Podczas koncertu usłyszymy regionalne pieśni opolskie i powstańcze ze zbiorów Adolfa Dygacza, Juliusa Rogera i Józefa Ligęzy wykonane opolską odmianą gwary śląskiej.
Dla publiczności przygotowano śpiewniki, zatem będzie okazja dołączenia się do wspólnego śpiewania. Śpiewniki będą do odbioru w Miejskiej Informacji Turystycznej i w Archiwum Państwowym w Opolu, a także w Radio Opole przed koncertem.
Zobacz: Śpiewnik
Słowo wstępu wygłosi językoznawca dr Krzysztof Kleszcz, wicedyrektor PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu.
Kim jest Grzegorz Płonka? To muzyk, publicysta, popularyzator śląskiej kultury, lider i wokalistą Grzegorz Płonka Trio, ale także zespołów Ligocianie i FANGA. Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, autorem książek i wielu publikacji prasowych. W swym muzycznym dorobku ma kilka płyt popularyzujących śląską pieśń ludową: „Ciecze woda”, „Pieśni śląskiego buntu” oraz „Życie pieśniczką pisane”, wydaną w 2017 r. przez Regionalny Instytut Kultury. Więcej o artyście można dowiedzieć się ze strony http://www.grzegorzplonka.pl/index.html
Zespół w Studiu M wystąpi w składzie: Grzegorz Płonka (śpiew, gitara, mandolina, kazoo), Jacek Dzwonowski (skrzypce) i Tomasz Drozdek (instrumenty etniczne i perkusyjne).
Organizatorem koncertu jest Fundacja Dla Dziedzictwa. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu pt. „Przebudowa placów miejskich w Opolu” i jest jednym z wydarzeń w ramach Dni Opola. Radio Opole patronuje medialnie wydarzeniu.