Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-09-26, 14:41 Autor: Agnieszka Lubczańska

Opole Songwriters Festival - posłuchaj rozmowy z Romanem Szczepankiem, dyrektorem artystycznym OSF

Rusza Opole Songwriters Festival - posłuchaj rozmowy z Romanem Szczepankiem, dyrektorem OSF
Gdynia ma Opener Festival, Katowice - Off Festival, a Opole... Opole Songwriters Festival. Skala wydarzenia jest znacznie mniejsza, ale dobór wykonawców stoi na równie wysokim poziomie. W tym roku do Opola zawitają artyści z Islandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Tradycyjnie usłyszymy również polskich artystów. Czy znajdzie się wśród nich kolejny talent na miarę Korteza, który swój pierwszy koncert zagrał właśnie na OSF? Jedno jest pewne: dobrany przez organizatorów repertuar to dla słuchaczy zawsze ciekawe odkrycia, a festiwal to już światowa marka. W tym roku wydarzeniem towarzyszącym występom w Teatrze im. Jana Kochanowskiego będą koncerty na placu przed teatrem w ramach Nowego Kanonu Polskiej Piosenki. Festiwal oficjalnie rusza w sobotę (30.09) i potrwa do niedzieli (01.10).

Artystów występujących na Opole Songwriters Festival łączy autorski charakter twórczości - sami piszą sobie piosenki, sami je wykonują, a nierzadko nawet sami tworzą okładki płyt i promujące je teledyski.


W 2012 roku - podczas pierwszej edycji - odbywał się on w kameralnym gronie, w kilku opolskich klubokawiarniach. Dziś Opole Songwriters Festival to już muzyczna marka Opolszczyzny, a przestrzenie do odbioru tej muzyki zostały zarezerwowane nieco większe...


W tegorocznym line-upie festiwalu na pierwszy plan wysuwa się projekt Warhaus - belgijskiego multiinstrumentalisty i wokalisty Maartena Devoldere, który w parze ze zjawiskową Sylvią Kreusch tworzą duet nawiązujący do najlepszych wzorców sprzed lat - współpracy Serge'a Gainsbourga i Jane Birkin. - Warhaus w Opolu to naprawdę wydarzenie, którego nie można przegapić - przekonuje Roman Szczepanek, dyrektor artystyczny OSF.


W podobnym, mocno cohenowskim klimacie, utrzymana jest twórczość irlandzkiego songwritera A.S. Fanninga.Ciekawie zapowiada się także koncert brytyjskiego sekstetu Lorna, który nie występował nigdy w Polsce. - Są znani z pięknych melodii i niekomercyjnego podejścia do pisania piosenek. Od lat wychwalają ich opiniotwórcze magazyny muzyczne na Wyspach. Mogliby zagrać na OFF Festivalu, a pojawią się w Opolu. Nic tylko się cieszyć - dodaje dyrektor OSF.


Światowe gwiazdy muzyki alternatywnej w stolicy polskiej piosenki. Rusza Opole Songwriters FestivalW tegorocznym programie znalazło się również miejsce na housegig, czyli koncert w mieszkaniu, wyjątkowy wieczór z islandzkimi artystami oraz występy polskich debiutantów: dziewczyn z grupy Lori znanego z formacji Bohema - Leepecka.


Wszystko to wydarzy się na dwóch scenach Teatru im. J. Kochanowskiego. Ale to nie wszystko! W tym roku rusza także scena na Placu Jana Pawła II przed teatrem. To wydarzenie towarzyszące OSF, którego celem jest wsparcie utalentowanych niszowych twórców piosenki, w szczególności autorów polskich. Każdego wieczoru publiczność będzie mogła oklaskiwać dobrze rokujących przedstawicieli krajowej sceny muzycznej, reprezentantów różnych gatunków i stylów: hip-hopu, elektroniki, ambitnego popu. W tym samym miejscu i czasie odbędzie się również kolejna edycja Food Festu. Zatem nikt nie powinien wrócić do domu głodny.


Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie opolesongwritersfestival.pl.


Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Opole, współorganizatorem Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Festiwal jest współfinansowany przez Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole - jak co roku - patronuje medialnie wydarzeniu


Program:
Sobota 30 września
Teatr im. Jana Kochanowskiego
Duża Scena
20:00 LOR (PL)
20:45 LORNA (UK)
Scena Foyer
22:00 LEEPECK (PL)
23:00 SNORRI HELGASON (IS)
23:30 MYRRA ROS (IS)
Wieczór Islandzki

Niedziela 1 października
Światowe gwiazdy muzyki alternatywnej w stolicy polskiej piosenki. Rusza Opole Songwriters FestivalTeatr im. Jana Kochanowskiego
Duża Scena
20:00 WARHAUS (BE)
Scena Foyer
21:30 A.S. FANNING (IRL)

Wydarzenia towarzyszące:
29.09 HOUSEGIG
20:30 RUNFORREST (PL)

Scena Nowego Kanonu Polskiej Piosenki
Pl. Jana Pawła II
Piątek 29 września, 19:00 DIANKA
Sobota 30 września, 19:00 LATA DWUDZIESTE
Niedziela 1 października, 19:00 SAMBOR

Zobacz także

2024-04-16, godz. 11:48, Patronaty - polecamy Na co w tym tygodniu zaprasza Muzeum Śląska Opolskiego? W czwartek (18.04) spotkanie ze znanym ichtiologiem, a w sobotę (20.04) zajęcia dla dzieci i III Spotkanie Opolskich Regionalistów - to wydarzenia zaplanowane na ten tydzień w Muzeum Śląska Opolskiego. » więcej 2024-04-16, godz. 08:58, Patronaty - polecamy Poezja Baczyńskiego w klimatach rapowo-jazzowych na płycie "Oddycha miasto" - posłuchaj rozmowy z twórcą! Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Baczyński Projekt' to połączenie wierszy narodowego wieszcza zaśpiewane przez rapera Michała… » więcej 2024-04-15, godz. 21:39, Patronaty - polecamy Spotkanie z przedstawicielami społeczności romskiej w Polsce już we wtorek w Opolu O historii i współczesności Romów - jednej z czterech, zamieszkujących Polskę uznanych mniejszości etnicznych - opowie już w najbliższy wtorek (16.04) Władysław Kwiatkowski, dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu… » więcej 2024-04-15, godz. 09:21, Patronaty - polecamy O rodzicielstwie zastępczym podyskutują w czwartek w Opolu Integracja środowisk zajmujących się rodzinną pieczą zastępczą oraz propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego w społeczeństwie województwa opolskiego - to główne cele konferencji, która już w najbliższy czwartek (18.04) odbędzie… » więcej 2024-04-15, godz. 08:42, Patronaty - polecamy I Międzynarodowa Konferencja "Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych" na UO Goście z Europy, USA, Japonii, Tajwanu, panele szkoleniowe, dyskusje i debaty - to wszystko już od środy (17.04) na Uniwersytecie Opolskim w ramach 3-dniowej konferencji zatytułowanej „Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych:… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »