Radio Opole » Reklama » Studio M im. SBB
2015-10-28, 11:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Rusza projekt "Fale Niepodległości". Uczczą 97. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności

Przygotowania do wystawy "O niepodległą. Rok 1914" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przygotowania do wystawy "O niepodległą. Rok 1914" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Polska odzyskała niepodległość 97 lat temu. To wydarzenie chcą uczcić organizatorzy projektu „Fale niepodległości”. Z tej okazji wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej wygłosi dr Marek Białokur. Otwarta zostanie także wystawa „O niepodległą. Rok 1914”, którą przygotował IPN.
- Wszystko zaczęło się 6. sierpnia 1914 roku, czyli od wymarszu Pierwszej Kadrowej z krakowskich Oleandrów - mówi Wiktor Krzewicki z kwartalnika „Historia lokalna”.

- Na tej wystawie będzie można zobaczyć tych strzelców, którzy wyruszyli wtedy z Krakowa i próbowali walczyć o Polskę niepodległą. Przygotowujemy ten projekt, ponieważ zbliża się okrągła, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To będzie w 2018 roku - dodaje.

- To jest najważniejsze święto dla Polaków, dlatego że po 123 latach Polska odzyskała niepodległość - podkreśla Krzewicki. - Wszystkie wcześniejsze zrywy niepodległościowe, powstania prowadziły do tej niepodległości. Kulminacją był udział Polaków jako siły zbrojnej podczas I wojny światowej. Później sytuacja geopolityczna w Europie i na świecie sprzyjała odzyskaniu przez Polskę niepodległości - dodaje.

Otwarcie wystawy oraz odczyt dr Marka Białkoura rozpoczną się w czwartek (29.10) o godz. 17:30 w gmachu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

W ramach projektu „Fale niepodległości” słuchacze usłyszą na antenie Radia Opole cykl krótkich felietonów historycznych emitowanych od poniedziałku do piątku. Do nich dołączone będą zagadki. Osoby, które je rozwiążą otrzymają atrakcyjne nagrody.

Podsumowaniem projektu będzie występ barda Jacka Kowalskiego w Studiu M Radia Opole 16 listopada o godz. 19:10. To wydarzenie będziemy transmitować na naszej antenie.

„Fale niepodległości” to wspólna inicjatywa Narodowego Banku Polskiego, kwartalnika „Historia lokalna” i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wiktor Krzewicki cz. 1
Wiktor Krzewicki cz. 2
2015-10-29, godz. 17:30.

Zobacz także

2016-11-26, godz. 13:07, Kultura i rozrywka Zaginione Archiwum odkrywane w legendarnym Studiu M [FILM] Niecodzienną odsłonę muzyki folkowej Śląska Opolskiego zaprezentowali muzycy w Studiu M. Uczestnicy koncertu transmitowanego na antenie Radia Opole mogli usłyszeć i zobaczyć ciekawe instrumenty. Fragmenty oryginalnych nagrań z 1913… » więcej 2016-11-19, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Premierowa "Brama Morawska" w Studiu M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Jak piękna może być czeska twórczość muzyczna pokazali nam w Studiu M rybniccy wykonawcy Chwila Nieuwagi oraz Kuba Blokesz. Artyści, którzy przedstawili premierowy program pod tytułem 'Brama Morawska' przenieśli zgromadzoną publiczność… » więcej 2016-11-18, godz. 13:45, Patronaty - polecamy „Zaginione Archiwum” w Studiu M, czyli stare śląskie pieśni po nowemu „Zaginione Archiwum” to tytuł koncertu, który w najbliższy piątek (25.11) odbędzie się w Studiu M Radia Opole. Inspiracją do niego stały się niedawno odnalezione w berlińskich zbiorach Phonogramm-Archiv, nigdy wcześniej nie… » więcej 2016-11-14, godz. 12:35, Patronaty - polecamy Chwila Nieuwagi i Kuba Blokesz wystąpią w piątek w Studiu M Kompozycje współczesnych czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych będzie można posłuchać w najbliższy piątek (18.11) w Studiu M Radia Opole. „Brama Morawska” - to tytuł koncertu, w którym wystąpią… » więcej 2016-10-21, godz. 05:42, Kultura i rozrywka Folkowe brzmienia wypełniły Studio M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Koncert otworzył występ zespołu Silesia, po którym sceną zawładnęły panie tworzące formację Niezłe Ziółka. Występ artystów był transmitowany w trakcie audycji 'Rewiry Kultury', prowadzonej przez Tomasza Zacharewicza - dziennikarza… » więcej
63646566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »