Historia powstań śląskich opowiedziana za pośrednictwem muzyki. Za nami koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB. Wydarzenie zorganizował Instytut Śląski.
Lider grupy to Ślązak z urodzenia, historyk z wykształcenia, a z pasji muzyk. O historii rodzimej ziemi opowiedział za pośrednictwem trzech płyt. Łączy w nich różne style i gatunki. Wiele miejsca poświęca jazzowym brzmieniom. - Sporo rzeczy takich pozornie niepasujących do siebie spotyka się w tym jednym dużym projekcie - mówi Ciuraj. - Bardzo zależało mi na tym, aby pokazać śląską scenę muzyczną taką, jaka ona jest, czyli bardzo szeroka i bogata. Pojawiają się zarówno nestorzy polskiej sceny jak Apostolis Anthimos, Józef Skrzek czy Marian Dziędziel, który jest lektorem na pierwszej płycie tryptyku, ale też młodzi rockmeni, jazzmani, bluesmani. To wszystko wymieszane w jednym kotle, oddaje obraz tego śląskiego brzmienia.
- Drugi raz wystąpiłem w tym legendarnym miejscu - mówi o Studiu M im. SBB Wojciech Ciuraj. - To jest mój drugi raz w tym legendarnym miejscu. Pierwszy raz grałem z zespołem Walfad w 2017 roku. Grałem już w wielu studiach Polskiego Radia w Lublinie, Katowicach, w Rzeszowie, ale tu w Opolu jest specyficzny mikroklimat sprzyjający graniu muzyki - dodaje.
Koncert pt. "Tryptyk śląski" zorganizowany przez Instytut Śląski został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość będzie retransmitowana na antenie Radia Opole 17 listopada po godz. 22:00 w audycji "Tak było naprawdę".