Nuty dla Ojczyzny 2.0” wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

PROGRAM:

Niedziela 7 października

19:00 Koncert zespołu Hańba!

Piątek 12 października

12:00 Panel dyskusyjny „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” z udziałem: Hirka Wrony, Krzysztofa Gajdy i Leszek Gnoińskiego. Edukacyjny charakter dyskusji ma na celu zaznajomienie młodzieży z utworami stanowiącymi polskie dziedzictwo kulturowe, a w starszych widzach umocnienie poczucia, iż są oni „nośnikami” tradycji, patriotyzmu i kultury.

Czwartek 18 października

20:00 Koncert O.S.T.R.

Sobota-niedziela 27-28 października

9:00–17:00 Warsztaty muzyczno-teatralne podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać współczesne piosenki o tematyce patriotycznej oraz protest songi, które miały i mają wpływ na polską rzeczywistość. Spróbują również swoich sił w interpretacji tekstów piosenek, wykorzystując do tego różne techniki aktorskie oraz tradycyjne i nowoczesne technologie.

Efektem pracy warsztatowej będzie spektakl zatytułowany „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” (28 października, godz. 18:00).


Czwartek 8 listopada

18:00 Projekcja filmu „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak

Dokument o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego bardem Solidarności. Film jest próbą rekonstrukcji złożonego portretu Kaczmarskiego, a także próbą odpowiedzi na pytania: na ile ukształtowały go czasy, w których żył, jak życiowe doświadczenia zmieniały go jako człowieka, na czym polegał fenomen Kaczmarskiego jako artysty i czym jest on dzisiaj.


Projekt „Nuty dla Ojczyzny 2.0” dofinansowano z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszu promocji kultury.
Hańba! zagra w niedzielę w Muzeum Polskiej Piosenki. Koncert zainauguruje cykl wydarzeń „Nuty dla Ojczyzny 2.0”


Zobacz także

2018-10-26, godz. 12:20, Patronaty - polecamy Charytatywny Maraton Zumby dla "Betanii" już w sobotę Jesienią organizm ciężej skłonić do fizycznej aktywności, a że w towarzystwie zawsze raźniej, a do tego można pomóc - warto dołączyć do akcji! Już w najbliższą sobotę (27.10) odbędzie się w Opolu Charytatywny Maraton Zumby. Podczas marato ... » więcej 2018-10-24, godz. 10:09, Patronaty - polecamy Niezwykły koncert grup Jazz Q i SBB na 100-lecie Niepodległej! Transmisja w Radiu Opole 2 i transmisja wideo! W 2018 roku Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zaś Czechy 100. rocznicę powstania Republiki Czechosłowackiej. Z tej okazji Polskie Radio Katowice i Radio Ostrava organizują koncert w wykonaniu zespołów Jazz Q i SBB, ... » więcej 2018-10-23, godz. 16:40, Patronaty - polecamy Piosenki Andrzeja Zauchy na Zaduszkach Muzycznych w FO już w niedzielę Był jedną z barwniejszych postaci polskiej estrady. Instrumentalista, aktor, kompozytor, autor tekstów. Muzyczny samouk, charyzmatyczny wokalista jazzowy i rockowy - Andrzej Zaucha. W tym roku minęła 27 rocznica jego tragicznej śmierci. N ... » więcej 2018-10-23, godz. 15:10, Patronaty - polecamy Święto marimby na Drum Fest Festiwal Drum Fest na półmetku. Za nami cztery koncerty w Opolu, kolejne cztery przed nami. Jeden z nich odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Mowa o koncercie symfonicznym, podczas którego grający na marimbie muzycy wyst ... » więcej 2018-10-22, godz. 17:29, Patronaty - polecamy Pięć spektakli w trzy dni, a do tego spotkania i koncert - już wkrótce II Opolski Maraton Teatralny Od 23 do 25 listopada potrwa II Opolski Maraton Teatralny. To wyjątkowa okazja, by w zaledwie trzy dni zobaczyć aż pięć najnowszych spektakli Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz wziąć udział w dyskusjach z udziałem artystów, aktorów i zna ... » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »