Radio Opole » Reklama » Studio M im. SBB
2016-03-22, 10:03 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncert starodawnych pieśni w wykonaniu Jacka Hałasa już w piątek w Studiu M

Koncert starodawnych pieśni w wykonaniu Jacka Hałasa już w piątek (25.03) w Studiu M
Gra na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Muzykant, śpiewak, tancerz, kompozytor Jacek Hałas wystąpi w najbliższy piątek (25.03) w Studiu M Radia Opole z repertuarem starodawnych pieśni dziadowskich. Wstęp wolny - zapraszamy! Pierwsza godzina wydarzenia będzie transmitowana na antenie Radia Opole w audycji „Rewiry kultury” od godz. 19:05.
Jacek Hałas [fot. Mario Jagniewski]W zróżnicowanym środowisku żebraków dziad należał do warstwy najwyższej. Wiele wiedział o rzeczach świętych, znał „skuteczne" modlitwy i zabiegi magiczne, umiał sporządzać lecznicze mikstury, znał się na ziołach, nauczał i moralizował, znał legendy, przede wszystkim zaś śpiewał i grał: o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych... Lirnicy odbywali pielgrzymki do świętych miejsc kultu chrześcijańskiego, przybywali na odpusty, targi i jarmarki, śpiewali i grali pod kościołami, na cmentarzach i w karczmach, odwiedzali chłopskie chaty, szlacheckie dwory, miasteczka, a nawet duże miasta.

Większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika - przepadła w odmętach dziejów wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach. Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków - lirze korbowej. Stworzył nową, artystyczną formę dziadowskiej sztuki. Wraz z żoną Alicją jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań wspólnie z artystami całego świata.

Jacek Hałas gra także na akordeonie, bębenkach, drumli, kavali i gordonie. Więcej o artyście i jego twórczości można przeczytać na stronie www.halas.art.pl

Organizatorem koncertu Jacka Hałasa w Studiu M jest Radio Opole we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu i Restauracją „Radiowa”.

Zobacz także

2016-11-26, godz. 13:07, Kultura i rozrywka Zaginione Archiwum odkrywane w legendarnym Studiu M [FILM] Niecodzienną odsłonę muzyki folkowej Śląska Opolskiego zaprezentowali muzycy w Studiu M. Uczestnicy koncertu transmitowanego na antenie Radia Opole mogli usłyszeć i zobaczyć ciekawe instrumenty. Fragmenty oryginalnych nagrań z 1913… » więcej 2016-11-19, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Premierowa "Brama Morawska" w Studiu M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Jak piękna może być czeska twórczość muzyczna pokazali nam w Studiu M rybniccy wykonawcy Chwila Nieuwagi oraz Kuba Blokesz. Artyści, którzy przedstawili premierowy program pod tytułem 'Brama Morawska' przenieśli zgromadzoną publiczność… » więcej 2016-11-18, godz. 13:45, Patronaty - polecamy „Zaginione Archiwum” w Studiu M, czyli stare śląskie pieśni po nowemu „Zaginione Archiwum” to tytuł koncertu, który w najbliższy piątek (25.11) odbędzie się w Studiu M Radia Opole. Inspiracją do niego stały się niedawno odnalezione w berlińskich zbiorach Phonogramm-Archiv, nigdy wcześniej nie… » więcej 2016-11-14, godz. 12:35, Patronaty - polecamy Chwila Nieuwagi i Kuba Blokesz wystąpią w piątek w Studiu M Kompozycje współczesnych czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych będzie można posłuchać w najbliższy piątek (18.11) w Studiu M Radia Opole. „Brama Morawska” - to tytuł koncertu, w którym wystąpią… » więcej 2016-10-21, godz. 05:42, Kultura i rozrywka Folkowe brzmienia wypełniły Studio M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Koncert otworzył występ zespołu Silesia, po którym sceną zawładnęły panie tworzące formację Niezłe Ziółka. Występ artystów był transmitowany w trakcie audycji 'Rewiry Kultury', prowadzonej przez Tomasza Zacharewicza - dziennikarza… » więcej
63646566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »