Radio Opole » Reklama » Studio M im. SBB
2015-05-26, 20:13 Autor: Radio Opole

Koncert folkowy w Studiu "M"

„Pejzaże malowane pieśnią. Łemkowszczyzna i Nadsanie ze zbiorów Oskara Kolberga” – to tytuł koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (29.05) w Studiu M Radia Opole. Wystąpią Julia Doszna – pieśniarka, niestrudzona promotorka kultury Łemków oraz lutnista Antoni Pilch. Projekt jest owocem artystycznej podróży artystów biegiem Sanu po ziemi ojców i dziadków. Koncert w Studiu M Radia Opole rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp wolny. Wydarzenie do godz. 20:00 będziemy transmitować na antenie Radia Opole w audycji REWIRY KULTURY.

Julia Doszna i Antoni Pilch. Fot. Karol Pilch

Julia Doszna to łemkowska pieśniarka, obdarzona przejmującym głosem. Przestrzeń, natura, przyroda, ludowość - utwory pieśniarki opowiadają o zwyczajach, przeżyciach i tragicznej doli karpackiej ludności. W swoim repertuarze wykorzystuje głównie stare, ludowe pieśni łemkowskie i nadaje im nowy charakter. Używa charakterystycznej łemkowskiej melodyki: czardaszowe rytmy, przeciągania i zawodzenia. Przez wiele lat śpiewała z zespołem "Łemkowyna", z którym koncertowała w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

- Służę mojej mało szczęśliwej Łemkowszczyźnie w każdej myśli i w każdej pieśni. Tworzę ojczyznę z siebie, z dźwięków i sylab i pokazuję światu jako wartość i wzruszenie – mówi o swojej twórczości artystka. - Chcemy wyśpiewać tajemnicę tego krajobrazu, gór, lasów i rzeki. Wyłowić z przeszłości, z krainy dzieciństwa, te brzmienia, rozmowy, kolory, które tak niepowtarzalnie je, te młode lata, barwiły. Odkryć rajski ogród dziecięcej niewinności i przejść jego bramą w zaczarowany świat mitu i baśni, niesiony w pieśniach, słowach i obrzędach starych ludzi. Utonąć w Dunaju, stanąć wobec nieuchronności losu i niebiańsko piekielnych wizji spraw ostatecznych. Klucz dał nam Kolberg, otwieramy drzwi do tego świata, do naszego wnętrza, by zaśpiewało serce...

Podczas koncertu w Opolu artystce będzie towarzyszył lutnista Antoni Pilch. Julia Doszna i Antoni Pilch występują także z towarzyszeniem znanej i cenionej Kapeli Brodów, specjalizującej się w wykonywaniu tradycyjnej i autentycznej muzyki ludowej z charakterystycznym dla niej składem instrumentów : skrzypce, klarnet, cymbały i bas.

W programie koncertu w Opolu usłyszymy pieśni zanotowane przez Oskara Kolberga, akompaniowane według wzorów z XVI i XVII w. Repertuar wzbogacą starodawne pieśni łemkowskie i muzyka lutniowa. Po koncercie będzie można zakupić płyty artystów.

Oprac. Agnieszka Lubczańska
agnieszka.lubczanska@radio.opole.pl

Zobacz także

2011-10-13, godz. 13:10, Kultura i rozrywka „Piosenka ma swoje historie”: Krystyna Prońko w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Piosenka ma swoje historie”. Tym razem gościem będzie Krystyna Prońko, polska piosenkarka i kompozytor, pedagog muzyczny, a także osobowość telewizyjna. » więcej 2011-06-08, godz. 17:46, Kultura i rozrywka Matthias Kneip o Polsce W Studiu M Radia Opole zorganizowano spotkanie z Matthiasem Kneipem, autorem książki 'Podróże po Polsce' i wielu innych pozycji poruszających temat wielokulturowości polskich regionów. » więcej 2011-06-08, godz. 08:54, Kultura i rozrywka Muzyczne pasje Marka Niedźwieckiego Marek Niedźwiecki gościł wczoraj (07.06) wieczorem w Studiu M Radia Opole. Spotkał się ze słuchaczami w ramach cyklu 'Piosenka ma swoje historie'. Opowiadał o swojej miłości do radia i muzycznych pasjach. Spotkanie rozpoczęło się… » więcej 2011-06-07, godz. 10:33, Kultura i rozrywka Marek Niedźwiecki w Studiu M Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zapraszają na spotkanie z Markiem Niedźwieckim. To polski dziennikarz muzyczny, prezenter Programu III Polskiego Radia, gdzie od 1982 roku (z kilkuletnią przerwą) prowadzi Listę Przebojów… » więcej 2011-05-31, godz. 13:13, Kultura i rozrywka Tango w Studiu M W poniedziałek 6 czerwca w Studiu M Radia Opole odbył się koncert muzyki argentyńskiej. Przed publicznością i dla radiosłuchaczy wystąpił Piotr Kopietz z zespołem Sentido del Tango. » więcej
9596979899100101
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »