15 sierpnia to dzień świąteczny podwójnie: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego – z tych okazji Radio Opole szykuje specjalne audycje….
Już o
6:05 rano w audycji
Effatha przeniesiemy się do Lichenia, gdzie 15 sierpnia odbywają się uroczystości z okazji 50. rocznicy koronacji cudownego obrazu. Porozmawiamy także z opolskimi pielgrzymami uczestniczącymi w pielgrzymce na Jasną Górę.
15 sierpnia to także 9. rocznica wichury, jaka przeszła przez powiat strzelecki. Trąba zniszczyła 200 domów, a 20 osób zostało rannych. Największe zniszczenia odnotowano we wsiach Balcarzowice, Błotnica Strzelecka, Sieroniowice i Zimna Wódka. Czy po 9 latach od tej tragedii jesteśmy bezpieczniejsi?
Na ten temat w porannej rozmowie
W cztery oczy o
8:03 porozmawiamy ze starostą Strzeleckim Józefem Swaczyną.
Od
11:05 w
Świątecznej Loży Radiowej podyskutujemy o patriotyzmie młodych Polaków i o tym, dlaczego tak modne stało się wśród młodych uczestnictwo w grupach paramilitarnych.
Co skłania chłopców i dziewczyny do zapisywania się na kursy strzelania, taktyki, samoobrony oraz pomocy rannym na polu walki. Czy ta skłonność przejawia się też w częstszym wstępowaniu w szeregi Wojska Polskiego lub jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej? Czy Polska jest bezpieczna i czy gdy nadejdzie zagrożenie, młodzi Polacy zechcą bronić naszej wolności z bronią w ręku?
Gośćmi red. Zbigniewa Górniaka w Świątecznej Loży Radiowej będą: mjr Wojciech Bakalarz z Wojskowej Komendy Uzupełnień, odpowiedzialny za rekrutację do WP i do WOT; historyk Bartosz Janczak z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz red. Tomasz Kapica z NTO, członek Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, uczestnik szkoleń samoobronnych.
Po
12:05 specjalna audycja z okazji Święta Wojska Polskiego. W programie
Polska Armia red. Zbigniew Górniak będzie gościł uczestników misji wojskowych - kpt. Leszka Radzika, ppor. Sylwestra Kmaka i chor. Dariusza Natali. Nasi goście opowiedzą o swej służbie w kraju i za granicą.
Co ich przyciągnęło do armii? Dlaczego zdecydowali się pojechać na misje? Co ich tam spotkało? Jakie były ich najbardziej niebezpieczne przygody? Czy odnieśli rany? Za co dostali ordery i medale? A które przygody ich wzruszyły? Czy Polacy mają szacunek do munduru? Czy to prawda, że za mundurem panny sznurem? Jak godzą wyjazdy na misje z życiem rodzinnym? O co są pytani podczas spotkań z młodzieżą w szkole? Co to znaczy być dobrym żołnierzem? Te i wiele innych pytań w fascynującej trzygodzinnej audycji z opolskimi "misjonarzami" w mundurach.
Po
20:05 zapraszamy na
transmisję Radia Łódź widowiska historycznego Rock Oratorium pt. „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość”. Spektakl odwołuje się do historii największej operacji manewrowej Wielkiej Wojny, która rozegrała się na terenie obecnego województwa łódzkiego. Wystąpi grupa KG Band, która muzyką nawiązuje do legendarnego zespołu Pink Floyd. Jej lider - tu ciekawostka - Krzysztof Jerzy Krawczyk, autor muzyki, jest spowinowacony ze znanym piosenkarzem Krzysztofem Krawczykiem.
Ideą przyświecającą twórcom spektaklu jest upamiętnienie poświęcenia wielu, siłą wcielonych do armii zaborców, Polaków, którzy polegli na Ziemi Łódzkiej jesienią 1914 r. w czasie walk, które przeszły do historii jako „Operacja Łódzka”. W trwających 26 dni walkach, po obu stronach frontu, zginęło 200 tys. żołnierzy. Więcej informacji o spektaklu tu: Rock Oratorium.
Jeszcze przed transmisją oratorium, po
19:00 specjalne wydanie audycji
Forum Wiary, a w niej powrócimy do świętowanych w niedzielę w Kamieniu Śląskim 85. urodziny, 60 lat kapłaństwa i 40 lat sakry biskupiej arcybiskupa Alfonsa Nossola. Zapytamy o wkład jubilata w historię metropolii górnośląskiej i działalność ekumeniczną.
Informacje o pozostałych audycjach szykowanych na 15 sierpnia można znaleźć tu:
Program Radia Opole.
Zapraszamy do słuchania.