Dziennikarz, autor kilku zbiorów reportaży, redaktor naczelny największych polskich gazet regionalnych (swego czasu m.in. Nowej Trybuny Opolskiej), trzykrotny laureat „polskiego Pulitzera” i pięciu nagród Media Trend, doktor nauk społecznych, aktualnie prezes zarządu Media Support Group – Maciej Siembieda debiutuje jako powieściopisarz! O swojej książce „444” opowie w najbliższą środę (31.05) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Spotkanie poprowadzi dyrektor Radia Opole – Zbigniew Górniak. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.
Uwaga, powieści będzie można posłuchać w wakacje na antenie Radia Opole! Więcej informacji już wkrótce.
„Rewelacyjna polska odpowiedź na „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna”, „Siembieda ma wyobraźnię i lekkie pióro [Saudyjskie-Wielbłądy], „Wciągająca i fascynująca powieść, napisana z rozmachem i dbałością o szczegóły, wiele wątków, mnóstwo postaci, mocna intryga - pisze Izabela Pycio, „(…) od "444" trudno było się oderwać [zolzowata_franca ], (…) czas spędzony na lekturze „444” jest rozrywką wyjątkową [Dominiqe83 ], (…) świetna powieść sensacyjna, z doskonałą intrygą i tajemnicą zamkniętą w obrazie Jana Matejki, zatytułowanym "Chrzest Warneńczyka". Trzeba przyznać, że Maciej Siembieda miał doskonały pomysł na książkę i wykorzystał go w 100% -zauważa Anna-mojeksiążki, „Już pierwsze zdanie książki wprawia czytelnika w grozę i niebezpieczeństwo [Lubię czytacLC], „Liczyłem na dobrą książkę i nie zawiodłem się” [Wojtek] – to tylko niektóre z opinii jakie pojawiły się na stronie
http://lubimyczytac.pl, a opinii znalazło się tam już ponad... 360.
Maciej Siembieda urodził się w 1961 roku. Jest autorem czterech zbiorów reportaży: „Gwiazdozbiór odmieńców” (1994), „Pośmiertny zjazd absolwentów” (1995), „Piąta pora roku” (1998) i „Podwieczorek oprawców (2003), a także poradnika ich pisania - „Reportaż po polsku” (2003). Publikował m.in. w paryskiej "Kulturze", "Polityce", "Odrze" i "Tygodniku Kulturalnym". Za dziennikarską pracę wielokrotnie był nagradzany. Jest m.in. trzykrotnym laureatem "polskiego Pulitzera", czyli Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii reportaż.
Przez wiele lat związany był z Opolem. Tu mieszkał, studiował i pracował. Był redaktorem naczelnym Nowej Trybuny Opolskiej, a swoją dziennikarską wiedzą dzielił się ze studentami Uniwersytetu Opolskiego. Za akcję redakcyjną "Brońmy swego Opolskiego" został nagrodzony przez marszałka województwa opolskiego.
Organizatorami spotkania są Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu i Radio Opole.
Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 r. Jan Matejko maluje "Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o "Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoła współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni? [źródło opisu:
http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,166/444.html]