Radio Opole » Reklama » Studio M im. SBB
2016-03-22, 10:03 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncert starodawnych pieśni w wykonaniu Jacka Hałasa już w piątek w Studiu M

Koncert starodawnych pieśni w wykonaniu Jacka Hałasa już w piątek (25.03) w Studiu M
Gra na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Muzykant, śpiewak, tancerz, kompozytor Jacek Hałas wystąpi w najbliższy piątek (25.03) w Studiu M Radia Opole z repertuarem starodawnych pieśni dziadowskich. Wstęp wolny - zapraszamy! Pierwsza godzina wydarzenia będzie transmitowana na antenie Radia Opole w audycji „Rewiry kultury” od godz. 19:05.
Jacek Hałas [fot. Mario Jagniewski]W zróżnicowanym środowisku żebraków dziad należał do warstwy najwyższej. Wiele wiedział o rzeczach świętych, znał „skuteczne" modlitwy i zabiegi magiczne, umiał sporządzać lecznicze mikstury, znał się na ziołach, nauczał i moralizował, znał legendy, przede wszystkim zaś śpiewał i grał: o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych... Lirnicy odbywali pielgrzymki do świętych miejsc kultu chrześcijańskiego, przybywali na odpusty, targi i jarmarki, śpiewali i grali pod kościołami, na cmentarzach i w karczmach, odwiedzali chłopskie chaty, szlacheckie dwory, miasteczka, a nawet duże miasta.

Większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika - przepadła w odmętach dziejów wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach. Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków - lirze korbowej. Stworzył nową, artystyczną formę dziadowskiej sztuki. Wraz z żoną Alicją jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań wspólnie z artystami całego świata.

Jacek Hałas gra także na akordeonie, bębenkach, drumli, kavali i gordonie. Więcej o artyście i jego twórczości można przeczytać na stronie www.halas.art.pl

Organizatorem koncertu Jacka Hałasa w Studiu M jest Radio Opole we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu i Restauracją „Radiowa”.

Zobacz także

2019-03-26, godz. 08:12, Patronaty - polecamy Gypsy and the Acid Queen z koncertem w Studiu M - transmisja o 20:05 Gypsy and the Acid Queen to pseudonim krakowskiego muzyka Kuby Jaworskiego. Wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i wokalu, sam tworzy brzmienie całego zespołu, wprowadzając słuchaczy w… » więcej 2019-03-21, godz. 22:00, Kultura i rozrywka Mieszanka jazzu, popu, soulu i akustycznego rocka zabrzmiała w legendarnym Studiu M [FILM, ZDJĘCIA] Zespół Lili PooPoo, niegdyś znany jako BoW, zagrał w końcu dla opolskiej publiczności. Od kilku lat pojawiają się na scenach całego świata, ale na Opolszczyźnie duży koncert dali po raz pierwszy. Zespół tworzy duet damsko-męski… » więcej 2019-03-17, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Lili PooPoo zagra w Studiu M. Ostatnie bilety do nabycia! Są jeszcze bilety na czwartkowy koncert w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem opolskiej publiczności zaprezentuje się zespół Lili PooPoo, kiedyś znany jak BoW. Maria Spólna to młoda, utalentowana artystka, która śpiewa… » więcej 2019-03-12, godz. 12:55, Patronaty - polecamy Kapela Niwińskich z Warszawy z koncertem w Studiu M już w niedzielę Spontaniczne, wiejskie muzykowanie kultywujące taneczny kontekst starej muzyki zabrzmi w najbliższą niedzielę (17.03) w Studiu M za sprawą Kapeli Niwińskich z Warszawy. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00. » więcej 2019-03-11, godz. 17:07, Patronaty - polecamy Perkusja, fortepian i damski wokal, czyli duet Lili Poopoo na powitanie wiosny w Studiu M - transmisja po 20:00 Kiedyś grali jako BoW, dziś Lili Poopoo, ale niezmiennie są duetem. Maria Spólna śpiewa, gra na fortepianie, a Tomasz Matusiak na perkusji. Teksty w języku angielskim pisze Maria, muzykę - w stylistyce jazzu, popu, soulu, akustycznego… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »